Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

DGTL Amsterdam 2019 Sürdürülebilirlik Programı Açıklandı

Amsterdam 19 - 21 Nisan’da dünyanın en yeşil festivaline ev sahipliği yapacak

  • SEREN SARI
  • 21 Mart 2019

Geçen hafta “International Greener Festival” ödülünü kazanarak dünyanın en sürdürülebilir festivali seçilen DGTL Festival Amsterdam, 2019 yılı için planladığı sürdürülebilirlik programını açıkladı. Yarattığı çevresel etkilerin son derece farkında olan festival 2018'de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran çevreye duyarlı alt yapısını bu yıl da yenilikçi projelerle destekleyecek. 2020’ye kadar dünyanın ilk dönüştürülebilir ve yenilenebilir enerji sağlayan festivali olma konusunda kararlı olan DGTL Amsterdam, hedefine ulaşmak için 2019’dan itibaren istikrarlı adımlar atmaya başladı. Festival, Paskalya Bayramı’nı takip eden haftasonu boyunca Amsterdam NDSM-Wharf'ta sürdürülebilirlik alanında ilklere imza atacak.

BESİN DÖNGÜLERİNE SON
Gıda tüketimi söz konusu olduğunda global çapta yapılan araştırmalardan elde edilen rakamlar oldukça dikkat çekici: Her yıl besin tüketiminden açığa çıkan 1.3 milyar ton atık, insan tüketimi için üretilen tüm yiyeceklerin yaklaşık 3'te 1'ini oluşturuyor. DGTL bu duruma dikkat çekmek için geçen yıl gıda atıklarını gübreye dönüştüren dünyanın ilk geri dönüştürülebilir yemek yeme alanlarını tasarlamıştı.

DGTL 2019’da beslenme sistemini değiştirme fikrini bir adım öteye taşımak için Instock, The Food Line-Up ve Revolution Foundation ile güçlü iş birlikleri kuracak. Festivaldeki menüler ziyaretçilerin tercih ve isteklerine göre değil, %30’u yerel besin zincirlerinden gelen ve tüketilmeyen gıda kalıntılarından oluşan ürünlere göre hazırlanacak. Böylelikle ihtiyaç fazlası ve kullanılabilir durumda olan gıda atıklar gübreye dönüştürülmek yerine, vegan öğünlerin yoğunlukta olduğu menülerde değerlendirilecek.

INSTOCK
Hollanda'nın en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Albert Heijn, yöneticilerinin desteğiyle kurulan Instock sayesinde stokta kalan ürünler restoran ve catering hizmetleri aracılığıyla tüketiciyle buluşacak. Instock aynı zamanda gıda atıkları konusunda farkındalık yaratmak ve bu durumun oluşturduğu tehlikenin önüne geçmek adına insanları bilgilendirmeyi amaçlıyor.

ÇÖP KUTULARI TARİH OLUYOR
2018'de atık konusunu bir “sorun”dan ziyade sürdürülebilir kaynak arayışında bir “çözüm” olarak görmeye başlayan DGTL, bu yıl festival alanındaki tüm çöp kutularına veda etmeyi planlıyor. Atıklar tesis içinde konumlanacak “Geri Dönüşüm Merkezlerinde” bir araya gelerek ayrıştırılma ve işlenme evrelerinden geçirilecek. Ziyaretçileri de sürece dahil etmek üzerine kurulu sistem, kaynakların geri dönüşüm potansiyelleri konusunda katılımcıların farkındalıklarını artırma ve algılarını değiştirme konusunda oldukça iddialı.

ŞEHRE YATIRIM
Her yıl nefes kesen atmosferiyle katılımcıları büyüleyen NDSM-Wharf’ta düzenlenen DGTL Festival için rıhtım ve yerel halk “kısa süreli bir ev sahibinden” çok daha ötesi. MADE Üniversitesi’nden üç yüksek lisans öğrencisinin tasarlayacağı geri dönüştürülebilir ve modüler bir aydınlatma sistemi, festival sonrasında kentsel bir işleve hizmet edecek şekilde yeniden şekillendirilecek. NDSM-Wharf Amsterdam’ın kamusal alanına renk katacak bir alan olarak öne çıkacak.

SANATÇI AĞIRLAMAYA ÇEVRECİ YAKLAŞIM
DGTL Amsterdam 2019’da sanatçıların ulaşımı ve ağırlanması konusunda da fark yaratacak. Ürettiği kadar enerji tüketen binasıyla Hollanda'daki en sürdürülebilir otellerden biri olarak bilinen Hotel Jakarta’da ağırlanacak olan sanatçıların ulaşımı elektirikli taşıtlarla sağlanacak.

ÇEVRE DOSTU TUVALETLER
DGTL Amsterdam 2019’da, organik atıkları doğal ayrıştırma ve buharlaşma ile gübreye dönüştüren tuvalet modelleriyle bilinen KAKIS ile iş birliği yapacak. %90'dan fazlası su olan atıklar buharlaştırıldıktan sonra havalandırma sistemiyle atmosfere geri gönderilirken, geriye kalan katı maddeler doğal ayrıştırma yoluyla verimli toprağa dönüştürülecek.

INNOFEST
DGTL, her yıl Hollanda’nın önde gelen festivallerini ürünlerini test edebilecekleri gerçek yaşam laboratuarlarına dönüştüren Innofest ile bir araya geliyor. Böylelikle yenilikçi ve yaratıcı projelere sahip kişiler çalışmalarını son kullanıcı ile test etme şansı yakalıyor. Bu yıl öne çıkan ürünler “Litti, Calix ve Mobiele Stroom.”

Festival boyunca yere atılan sigara izmaritleri her ne kadar küçük bir sorun olarak düşünülse de, hemen hemen her festival için kayda değer bir sorun oluşturuyor. NHL Universitesi öğrencileri çözüm önerisi olarak küllük ve çakmağın bir arada olduğu Litti'yi geliştirdi. DGTL festival katılımcıları aynı zamanda 3D baskılı Calix bardak tutma aparatını da deneyimleyebilecek. Festival boyunca test edilecek bir diğer ürün ise Mobiele Stroom imzasını taşıyor. Enerji üretmek, çadır ve depoları ısıtmak ve boş alanları havalandırmak için sıkıştırılmış doğal gaz kullanan dahi ürün şimdiden merak uyandırmaya başladı. Tüm bunlar 2019’da festival boyunca salgılanan karbondioksit emisyonununun büyük oranda azalacağını işaret ediyor.

Çok az sayıda biletin kaldığı DGTL Amsterdam, 19 - 21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

En yeni seçkilerimizin yer aldığı Spotify 'Frekans' çalma listemizi takip edin.


Yükleniyor...
Yükleniyor...