Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
TEKNOLOJİ

Anastasia Kristensen Minimal Stüdyo Ekipmanıyla Maksimum Sonuç Elde Ediyor

Special Request'in 'Tiresias' parçası için yaptığı remiks Houndstooth etiketiyle piyasaya çıktı

  • RÖPORTAJ: GAVIN HERLIHY | FOTOĞRAF: JULIA SPICINA
  • 10 Aralık 2018

Bu remiksi yaparken nereden ilham aldınız ve süreç nasıl başladı?

Remiks üzerinde çalışmaya başlamadan önce 'Tiresias' sözcüğünün anlamını araştırdım. Yunan mitolojisinde 'Tiresias' sonradan kadına dönüşen, gözleri görmeyen bir tanrı elçisi. Bu bilgilere ulaştığım sırada, Special Request'in bu parçasına yavaş yavaş yeni detaylar katma şeklinde kendini ifade eden bir süreç içinde buldum kendimi. Bir şekilde bir insandan başka bir insana doğru dönüşme fikrinin bu çalışmadaki çıkış noktam olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca hemen her tür yeni müzikal dokuyu keşfetmeyi arzuladım bu remikste; tamamen yeni melodilere ve kurgulara el atmanın yanında zengin ve baş döndürücü, bir o kadar da armonik ve derin bir doku keşfi...

Çalışmanızı nasıl sonuçlandırdınız ve hangi enstrümanları kullandınız?

Berrak perküsiyon öğeleri yaratmak için LXR dijital davul setimi kullandım. Normalde bir örneklemi programlayıp onun kaydını alırım ancak bu sefer kick'i sıfırdan yarattım. Geri kalan her şey için Ableton Live kullanıyorum. Valhalla DSP plugin serisi ambiyans ve yankı efektini dengelemede bana çok yardımcı oluyor. Kesinlikle aşama aşama ilerleyen bir süreç, remiksin hangi kısmından çalışmaya başlamak istediysem oraya yoğunlaşarak işe koyuldum. Kendi ses tasarımı pratiğime de yer ayırmak için, vuruş aralıklarını geniş tuttuğum perküsiyonlarım ve ambiyant melodilerimden bir kısmını üzerinde çokça deneme yaptıktan sonra kullanmaya karar verdim. Remiksi tamamlar tamamlamaz bir akşam yürüyüşüne çıkıp onu tekrar dinledim. Birdenbire içimde çalmaya, beynimde yankılanmaya başlamıştı bile, sonra vakit kaybetmeden kaydı Houndstooth'a gönderdim.

Rus kökenli Danimarkalı sanatçı Anastasia Kristensen'in Houndstooth etiketiyle çıkan remiks çalışması içerdiği özgün öğelerle techno türündeki kayda değer yapımlardan biri. Aşağıdaki bağlantı aracılığıyla dinleyebilirsiniz.


Sonic Potions LXR drum synth; PreSonus audiobox

Native Instruments Reaktor; Beyerdynamics DR880

AKAI LPD8 midi controller; Pioneer XDJ Aero

Yükleniyor...
Yükleniyor...