Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
MÜZİK

HVOB Yeni Albümü Rocco'yu Yayınladı

Avusturyalı ikili HVOB, [PIAS] Recordings imzası ile yeni albümleri ROCCO’yu yayınladı

  • OZAN TEZVARAN | FOTOĞRAF: ANDREAS JAKWERTH
  • 16 Mart 2019

4. stüdyo albümlerini 15 Mart'ta yayınlayan HVOB, ROCCO ile yeni dünyalar yaratmanın iniş çıkışlarını, kabullenişin düzensiz evrelerini melodilere döküyor. Samimi hikayelerini müzikal becerileri ile birleştiren Anna Müller ve Paul Wallner, varoluşu en yalın haliyle ele alırken duyguların dünyayı nasıl değiştirebileceğini kanıtlıyor.

“I draw a way out of this mess
And it leads
Into a 2nd world
A 2nd world
A world where you are free” (2nd World, HVOB)

Rocco, “2nd World” parçası ile açıyor kapılarını. Kırılgan, acı-tatlı melodiler Anna’nın gölgeli vokali ile usulca birleşiyor. Derinden yükselen pes tınılar, kararlı ritimlerle desteklenirken albümün silüeti beliriyor. Karşımızda duran figür, konuşulmayan ihtiyaçları işaret ederken Fransız yazar Sartre’nin satırları bize Rocco’nun davet ettiği yolculukta rehberlik ediyor.

“Duygu, dünyanın dönüştürülmesidir. Önümüze çıkan yollar
fazlasıyla engebeli olduğunda veya yolumuzu göremediğimizde,
böylesi sıkıntılı ve zor dünyada yaşayamayız artık. Bütün yollar engellenmiştir.
Ama yine de hareket etmek zorundayız. Bu yüzden dünyayı değiştirmeye çalışırız…” (Sartre, The Emotions, s. 58)

Engellenmiş yollarda hareket edebilmenin püf noktası kaygıları kabul etmek midir? Duyguları en saf haliyle dışa vurmak kabullenişi nasıl etkiler? Bu soruları sorarken, ikinci parça Eraser ile kabullenişin düzensiz evrelerine tanık oluyoruz. HVOB, yalnızlıktan doğup gelen insanın özünü “Everybody is going to die on their on own…” sözleri ile bize hatırlatırken, yüzleşmenin getirdiği rahatlığı 3. parça Bloom ile tecrübe ediyoruz. Albümün, yeni bir dünyanın yapım aşamalarındaki iniş çıkışlarını aktardığını tam da bu noktada, şarkılar arasındaki zıtlıklar ile fark ediyoruz.

Tutarlı konseptinin yanı sıra albüm, müzikal becerilerini de kanıtlar nitelikte. House elementleri ile süslenen Kante ve perküsiyon kullanımıyla öne çıkan Panama minimal biçimin görkemli kullanımlarına örnek oluştururken, piyano örüntülerinin vokal ve diğer elementlerle uyum içinde ilerlediği Alaska ve ritimlerindeki dinamizmle dikkat çeken Tykwer dinleyicilere geniş yelpazeden müzikal tatlar vaat ediyor.

Albümden favori parçamız ise “Butter”. İkili, Rocco’dan önce yayınladıkları Eraser ve Zinc parçaları ile sert dokulara olan ilgisini duyurmuş olsa da, dans pistlerinde bolca duyacağımıza inandığımız Butter, alışılagelen HVOB tavrından daha karanlık ve daha vahşi. Katman katman artan sub vuruşlarının serinleten noise duvarlarıyla denge oluşturduğu parça uzun süre çalma listelerimizden ayrılmayacak gibi görünüyor.

13 parçadan oluşan "Rocco" albümü 15 Mart'ta piyasaya çıktı. Bu bağlantı aracılığıyla satın alıp dinleyebilirsiniz.

HVOB, son albümleri "Rocco"nun tanıtım turnesi kapsamında Zorlu PSM & Mixmag Türkiye & Charm Music iş birliği ile 15 Haziran’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde olacak!

Biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...