Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

İspanya’da hızlı koronavirüs testinin yapıldığı pilot konserden enfeksiyon vakası çıkmadı

Primavera Sound’un organize ettiği pilot konserde yeni bir teknik olan “antigen detection” testi denendi

  • MIXMAG TURKEY
  • 5 Ocak 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Barcelona’daki gece kulübü Sala Apolo’da 463 kişinin katılımıyla Aralık ayında düzenlenen pilot konserden elde edilen bilimsel bulgular kapalı alanlardaki müzik etkinliklerinin geri dönüşü ile ilgili ümit verici sinyaller verdi.

İspanya merkezli festival Primavera Sound tarafından organize edilen ve kentteki sağlık kuruluşlarından biri olan Germans Trias Hastanesi ile AIDS ve Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Vakfı (FLSIDA) gözetiminde gerçekleşen pilot konser 12 Aralık’ta gerçekleşti.

Bilimsel projeye dahil olan ve yaşları 18 ile 59 arasında değişen kişiler kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrıldı. Pilot konsere katılan 463 kişinin yanı sıra konsere katılmayan 496 kişi de aynı testlere tabi tutuldu.

Öncelikle etkinlik gerçekleşmeden iki hafta önce çalışmaya katılan herkese test yapıldı. Test sonuçları negatif çıkan katılımcılar, daha sonra kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrıldı. 463 kişilik deney grubu konsere girişleri öncesi 15 dakikada hızlı sonuç veren “antigen detection” testinden geçirildi ve sadece içecek içerken çıkarılması kaydıyla maske ile konser alanına girdi. Herhangi bir sosyal mesafe tedbirinin uygulanmadığı pilot konser beş saat sürdü.

Kontrol ve deney grubundaki katılımcılar, pilot konserden sekiz gün sonra yeniden virüs testinden geçirildi. Konsere katılan deney grubundaki hiç kimsede koronavirüs enfeksiyonuna rastlanmazken, konsere katılmayan kontrol grubundaki iki kişinin testi pozitif çıktı.

Araştırmacılar, aynı gün yapılan hızlı testler yardımıyla ve belirli güvenlik tedbirlerinin uygulanmasıyla canlı müzik etkinliklerine katılmanın koronavirüs enfeksiyonunda atışa sebebiyet veren bir etki barındırmadığını belirtti.

[Kaynak: IQ Mag]

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...