Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Ferhat Albayrak: ‘Elektronik müzik iki farklı bölgeye evrimleşiyor’

Ferhat Albayrak ile elektronik müziğin evrimleştiği noktaları, Türkiye'deki müzik yasaklarını, bu yılki projelerini ve Get Hyped Elektronik Müzik Konferansı'nı konuşmak için bir araya geldik

  • RÖPORTAJ: ONUR ATEŞ
  • 24 Nisan 2023

Öncelikle röportajımıza katılımınız için teşekkürler. Nasılsınız?

Yıllık Mixmag ropörtajları bana her zaman keyif veriyor. 2023 her yıl olduğu gibi daha ilham verici ve heyecanlı geçiyor.

2022 yılında Suma Han’daki ilk showcase etkinliğiniz sonrasında gelen Sunday School etkinlikleri, ilgi çeken bir seriydi. Devamına Carl Cox’un kariyerindeki ilk canlı şovunu yaptığı etkinliğe ev sahipliği yaptınız ve 4’üncü ‘All Night Long’ şovunuz ile bu serinize de ara vermediniz. 2022 nasıl bir yıldı?

2022 dolu dolu bir yıl oldu. DJ’lik kariyerimde en çok çaldığım yıllardan biri oldu, çok değerli sanatçıları da Jeton olarak ağırladık, çok büyük kalabalıklara çok özel eventler gerçekleştirdik. Prodüksiyon olarak da çok verimli bir yıl oldu, Jeton dışında Tronic ve KD Raw’dan çıkan parçalarım gene önemli isimler tarafından çalındı, bana büyük mutluluk verdi. Ama tabi ki en unutulmazı VW Arena’daki All Night Long şovumdu. 6 saat boyunca sadece beni dinlemeye gelen techno severlerle VW Arena’nın inanılmaz atmosferinde tarihi bir gece yaşadık. Hatırladıkça tüylerim ürperiyor.

Sunday School serisi, aynı ya da farklı bir mekânda devam edecek mi?

Klein’dan gelen taleple Sunday School’a başlamıştık, Klein pazarları gene etkinlik yapmaya başlarsa ve gene teklif gelirse memnuniyetle.

2023’te hem kendi sanatçı profiliniz, hem de Jeton Records’ın plak şirketi ve etkinlik projeleri kapsamında neler planlıyorsunuz?

İstanbul dışında çok önemli bir organizasyon olmadığı sürece sadece kendi etkinliklerimizde çalıyorum. Ankara Kite, İzmir Kalt, Mersin R8te Events ve Eskişehir 2 ayda bir mutlaka çaldığım bir bakıma resident olduğum mekanlar. Bunun dışında önceki gün sahne aldığım Magic Break'in yanı sıra Sonance gibi gene her sene çaldığım festivallerde yer alacağım.

Jeton olarak da Mayıs’ta Klangkuenstler, Haziran’da Oscar Mulero, Temmuz’da sürpriz bir etkinlik, Ağustos’ta sevgili Label Project’le Adam Beyer organizasyonlarımız olacak. Eylül sonu Carl Cox VW Arena'da yeniden bizlerle olacak. Ekim, Kasım, Aralık etkinliklerimizin de hepsi belli oldu, ancak şu an için paylaşamıyorum, ama gene muhteşem isimler listede var.

Jeton Records, 200’üncü kataloğuna doğru hızla ilerliyor. Bu önemli dönüm noktası özel bir planlamanız var mı? Sanırız 200’üncü kataloğu bu yıl dinleyebileceğiz.

200. katalog sanırım 2024’ün ilk çeyreğinde çıkacak, ancak bu sene de Jeton’da harika release’lar sıralandı. Uncertain, DJ Dextro, Axel Karakasis, Ben Champell, Loco & Jam, Alessandro Grops, Jürgen Degener gibi uluslararası önemli sanatçılar dışında kendi sanatçılarımızdan Kuvoka, Pina Tesla, Mertens ve Alikaan gibi isimler bu yıl katalogda yer alacak. Ayrıca New Breed serimiz de devam ediyor, HSKA, Emre K. gibi yeni yetenekler de bu yıl ilk defa Jeton’dan parça çıkarmış olacak, son derece heyecanlıyız.

Bu yılki ilk müzik projeniz ‘Forever Young’ dinleyicilerle buluştu. ‘Bianco Fuji’ye neredeyse bir yıldır Carl Cox dahil çeşitli sanatçıların setlerinde rastlıyorduk. ‘Halo Saz’ ise, isminden de tahmin edildiği gibi saz enstrümanı partisyonları içeren sıra dışı bir çalışma. Parça ismi seçimlerinin özel bir hikâyesi var mı? Dört parçalık bu proje için şimdiye kadar nasıl geri dönüşler aldınız?

Forever Young” EP, parça isimlerinden kapağına kadar (F40) çok özenle çalışıldı. İsmini Maserati’nin özel bir beyaz renginden alan Bianco Fuji, benim son dönemde yaptığım en özel parçalardan biriydi ve Carl Cox ona ilk gönderdiğim zamandan itibaren (Ultra Miami) her setinde çalmaya başladı. İstanbul’daki setinde de çalması çok duygusal bir andı. “Halo Saz”, geleneksel Türk enstrümanlarını kullanarak setlerimde kullanabileceğim bir parça yapma fikriyle doğdu, her çaldığım kulüpte/festivalde harika dönüşler aldı, ismini koyarken açıkçası çok zorlanmadım. “Forever Young” ise setlerimde bir geçiş parçası olarak tasarlandı, herkes genelde hep peak-time parça yapma arayışındadır ancak geçiş parçaları da çok önemlidir. Amelie Lens bu parçamı Exhale Radio Show’unda çaldı, EP genel olarak SAMA’dan Sam Paganini’ye, SLAM’den Marco Bailey’e kadar harika geri dönüşler aldı.

Bu yıl başka hangi müzik çalışmalarınız, planlamalarınız arasında özel yer tutuyor?

Çok uzun zamandır setlerimde olan ve üzerinde çok çalıştığımız Kuvoka ile ortak parçamız “Feel”, Christian Smith’in plak şirketi Tronic’ten Mart ayında yayınlandı. Açıkçası bu parça için çok heyecanlıyım zira bir seneden fazladır çaldığım her yerde kitleden harika tepkiler alan bu parçanın sonunda çıkıyor olmasına çok seviniyorum. Ayrıca Jeton’dan gene uzun zamandır setlerimde olan “Put God First” parçam, DJ Dextro remiksi ile geçtiğimiz günlerde çıktı. Hemen arkasından Kaiserdisco’nun plak şirketi KD Raw’dan “Two-Faced Disorder” adlı çalışmam yayınlancak. Sonra 2 çok önemli sanatçı ile ortak projelerim şu an ismini veremeyeceğim label’lardan yayınlanacak. Sevgili Kuvoka ile ortak çalışmalarımız da devam edecek.

Her yeni yıl, sektördeki olası yeni trendleri gözlemleme fırsatı edinip, ileriye dönük projeksiyonlarımızı yeniden değerlendirdiğimiz zamanlar aslında. Önümüzdeki birkaç yıl, belki de 2030’a kadar Türkiye ve dünyada sektör, tarz ve alışkanlıklar bağlamında nerelere evrilecek gibi görünüyor?

Elektronik müzik bana göre iki farklı bölgeye evrimleşiyor; daha tiyatral, sinematografik sunum ve sertleşen alt-genre’lar.

Afterlife’ın başını çektiği bu tiyatral şovlar artık bir elektronik müzik organizasyonunu değil, sanki sinemada bir görsel şov izleme deneyimini getiriyor. Bunun özellikle sosyal medyadaki yansımaları çok yüksek olduğu için artarak devam edeceğini düşünüyorum.

Aynı şekilde sertleşen techno’nun alt türevleri, özellikle gençlerin çok ilgisini çekiyor ve sevdikleri sanatçıları rock yıldızı mertebesine getiriyor. Bunu I Hate Models ile çok net gördük, şimdi aynı deneyimi Klangkuenstler ile yaşıyoruz.

Tabi ki 7 senelik bir projeksiyon sunmam çok zor olur ancak Amerika’nın techno’yu resmen yeniden keşfetmesi ile bu türün önümüzdeki yıllarda da popülerliğini koruyacağını düşünüyorum. Kısaca BPM’ler ya çok yavaş ya çok hızlı olacak. Yavaş BPM’de deneyim, yüksek BPM’de de enerji seviyesi belirleyici olacak.

Türkiye’nin politik ikliminde olası bir değişiklik, etkinliklerdeki gece 01:00 yasakları dahil pek çok konuda bir dizi iyileşmeyi beraberinde getirebilir. Olası bir politik iklim değişikliğinde, sektörün güç kazanması için politika belirleyicilerin başka hangi adımları atmasını isterdiniz?

Müziği kısıtlamak, kalıplara sokmak, yasaklar getirmek, sadece işin yeraltına girmesine sebebiyet verir. Son 1.5 senedir de yaşadığımız budur. Politikacılardan hiçbir isteğim yok, sadece önümüzde durmasınlar yeter.

01:00 yasaklarını kanıksadık mı? Sektörün ortak bir direnç gösterip sonuç alması mümkün müydü, yoksa böyle bir iklimde sonuç almak hayalcilik mi olurdu? Sektörün olup bitenleri izlemek dışında bir seçeneği var mıydı?

Açıkhava için, yanında yerleşim olan yerler için bir mantığı barındıran bu yasak, kapalı alanlarda uygulanmaya başlayınca ideolojik bir hale büründü. STK’ların girişimleri boşa gitti. Özellikle Avrupa’nın farklı şehirlerinde müzik ve kültür yüksek bütçeler ile desteklenirken bizde tam tersi bir politika güdüldü. Sonuç? Her zamankinden daha umutlu bir sektör!

Geçen yıl ilk fiziksel buluşmasını gerçekleştiren Get Hyped Elektronik Müzik Konferansı bu sene de gerçekleşecek mi? Planlamalarla ilgili şimdiden paylaşabileceğiniz detaylar var mı?

Get Hyped bizim için çok özel. Çünkü içinde bulunduğumuz kültüre bir şeyler katabildiğimiz, onu geri besleyebildiğimiz yıllık bir buluşma. Her detayı benim için çok önemli. 2023’te tabi ki gene yapacağız, bu sefer kapsamını büyütüyoruz, LFI ailesinden sevgili Aksak ve Arman’la bu sene daha özel bir buluşma planlıyoruz. Tarihini ve detaylarını çok yakında açıklayacağız.

Dinleyicilerinize ve Jeton Records takipçilerine buradan başka hangi mesajları iletmek istersiniz?

2021’in başındaki ropörtajımda her şey çok güzel olacak demiştim, sözümün arkasındayım. Üretmeye, paylaşmaya, çalışmaya ve hayal kurmaya devam!

༺༻

Ferhat Albayrak'ın son dönemde çıkardığı yeni çalışmalarını aşağıda dinleyebilir, yaklaşan Jeton Records etkinlikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye bu sayfayı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...