Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Maskenin Ardındakiler: junk-E-cat

Müzik dışında günlük bir hayatı olmayan ve en çok içindeki şeytanlara kulak veren junk-E-cat, yeni röportaj serimiz "Maskenin Ardındakiler'in ikinci konuğu

  • MIXMAG TURKEY
  • 8 Aralık 2019

Üflemeli çalgılar üzerindeki becerisini dijital davul makinesindeki yetenekleriyle bir arada sunarak akustik ve elektronik öğeler arasında eşsiz bir bileşim sunan Berlin merkezli müzisyen junk-E-cat, dans müziği sahnesinde tiyatral ve müzikal duruşlarıyla merak uyandıran, performansları sırasında taktıkları sıra dışı maskelerle kendilerine özgü görsel kimlikler yaratarak fark yaratan yetenekleri ele aldığımız yeni röportaj serimiz “Maskenin Ardındakiler”in ikinci konuğu!

Müziğe karşı ilginiz nasıl başladı?

İlgim, düşünme yetimin olduğu ilk ana kadar uzanıyor. Müzik her zaman junk-E-cat’in doğasında vardı.

İkonikleşmiş maskenizin seçimi arkasındaki motivasyon nedir?

Proje için ilk fikri bulduğumda kendimi, çevremdeki pek çok insanın beni genel olarak bir sanatçı olarak görmediğini ve özellikle bu türle bağdaştırmadığı bir durumda buldum.

Böylece maske ve anonimlik diğer insanların beklentilerinden, kendi kuşkularım ve korkularımdan beni korudu. Sonuç olarak yaratık (junk-E-cat), sadece müzikle ekstrem spor arasındaki dengenin tadını çıkarırken, maskenin arkasındaki kişiden daha cesur ve özgür bir ruh haline geldi.

Maskeniz neyi sembolize ediyor? Kendi karakterinizle mi birleştirdiniz yoksa daha farklı bir personası mı var?

Yaratığın (junk-E-cat) maskesi, kim onu takarsa düşündüğünü korkusuzca söylemesini sağlayan bir Venedikli Bauta. junk-E-cat’in durumunda, maske onun her zaman istediği müziği yaratmasını ve çalmasını sağlıyor. Ayrıca yüz ifadelerini ortadan kaldırıyor ve bu nedenle jestleri ve hareketleri vurguluyor. Konu şahsiyetine gelince, maskeli yaratığın yaratıcısının karakter özelliklerinin bazılarını toplayıp vurguladığını düşünüyorum.

Eğer prodüktörler ve DJ’ler süper kahramanlar olsaydı, junk-E-cat hangi süper güce sahip olurdu?

Junk-E-cat binalara tırmanabilir. Aksiyon figürü hem elektronik bir kurulum hem de bir sürü üflemeli enstrümanla gelirdi ve süper gücü, insanları meditasyon ve dans arasında bir yere çeken özel elektro-akustik ses dalgaları yaratması olurdu.

junk-E-cat elektronik müzik düşkünlerine ne sunuyor?

Elektronik ses dokuları ve üflemeli çalgıların özel harmanından oluşan bir müzikal deneyim... Dans pistinde çok da duymadığınız akorları ve sesleri içeren oldukça eğlenceli bir yaklaşımı var. Bu müziği bir kulüp / dans kalabalığının önünde çalarsanız ne olacağını hep merak etmişimdir. junk-E-cat, bunun işe yarayıp yaramadığını görmek için bir deney olarak devam ediyor.

Geçen zamanlarda KREATUR kısaçalarınız ile beraber yayımladığınız video aynı zamanda bir manifesto özelliği taşıyor. Bize daha konu hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

KREATUR iki yıl süren bir turnenin ve özel yerlerde ritimler ve performanslar yaratmanın sonucu. Böylece videoyu düzenlerken, en büyük maceralardan bazılarını tekrar yaşayabiliyorum. Elde ettiğimiz sonucun da yaratığın (junk-E-cat) dünyasına ve zihniyetine iyi bir giriş olduğuna inanıyorum.

Binalar ve terk edilmiş sitelerin üstünde sizinle karşılaşıyoruz. Müzik yapmak için dünyadaki en sevdiğiniz yer hangisi? Ve neden?

Çok fazla özel yer ve anı var, bu yüzden favori olanı seçmek zor. Sudan'ın başkenti Hartum'da bir binanın tepesinde, çöldeki bir festivale gitmeden önce bir çalışma yapmıştım.

Yakından dinlerseniz, arka planda imamın sesini duyacaksınız. Diğer birçok özel anı, İspanya'daki Santiago de Compostela'da, İspanyol bir adamın bana yaklaştığını ve kulaklıklarımdan çaldığım şeyi dinlerken beni dinlediğini gösteriyor.

Ve bugüne kadarki en özel an, yamaç paraşütü sırasında bir çalışma yapmaktı.

Yaşadığınız şehrin müzik sahnesini nasıl tarif eder ve derecelendirirsiniz ve kendi işiniz için yaşadığınız şehrin müzik sahnesi ne kadar önemlidir?

Berlin çok canlı, ama karanlık bir şehir. Oldukça heyecan verici olmasının yanı sıra zorlu bir büyüme ve değişim de geçiriyor. Bu projeye gelince, farklı bir yerde olmayı hayal bile edemezdim, çünkü junk-E-cat, başlangıçta yardım ve destek sunan pek çok düşünceli, yaratıcı insan buldu. Burada işe alınmış insanlar yerine, suç ortakları niteliğinde bir ekip bulup, kurduğum için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum. Son üç yılda birer birer katıldılar ve operasyonun sadece çılgınca bir fikirden bugünkü haline geldiğini gördüler.

junk-E-cat en çok kimleri dinliyor?

İçindeki şeytanları.

Melt festivalinde yer aldın. Bir kamyonun üstünde saksafon çalan ve maske takan bir insanla karşılaştığında insanların tepkileri nasıldı?

Deneyim oldukça zorlayıcıydı. Böylesi özel bir festivalde üç set yapma fırsatı elde etmek ve bu kadar şaşırtıcı bir tepki almak, yaratığın asla unutamayacağı bir şeydi. Hareketli aracın üstünde performans gerçekleştiren yaratıkla, festival alanından insanları yeni bir alana, festival alanından, sleepless floor’a çekmek inanılmazdı. İkinci gece, Four Tet'in izleyicisinin üzerine atlamış gibi olduk.

Müzik dışında sizi günlük hayatında motive eden şeyler nelerdir?

Bu yaratığın müzik dışında günlük bir hayatı yok.

Dünyanın junk-E-cat hakkında ne bilmesini istiyorsunuz? Bu aralar neler üstüne çalışıyorsunuz? Ajandanızda yakın gelecek için neler var?

Yayınlanacak daha fazla müzik var. Bu kış canlı performansımı hazırlamak için uğraşıyorum. Tünelin ucunda da bir müzik videosu var.

Sanatçının 29 Kasım'da çıkan yeni kısaçalar albümünün çıkış parçası "Treature"ı aşağıda dinleyebilirsiniz. junk-E-cat bu yıl ayrıca KREATUR ve Levitation adlı iki çalışma daha yayımlamıştı.

#Arşiv çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...