Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

Rocco Albümünden İlk HVOB Teklisi: 2nd World

Devam edebilme ve başlangıçlar üzerine

  • Ozan Tezvaran
  • 2 Aralık 2018

Minimalist ve kontrolcü müzikal tavrın ne kadar görkemli olabileceğini bizlere deneyimleten HVOB, 2012 yılında Anna Müller ve Paul Wallner tarafından Viyana’da kuruldu. Alman prodüktör Oliver Koletzki tarafından keşfedilen grup, aynı sene içerisinde ilk EP’si Dogs’u yayınladı. Kendi isimlerini taşıyan HVOB ve Trialog albümlerinden sonra, 2017 yılında, Silk albümünde Grammy ödüllü İngiliz folk-rock grubu Mumford & Sons üyesi Winston Marshall ile beraber çalıştı. Silk turneleri kapsamında dünyayı dolaşırken diğer taraftan Burning Man, Fuji Rock Japan ve Sonar Barcelona gibi önemli festivallerde de yer alan grup, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yeni albümleri ROCCO’nun 15 Mart 2019’da yayınlanacağı haberini verdi.

PIAS Recordings üzerinden yayınlanacak ROCCO 13 parçadan oluşuyor. Ele aldıkları konular üzerinden birbirine bağlanan parçalar dinleyicilerine devam edebilmenin, vedalaşmanın ve yeni başlangıçların hissiyatını yaşatıyor. İkilinin yeni teklisi: ROCCO’dan paylaşılan parça “2nd World’den bahsetmeden önce, albümle ilgili daha detaylı bir fikir edinmek için, yine bu sene yayınlanan Eraser/Zinc parçalarından bahsetmek gerektiğini düşünüyoruz.

Birkaç ay önce Zorlu PSM’de de dinlediğimiz Matrixxman’ı ve distopik tutumuyla Dekmantel’de dikkatleri üzerine toplayan Vril’in remikslerini de içeren EP’de HVOB belki de hiç olmadığı kadar sert bir tutuma sahip. Aksak melodi yerleştirmeleri, tok kickleri ve iç içe giren melankolik/sert şarkı sözleri ile EP’nin ilk şarkısı Eraser sonlanırken ikinci şarkı Zinc için zemin hazırlıyor. Zinc’te Eraser ile yaratılan karanlık atmosfer devam ettirilirken, bir anda keskin bir değişimle Müller’in yumuşak vokali ile baş başa kalıyoruz. Progresif bir yapıyla tekrar aynı enerjiye kavuşan Zinc tam da bu yapı sebebiyle 2nd World parçasını tekrar, başka bir gözle dinlememiz gerektiğini bize hatırlatıyor.

Mart ortasında yayınlanacak albümleri Rocco’dan paylaşılan ilk parça 2nd World, ambient elementler ile desteklenmiş piyano akorlarıyla ve Müller’in sakin vokaliyle açılırken, Eraser/Zinc’in tam tersi olarak adlandırabileceğimiz, huzurlu bir evrenle dinleyiciyi karşılıyor. Yine progresif bir şekilde yükselen çalışmaya elektronik katmanlar eklenirken, HVOB’de alışık olduğumuz ritim yapısının aksine daha organik bir davul örüntüsü ile parça güçlendiriliyor. Her yeni çalışmasında kendi tarzından ödün vermeden biçimini pekiştiren HVOB, 2nd World ile bize albüme dair ipuçları da veriyor. Parçada duyulan yeni ses tasarımları ve farklı ritimler HVOB tarafından yorumlanmamış duygularla buluşabileceğimizi düşündürüyor.

HVOB, son albümleri Rocco’nun tanıtım turnesi kapsamında Zorlu PSM & Mixmag Türkiye & Charm Müzik iş birliği ile 15 Haziran’da Zorlu PSM’de olacaklar!

Biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar © Andreas Jakwerth

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...