Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
TEKNOLOJİ

Erol Alkan İle Stüdyo Sırlarını Konuştuk

Erol Alkan kapılarını Mixmag'e açtı

  • MIXMAG TURKEY
  • 23 Kasım 2018
Erol Alkan İle Stüdyo Sırlarını Konuştuk

Şarkıları yaratırken nelere dikkat ediyorsun?
Başlamadan önce şarkıları kafamda oluşturuyorum. Şu ana kadar yaptığım en iyi remixler ben stüdyoya girmeden kafamda bitmiş oluyor. Bana gelen şarkıları parça parça daha sonra farklı bir fikir üretip onu müziğe dökmeye çalışıyorum. En iyi kısımların çoğunu hayallerimde oluşturmuş oluyorum. Eskiden yatağımın baş ucunda diktafon vardı. Şimdi ise aklıma gelen fikirleri telefonuma kaydediyorum, Yine de genel kanım bir fikri benimsemişseniz onu hiçbir şekilde unutmazsınız. Bazı fikirlerim için ben de böyle hissediyorum.

Fikirleri hayata geçirirken hangi ekipmanları kullanıyorsun?
İlk olarak ‘’LinnDrum Kick’’ ile işe başlıyorum. Kulağa hoş gelen bir davul tınısı var. Daha sonrasında ise synth ile melodi yazmaya geçiyorum. Birçok prodüktör sample kullanırken ben synth ile kendi sample'larımı oluşturmayı seviyorum.

Yeni şarkıların ‘’Spectrum’’ ve ‘’Silver Echoes’’ nasıl hayat buldu?
Son zamanlarda remix çalışmalarının yanı sıra birçok canlı müzik gruplarıyla çalışıyordum. Bu yüzden bir süredir kendi kulüp müzik tarzımdan uzak kalmıştım. Bu şarkıların oluşum hikayesinde bilgisayarımda başlayıp daha sonra bitiremediğim projeler tekrardan hayat buldu. Spectrum’da daha önceden aldığım canlı davul kayıtlarını farklı bir noktaya getirmek istedim. Kulüp müziklerinin her ne kadar başlangıçları ve bitişleri aynı olsa da, Spectrum’un hikayesi daha farklı bir akışta seyrediyor. Silver Echoes ise ‘’Doepfer Darktime’’ ile başlayıp sonrasında ‘’Korg mono/poly synth’’ harmanlayarak ortaya çıkan bir eser oldu. Ayrıca birinin bana verdiği ‘’Akai S612 Sampler’’ bu parçanın ortaya çıkmasında etkili oldu. ‘’Akai S612 Sampler’’ sadece 6 saniyeliğine 8-bit kayıt yapmaya fırsat tanıyarak sizi deneysel olmaya itiyor. Pad'leri oluştururken aslında kendi sesimi kullandım. ‘’Silver Echoes’’un teması da buradan geliyor.

Spectrum ve Silver Echoes an itibarıyla satışta.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...