Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Yorumlar

Dünyanın En Çılgın Rave Arşivi | Heredot Matthew

Fotokopiyle çoğaltılan kargacık burgacık yazılardan profesyonel illüstrasyonlara uzanan nostaljik bir yolculuk…

  • SEREN SARI
  • 26 Mayıs 2019

Yeraltının karanlık dehlizlerinde yükselmeye başlayan ve düzene karşı bir başkaldırı olarak 80’lere damgasını vuran Rave dalgası kimilerine göre tarihin seyrini değiştirdi. 90’lara gelindiğinde altın çağını yaşayan underground kültürün çılgın partilerine dair çoğu şey bugün kendini bu kültüre ait hisseden birçok kişi için adeta bir tutku.

Kulaktan kulağa yayılan hikâyeler kadarıyla hayal edebildiğimiz Rave gecelerini düşününce, insanları karanlık dans pistlerine sürükleyen ve dönemin en sembolik çağrı aracı olan afiş ve broşürlerin peşine düşüyoruz. 80’lerden beri bu kültüre dahil olan Matthew Johnson tarafından başlatılan ve yaklaşık 250.000 eserin arşivlendiği “Rave Preservation Project”e denk geliyoruz.

Johnson’ın kendi Rave arşivinin küratörlüğünü yapmayı ve eski güzel günleri arkadaşlarıyla anmayı hedefleyerek başladığı proje yakın çevresi tarafından ilgi görüyor. Arkadaşlarının yolladığı afiş, broşür ve bilet gibi hatıralarla renklenen arşiv zamanla dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından keşfedilerek online ve kolektif bir müze haline geliyor.

80'lerin ortasından 2000'lerin başına kadar eline geçen 40.000'den fazla parçayı bir araya topladığı arşiv dünyanın çeşitli habitatlarındaki underground kültürün hareketliliğini, harmonisini ve bağımsız ruhunu yansıtan köklü bir tarihi barındırıyor. Orijinaline sadık kalınarak tasarlanmış versiyonları da dahil edilince 250.000'e yakın esere ulaşan arşiv görülmeye değer!

Engellerin yok sayıldığı barış ve sevgi çağını, birlik ve saygının ruhunu belgeleyen parti afişleri, underground kültürün sanatsal tarihini gözler önüne seriyor. Görsel materyallerin evrimini deneyimlemek, dans müziğinin zengin ve renkli hikâyesine tanık olmak için zamanda yolculuk yapıyoruz. Kendimizi sıra dışı görsel ve renk katmanlarına bırakıyoruz.

Bu broşürleri tasarlayan sanatçılar çeşitli lokal müzik sahnelerinin tutku ve tavrını yakalamayı başarmış. Orijinal ve tekrara düşmeyen tasarımlar, kurumsal logo taklitleri dönemin ruhunu bağırıyor. Gezindikçe dönemin başkaldırısına hayran bırakan baştan çıkarıcı hikâyeler hayal gücümüzü teşvik eden renkli puzzle parçaları gibi…

1992 yılında Taxim Nightpark ve Midnight Excess tarafından Taksim’de düzenlenen çılgın yılbaşı gecesinin afişine denk geliyoruz. Paul Daley, Lisa Loud, Al Mackenzie ve Rad Rice’ın o gece çalacaklar arasında. “Boğaz Turu, Hamam, Dansöz Gösterisi” ile dikkat çeken ve ziyaretçilere “Türk Lokumu” olarak hitap eden afiş muzip ve gizemli.

Barış, sevgi, birlik ve saygı için dünyanın dört bir yanındaki dans pistlerinde bir araya gelen herkesi içine çeken akımı ölümsüzleştiren Matthew’in çıkış noktasını anlamaya çalışıyoruz.

“Arkadaşlarımın çoğu ile San Francisco körfezindeki underground partilerde tanıştım. Müziğe, sanata ve modaya olan sevgim; yarının daha iyi olacağı inancı; PLUR ruhu beni bu kültüre bağladı. Ailem olarak tanımladığım bir grubun parçası olduğum için şanslıyım”.

Projeye başlarken amacı koleksiyonculuktan ziyade herkesin katkıda bulunabileceği evrensel bir arşiv yaratmak olan küratörün broşür gibi küçük bir şey bile olsa, dönemin çılgın raver’larını harekete geçiren ruhu korumaya derin bir anlam yüklediği çok açık. Johnson, “Sevginin hatırlanmaya değer anılarda yaşadığına inanıyorum ve bu sevgiyi korumak istiyorum” derken ekliyor; “Bana kendimi bulma yolunda çok şey katan dostlarım ve ait olduğumu hissettiğim yer için”.

Matthew Johnson’ın çılgın Rave arşivine göz atmak ve zamanda yolculuk yapmak için tıklayın!

Türkiye’de ve dünyada gelişen Rave kültürü hakkında daha fazlası için Mixmag Türkiye röportaj serisi “Yeraltı Ritüelleri”ni takip edin!

Spotify 'Frekans' çalma listemizi takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...