Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Bussi rüzgâr türbini performansıyla tarihe geçti

Dünya Müzik Günü için Türkiye’de ilk kez gerçekleşen etkinlik ile Bussi, bu yükseklikteki rüzgâr türbininde performans sergileyen Türkiye’nin ilk DJ’i, dünyanınsa ilk kadın DJ’i unvanını kazandı

  • MIXMAG TURKEY
  • 26 Haziran 2022
Bussi rüzgâr türbini performansıyla tarihe geçti

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji hedefleri açısından stratejik öneme sahip olan rüzgâr enerjisine dikkat çekmek amacıyla Balıkesir’de bulunan rüzgâr santralinde bir ilke imza atıldı.

Bussi'nin 85 metre yükseklikte gerçekleşen DJ performansı, Türkiye’de rüzgâr türbini üstünde yapılan ilk konseri olmanın yanı sıra, müzik dünyası açısından da ilklere sahne oldu. DJ Buse Hacıoğlu (Bussi), kanat yüksekliği 135 metre olan rüzgar türbininin yerden 85 metre yükseklikteki nasel kısmındaki şovu ile Türkiye’nin en yüksekte gerçekleşen rüzgâr türbini konserine imza attı. Bussi aynı zamanda bu yükseklikte konser veren dünyanın ilk kadın DJ’i oldu. İş sağlığı ve güvenliği önemlerinin üst seviyede alındığı çekimin öncesinde ekip, iki gün süren yüksekte çalışma eğitimlerini tamamlayarak performansını gerçekleştirdi.

Enerjisa Üretim’in katkıları ile hayat bulan performans için Levent Lodos’un prodüksiyonunu üstlendiği özel bir müzik çalışması hazırlandı. Lodos, “The Sound of the Wind” isimli çalışması ile, Türkiye’nin ilk rüzgâr türbini konserini ölümsüzleştiren tınıların perde arkasındaki yaratıcı ismi oldu.

Enerjisa Üretim İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Gürkale, projeyle ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, “Dünya hepimizin evi ve bütün evrendeki tek yuvamız. Toprağın, atmosferin, suyun, rüzgârın ve bu gezegenin bize sunduğu bütün varlıkların zenginliğini, çeşitliliğini ve sınırlı kaynaklarını korumak zorundayız. Biz sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluk üstlenmeyi ve geleceğin inşasında aktif rol almayı kurum kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Bu alandaki bilinç düzeyini ve farkındalığı artırmak için çalışıyoruz. Kat ettiğimiz her mesafe, eriştiğimiz her insan bizi daha fazla motive ediyor ve bu hedefimize daha büyük bir heyecanla odaklanmamızı sağlıyor. Bu konuda uzun zamandan beri yürüttüğümüz çeşitli faaliyetlere sürekli yenilerini ekleyerek yola devam ediyoruz. Dünya Müzik Günü vesilesiyle, sürdürülebilirliğin ve yenilenebilir enerjinin önemini bu kez müziğin gücüyle, tutkusuyla aktarmak istedik. Müziğin ruhuyla birleştiğimiz, çok keyifli ve enerjimizi yansıtan bir etkinlik oldu. Bu özel çalışmamızı doğaya ve yarınlarımıza armağan ediyoruz” dedi.

Bussi ise, “Benim için çok özel, gurur dolu ve heyecan verici bir deneyimdi. Çevre ve temiz enerji konusunda insanları bilinçlendirmek üzere atılan her bir adım çok değerli. Bunu bir de evrensel müzikle birleştirmek benim için ayrı öneme sahip. Böyle bir amaca hizmet eden projede yer aldığım için çok mutluyum. Konseri müzik severler için de ölümsüzleştirmek istedik ve bir bölümü kayda alarak hem benim hem de Enerjisa Üretim’in sosyal medya kanallarından yayınladık. Bu fırsatı sunan Enerjisa Üretim’e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Performansın tamamını aşağıda izleyebilirsiniz.

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...