Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Gawdat: ‘İki bedeniz, aynı ruhuz’

Türkiye’ye geldiklerinde kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini söyleyen Gawdat ikilisi özel açıklamalarda bulundu

  • MIXMAG TURKEY
  • 5 Ocak 2023

Telegram kanalımıza abone olarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Dizginlenmemiş, iyi hissettiren hisleri etkileyici canlı performanslarıyla açığa çıkaran Kahire merkezli ikili Gawdat, 90'ların R&B kültüründen, klasik soul'dan ve caz esintili dinamik bas seslerinden büyük ölçüde etkileniyor. Bu da son dönemde dünyanın pek çok bölgesinden rağbet gören tarzlarının temelini oluşturuyor.

Genç kariyerlerine rağmen, 2013'ten bu yana Mısır'ın, 2015'ten itibaren ise dünyanın pek çok seçkin sahnesini mesken edinen ikili, kendilerini kanıtladıkları yolculuklarını yeni projelerle geliştirmeye devam ediyor. Sohbetimizde söz Türkiye'ye gelince, her ziyaretlerinde kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini öğreniyoruz.

Dans müziğinin büyüsüne ilk başlarda nasıl kapıldınız ve müzik alanında kariyer inşa etmeye nasıl karar verdiniz?

Çok erken yaşlarda elektronik müzik dinlemeye başladığımızda, DJ’lerin pek çok insanla konuşmadan bile bağlantı kurmasından ciddi anlamda ilham aldık. Dans müziğine olan sevgimiz ve tutkumuz artmaya devam etti ve hem tarzımız ve hem de iyi hislerimizle tanınmaya başladık.

Takma adınız Gawdat ne anlama geliyor?

Takma adımız aslında soy adımızın aynısı. Gawdat, Mısır'da “kalite” anlamına geliyor.

Setlerinize hakim olan groove yüklü sound'unuz ve temel ilham kaynaklarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Akılda kalıcı vokaller ve melodilerle bezenmiş canlı ritimler, tarzımızın en belirgin yanı. Her zaman çeşitli tarzlara dokunan müzikler çalmayı severiz, asla tek bir türe bağlı kalmayız çünkü günün sonunda iyi müzik iyi müziktir.

Marco Carola, Jamie Jones, The Martinez Brothers, Bedouin gibi sektörün önde gelen figürleriyle aynı sahneleri paylaşmak sizi nasıl etkiliyor?

Bu efsane isimlerle sahnede bir arada olmak her zaman harika hissettiriyor. DJ’liği uygulayış biçimlerinden ve performanslarından çok şey öğreniyoruz. Bize daha iyi performans gösterme ve sahnede kalabalıklar karşısında neler yapabileceğimizi gösterme motivasyonu veriyor.

Büyük kalabalıklara karşı bu mesleği icra etmenin en ödüllendirici yanı nedir?

Büyük kitleler karşısında çalmanın en ödüllendirici yanı, ortaya çıkan enerji. Büyük kalabalıklardan aldığımız enerji paha biçilemez, paylaşılan sevgi ve desteğin miktarı inanılmaz.

İkili olarak aranızdaki sinerjinizde sizce en önemli faktör ne?

Kardeş olmamız çok büyük bir ayrıcalık. Mısır'da başladığımızdan beri uluslararası tur programlarımız yoğunlaşana kadar çok uzun süredir birlikte çalıyoruz. Kabin başında birbirimizi tamamlıyor ve birbirimizi iyi anlıyoruz. Ve miks tarzımız aynı, bu yüzden temelde iki bedeniz, aynı ruhuz.

DJ'liğin teknik yönü ile performanslarınızdaki enerji ve eğlence yönünü nasıl dengeliyorsunuz?

İkimiz kabin başındayken, birimiz önümüzdeki kitle ile iletişim kurarken diğerimiz müziğin gidişatını belirliyor. Bu rolleri tabi değiştiriyoruz aramızda her an. Bu yüzden sadece başka bir yetenekli DJ ile değil, aynı vizyona sahip bir kardeşle de müzik çalmak gerçekten çok eğlenceli.

Bugüne kadarki en unutulmaz performansınız hangisiydi ve neden?

Bugüne kadarki en unutulmaz performansımız, Romanya'daki Sunwaves Festivali'nde ana sahnede 3 saatlik bir set çaldığımız şovdu. Kariyerimiz boyunca çaldığımız açık ara en iyi setlerden biri oldu ve seyircinin enerjisi inanılmazın da ötesindeydi.

Türkiye sahnesine çok düşkünsünüz ve burada birkaç kez sahne almıştınız. Türkiye sahnesinde bu kadar keyif aldığınız şeyler neler?

Türkiye'de her çaldığımızda kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Oradaki müzik ortamı giderek büyüyor ve her seferinde daha iyi performans göstermemiz için bize sürekli motivasyon veren çok sayıda Türk arkadaşımız ve hayranımız olması gerçekten değer verdiğimiz bir şey.

Eminiz ki arşivinizde daha yayımlanmamış birçok yapım vardır; bazılarını takipçilerinizle de paylaştınız. İlk resmi müzik projenizi ne zaman çıkarmayı planlıyorsunuz?

Elbette var, son zamanlarda çaldığımız bazı çok özel yayımlanmamış parçalarımız hazırda bekliyor. Harika geri bildirimler alıyoruz, bu yüzden yakında bazı sürprizler için bizi izlemeye devam edin.

Takipçileriniz 2023'te Gawdat'tan neler beklemeli?

Müziğimiz aracılığıyla sevgiyi ve iyi hisleri paylaşarak bizi dünyanın her yerinde ve yeni lokasyonlarda en çok sevdiğimiz şeyi yaparken kesinlikle daha sık görecekler. Yakın bir zamanda Phuket ve Singapur’da olacağız. Neler yapabileceğimizi dünyaya göstereceğimiz için çok heyecanlıyız!

༺༻

Gawdat'ı Instagram'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...