Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Oliver Koletzki: ‘Gençlerle vakit geçirdiğinizde siz de kendinizi genç hissediyorsunuz’

Oliver Koletzki ile 2 Şubat İstanbul Klein Phönix, 3 Şubat İzmir Kalt ve 4 Şubat Ankara Backyard Secrets'taki performansları öncesi bir araya geldik

  • MIXMAG TURKEY
  • 31 Ocak 2024

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Nasılsınız? 2024 sizin için nasıl başladı?

Çok teşekkür ederim. 2024’e gerçekten iyi bir başlangıç yaptım. Tüm Ocak ayını Meksika’da geçirdim ve tatil yaparak, plajda ve ormanda kaliteli zaman geçirdim. Gerçekten ilham vericiydi. Mini stüdyomu da yanımda götürmüştüm ve yeni parçalar üzerinde çalışmaya devam ettim. Şimdi Almanya’ya geri döndüm ve İstanbul, İzmir ve Ankara’da uzun bir Türkiye turu için gerçekten heyecanlıyım.

2023’ün sonlarında çıkan 10. albümünüz ‘Trip to Sanity’ kariyerinizde bir dönüm noktası oldu. Bu albümün yıllar içindeki kişisel ve müzikal yükselişinizi ve dönüşümünüzü nasıl temsil ettiğini düşünüyorsunuz?

10’uncu albümüm ‘Trip to Sanity’, benim için gerçekten büyük öneme sahip. Hayatımda 10 albüm yapacağımı hiç düşünmezdim, bu anlamda gerçekten çok mutluyum. Bu albüm çok çeşitli, çok farklı müzik stilleri içeriyor ve benim temsil etmek istediğim şey de bu çünkü, müziğim yıllar içinde çok değişti. Bu yüzden 10. albümümde, dokunabildiğim tüm tarzları göstermek istedim.

Son yıllarda daha organik bir müzik yaklaşımına geçişinizdeki temel etkiler neler oldu?

Daha organik müziğe yönelmemdeki etkiler kesinlikle Burning Man ve AfrikaBurn ziyaretlerimdi. Özellikle Meksika ormanlarında olmak beni büyük ölçüde etkilemişti.

Yaklaşık 40 yıldır sektörde öne çıkan bir figür olarak, ilhamınızı korumanın ve müziğinizi yenilikçi tutmanın formülü nedir?

Teşekkür ederim. Evet, tüm bu yıllar boyunca ilhamı korumanın sırlarından biri kesinlikle genç insanlarla zaman geçirmek. Buna özel bir önem gösteriyorum çünkü etiketimde birçok genç sanatçı var. Performanslarımda sürekli genç insanlarla tanışıyorum. Genç insanlarla çok zaman geçirdiğinizde, siz de kendinizi genç hissediyorsunuz.

Diğer yandan, her zaman yeni şeyler denemek iyi. Her seferinde aynı müziği yapmaktan ziyade, cesur olup öncekinden farklı bir şeyler yapmakta kararlı olmak önemli.

Kariyerinize başladığınızda kendinize bir tavsiye verebilseydiniz, bu ne olurdu?

“Kendine ve yeteneklerine inan ve diğer insanların ne dediğini çok dinleme.”

Rutin bir gününüz nasıl geçiyor?

Sabahları genelde spor yaparak güne başlarım; koşu yaparım veya spor salonuna giderim. Sonra Stil vor Talent ofisine giderim veya ekiple telefonla konuşurum, yol haritamızın üzerinden geçip önümüzdeki kataloglar veya etkinlik projelerinin son durumunun üzerinden birlikte geçeriz. Öğlen civarı stüdyoma giderim ve akşama kadar müzik yaparım. Akşam 7-8 civarında eve dönerim ve zaman zaman akşam yemeği için arkadaşlarımla buluşabilirim. Akşamları sık sık satranç oynarım ve erken yatmaya çalışırım.

Sürekli turda olan bir müzisyen için, her zaman yanınızda bulundurmanız gereken vazgeçilmez şeyler neler?

Tabii ki tam şarjlı bir telefon, bir laptop ve uçuşlar için çok önemli olan gürültü önleyici kulaklıklar. Ayrıca ibuprofen tabletler de oldukça önemli.

Bu yıl sizi heyecanlandıran projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Evet, 2024'ün ilk yarısında epeyce müzik çalışmam dinleyicilerle buluşacak. Fabian Krooss ve Frida Darko için bir remiks yapıyorum. Nisan ayında çıkacak olan, iki parçadan oluşan bir A Tribe Called Kotori EP'si üzerinde çalışıyorum, gerçekten çok güçlü bir EP olacak. Sonrasında ‘Trip to Sanity’ albümümden bazı remiksler çıkacak. Haziran ayında, son haftalarda Meksika'da yaptığım yeni çalışmaları Stil vor Talent’taki bir EP’de çıkaracağım. Ek olarak sanırım önümüzdeki ay içinde iki başka remiks daha çıkacak. Yani Oliver’dan bolca yeni müzik geliyor!

Klein Phönix'e yabancı değilsiniz, geçmişte birkaç kez orada performans sergilediniz. Artan kapasitesiyle yenilenen Klein Phönix'te performans sergileyecek ilk sanatçılardan biri olacaksınız. Türkiye'deki dinleyicilerinize gösteriden önce ne söylemek istersiniz?

Cuma günü Klein Phönix’te tekrar çalacağım için çok heyecanlıyım. Daha önce de zaten çok büyüktü, şimdi daha da büyüdüğünü hayal bile edemiyorum. Nasıl göründüğünü çok merak ediyorum. Türkiye’deki sevgili dostlarım için çok özel bir set hazırlıyorum. Son dönemde epeyce sayıda yeni parça keşfettim. Türkiye turumda sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyorum. Görüşmek üzere.

༺༻

Oliver Koletzki, 2 Şubat'ta İstanbul Klein Phönix, 3 Şubat'ta İzmir Kalt ve 4 Şubat'ta Ankara Backyard Secrets'ta Türkiye'deki dinleyicileriyle bir araya gelecek. Biletlere aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...