Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Gizli Kimlikler Arkasında Doğan Yetenek: Vaal

Tale of Us'ın elektronik müzik dünyasına kazandırdığı Vaal yeni albümü ile kulaklarımızın pasını siliyor

  • Marcus Barnes | Fotoğraf: Pıerre Ange
  • 18 Mart 2019

2012'de yayınladığı ilk müziğinden itibaren kimliğini gizli tutan Eliot Sumner (Vaal), yeni albümünde anonim olmaktan sıyrılıp kendi kişiliğini bu yolculukta bulmasının hikayesini anlatıyor. "İnsanların benim kim olduğumu bulmaları konusunda paranoyaktım çünkü bu projenin tüm amacı gizli kalabilmekti" diyen Sumner'a müzik ve ün aslında çok yabancı değil. Gordon Sumner, nam-ı diğer Sting ile oyuncu ve yapımcı Trudie Styler'ın kızı olan Eliot Sumner'ın elektronik müzik ile tanışması punk ve electronica füzyonu ile yarattıkları ilk grup projesi I Blame Coco ile oluyor. Daha sonra kendi ismiyle şarkılar yayınlamaya başlayan Eliot Sumner, Vaal kimliğine bürünmesinin nedeninin ünlü anne ve babaya sahip olmasının onun üstünde yarattığı baskıya dayandığını ifade ediyor.

Elektronik müzikteki yükselişi ise Tale of Us ile tanışmasıyla başlıyor Vaal'ın. "Bu müziği yapmaya başladığımda çok da kulüp kültürü insanı olduğumu söyleyemem” diyor. "Hot Natured'dan Luca C, Blame Coco'daydı ve beni Tale of Us'dan Matteo ile tanıştırdı. Matteo, yaptığım müziği sevdi ve beni 2013'te Sónar'da çalmaya davet etti. DJ'liği gerçekten bilmediğim için çok korkutucu bir teklifti". Ancak, sonrasında bu performansı Vaal'a birkaç yıl boyunca sürekli olarak turne teklifleri almasına fırsat tanıdı. Yine de performanslarında kendi parçalarına çok az yer verebildiği için kendini boşlukta hissettiğini dile getiren Vaal, 2018'de bu yüzden albüm yapmaya karar verdiğini söylüyor. Albümün yapım aşamasına paralel olarak terapiste de görünmeye başlayan 28 yaşındaki Londralı bu süreci, ''Kafamdaki birçok duygusal ve psikolojik engeli bu şekilde yıkabildim. Yaratıcılığıma inanılmaz faydalı oldu'' şeklinde anlatıyor.

Albüm, sanatçının kendi şirketi Pale Blue Dot'tan yayımlandı ve Mixmag’in Şubat sayısında "Ayın Tekno Albümü" ödülünü aldı. İngiltere'nin rave kültürünü duygusal electronica ile birleştirip olgunluk ve macera arasında gidip gelen bir hikayeyi anlatan albüm, Eliot'ın kariyerindeki maskesini kaldırması ve Vaal'ı gerçek kimliğine kavuşturması bakımından bir mihenk taşı oluyor.

"Müziğe oldukça gençken başlamak ve her şeyin benim için erişilebilir olması, çok fazla başarı baskısı getiriyordu ve geçmiş projelerimden oldukça utanıyordum. Ama son altı ayda hızla büyüdüm ve her şeyi sahiplenecek mantaliteye ulaştım... Kötü şeyleri bile!"

Albüme aşağıdan göz atabilirsiniz.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...