Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
İncelemeler

Bu coğrafyanın sesleri: Aylin Aslım — 'Gelgit'

Zamanın ötesinde cesur bir çalışma

  • YAZI: MUSTAFA TOKGÖZ | FOTOĞRAF: FATİH ŞENTÜRK
  • 14 Şubat 2021

Yarı ve tam zamanlı rollerde yaratıcılığınızı işinize yansıtabileceğiniz harika bir ekibe katılmak istiyorsanız bu sayfayı ziyaret edin!

Aylin Aslım’ı aslında daha rock profilli bir müzisyen ve sesini sürekli duyuran bir önemli aktivist olarak tanıdık. Özellikle band (klasik grup enstrümanlarıyla oluşan) performansları şeklinde parçalarını icra ediyor. Ancak bu demek değil ki Aylin Aslım sadece belli kalıplar içinde işler yapıyor; aksine ilk profesyonel çalışması olan “Gelgit” adlı albümüyle konjonktürel ve piyasa şartlarına taze bir müzisyen olarak kafa tutup söz konusu albümün global anlamda dönemi yakalayan kusursuz bir çalışma olduğu gerçeğini yüzümüze vuruyor.

13 Eylül 2000 çıkışlı bu albüm için Türk alternatif ve elektronik müzik kültürünün mihenk taşı bir çalışma olduğu tanımlamasını rahatlıkla yapabiliriz. Prodüktör Ümit Kuzer'in vizyoner bakış açısıyla beraber dönemin global müzik standartlarını fazlasıyla karşılayan, vokal ve müzikal altyapısının başarılı ahengiyle beraber baştan sona dinlemesi son derece keyifli bir albüm. Progressive house, trance, breakbeat, downtempo, trip hop, electronica, jungle/drum & bass gibi geniş yelpazede türleri içermesinin yanında dertlerini, hislerini içten anlatan bir vokal var. Ayrıca albümün stüdyo emeğinin ne kadar üst düzey olduğunu ilk parçadan son parçaya kadar geçen süreçte parçaların kayıt kalitesinden rahatlıkla fark ediyoruz. Albümün teklileri Senin Gibi, Zor Günler (Umudum Var), 4 Gün 4 Gece gibi lokomotif parçalardan oluşurken Dalgalar, Yıldızlar Var, Aynı gibi sıra dışı melodiler içeren modern yakarışlar da olması albümün sükse yapmasına yardımcı oluyor.

Bu albüm aslında dönem şartlarına göre ticari bir intihar olmasının yanında, daha önce de bahsettiğim gibi piyasa şartlarının buna uygun olmamasıyla epey göz ardı edilmiş bir albüm. Üstüne dönemin büyük reyting kaygılı müzik kanallarında bile hit olan Senin Gibi parçasının klibinin bu bahsettiğim piyasanın talepleri, medya tanıtımının yetersizliği, bu tarz müziğe ana akımın bakış açısı gibi birçok sebepten ötürü yayınlanmamasını bunun en aleni kanıtı olarak ortaya koyabiliriz. Daha sonrasında Aylin Aslım rock tabanlı bir profile geçiş yaptıktan sonra bu albümdeki bazı parçaları performanslarında rock versiyonlarıyla yorumlamaya devam etti. Ancak bu kadar vizyoner bir albümün elbet bir gün hak ettiği değeri göreceğini adı gibi biliyordur. Bu incelemenin oluşmasında albümün bugün bile dinlenirken ne kadar kaliteli olduğunu idrak etmenin etkisi büyüktür.

Aylin Aslım'ın remikslerle birikte toplam 12 yapımdan oluşan “Gelgit” albümünü aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçerik yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...