Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Yorumlar

Evladiyelik albümler: Orbital – 'In Sides'

Grubun en özel ve elektronik müzikteki değişimin temelini hazırlamış kusursuz eser...

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 18 Ocak 2020

Phil ve Paul Hartnoll biraderlerin 30 seneyi devirmiş müzikal tarihlerinin gelişimini takip etmek heyecan verici bir deneyim oldu. Orbital ikilisi 'Monster Exists' adlı dokuzuncu albümlerini geçen sene yayımlamışlardı. Dinlerken “yahu bu adamlar babamla yaşıtlar ama hala durmadan müziklerini geliştirip üretmeye devam ediyorlar” diye hayıflanırken müzikal külliyatlarına dalma fikrinden sonra kafamda bu satırlar şekillenmeye başladı. Analiz için içlerinden hangisi seçeyim diye düşünürken dönemin şartları, elektronik müzik sadece dans pistleri için mi üretiliyor sorunsalı ve dünyadaki değişim ikilemiyle beraber elektronik müziğe farklı bir perspektiften yaklaşıp yeniliğe, değişime büyük ivme kazandırdıkları 1996 yapımı 'In Sides' albümlerinde karar kıldım.

'In Sides’tan önceki üç albümlerinde daha dans merkezli bir müzik üreten Orbital, bu albümle aslında o dönemin elektronik müzik sorunsalına evde, arabada, okulda, işte kısaca her yerde dinlenebilecek bir müzik ürettiklerinin farkındalar mıydı bilinmez ama bu albüm için en saf tanımı yapmamız mümkün. Özellikle albümün en temel karakteristiği ritmin farklılık gösterirken bile tutarlı ve yenilikçi olduğudur. Bunun yanında daha yumuşak melodiler, uzun ve dolu pasajlar, synth tonlarındaki farklı stil şeklinde sıralayacağımız müzikal doluluk, albümün estetik yapısını zirve noktaya taşıyor. Albümün olgun yapısı ve elektronik müziği sadece dans edenler için üretme perspektifinin tam zıttı bir şekilde dizayn ettikleri bu konsept, bize değişimin ve yeniliğin sınırlanmaması gerektiğini de vurguluyor.

Bugünlerde bile elektronik müziğin sadece dans pistleri için olmadığının anlatısını vurguluyoruz. Sanatsal formların deviniminde çeşitli alt kategorilerden faydalanıp ya da füzyon bir hale sokup anlatıya devam ediyoruz. Belki de bu alt kategorilerin en estetik boyutu olan elektronik müziğin sınırlarının kalkmasında ve yukarıda bahsettiğim sorunsala ilk çözüm getiren çalışmalarından biri olan 'In Sides' albümü baştan sona hiç eskimeyecek bir müzikal şölen ve her daim ismini üst sıralara yazdıracak yenilikçi bir yapıt.

Orbital'ın 1996 yapımı ‘In Sides’ albümünü aşağıda dinleyebilirsiniz.

'Dünyanın Ritmi' çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçerik yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...