Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Massano: ‘Yeni bir parçaya başlamadan önce dans pistinde nasıl etki yaratacağını hayal ederek yola koyuluyorum’

Sam Rose ile 2020'den itibaren göz alıcı bir çıkış yakalayan projesi Massano hakkında konuştuk

  • MIXMAG TURKEY | FOTOĞRAF: NICK MIZEN
  • 9 Kasım 2022

Müzik anlayışını şekillendiren Liverpool’da geçen yıllarının bir birikimi olarak 2020 yılının başlarında kendi plak şirketi Eternity Sounds’dan yayımladığı çıkış teklisi "Visitors" çalışmasından itibaren çok hızlı bir yükseliş grafiği yakalayan Massano, techno’ya melodik, hareketlendirici ve büyüleyici prodüksiyonlarıyla modern yorumlamalar katan en parlak yeteneklerden biri.

Öncelikle röportajımıza katılım gösterdiğiniz için teşekkürler. Müzik kariyeriniz nasıl başladı? Dans müziği ile tanışmanız nasıl oldu?

Dans müziği ile lise yıllarımda tanıştım. Yeni müzikler keşfetmeyi ve çalma listeleri oluşturmaya bayılıyordum. Üniversiteye geçtiğimde ise müzik kadar başka hiç bir şeyin ilgimi çekmediğini farkettim. O zaman kariyerimi müzik konusunda yapmak istediğimi anladım. Deneyim kazanmak için çalabileceğim ve üretebileceğim ortamlar aramaya başladım. Bununla beraber hem prodüksiyon hem DJ’lik konusunda kendimi geliştirmeye karar verdim. Tüm boş vaktimi kendimi geliştirmeye harcıyordum.

Piyasaya çıkışınız 2020 yılına dayanıyor. Sanırız "The Feeling" parçanız, bu çıkışın en önemli parçalarından biri olarak sizi dünya çapında tanınan bir yapımcı yaptı. Bu projenin arkasındaki hikayeyi öğrenebilir miyiz?

"The Feeling" parçam prodüksiyon öğrenmeye başladığım 18 ay içerisinde hayat buldu. O zamana kadar bir parçam yayımlanmamıştı. Parçanın tüm fikri o kadar hızlı gelişti ki tüm projeyi yaklaşık 4 saat içerisinde tamamladım. Genelde sevdiğim bir fikri bulmak benim için zaman alıyor ancak "The Feeling"de her şey bir anda yap boz parçaları gibi bir bütün haline geldi. Bitirdiğim anda özel bir şeye sahip olduğumu biliyordum ve bunu bazı arkadaşlarım gönderip onların fikirlerini aldım. Tepkileri inanılmazdı.

"The Feeling" parçasının bu noktalara geleceğini tahmin ediyor muydunuz?

Büyük bir parça olduğunu biliyordum ama 2 yıl içerisinde geldiği bu noktayı asla tahmin edemezdim.

Size en çok ilham veren şey nedir? Müzik yaratırken nelerden ilham alıyorsunuz?

Müzik yaparken bana ilham veren şey genellikle dans pistindeki o özel anları hayal etmek oluyor. Parçayı düzenlemeye başlamadan önce dans pistinde nasıl çalışacağını hayal ederek yola koyuluyorum.

Massano’nun bugün bu noktalara gelmesinde en önemli anlar hangileri oldu?

Büyük DJ’lerden aldığım destek, ardından Running Clouds ve Oddity’ten çıkardığım parçalar. İlk ajansım Bullitt ile yaptığım anlaşma, Afterlife’tan çıkardığım EP, Printworks, Tulum, Ibiza gibi önemli yerlerde çıktığım performanslar benim kariyerimi şekillendiren adımlar oldu. Şimdi ise Wasserman ve WME ile çalışıyor olacağım ve artık bir menajerim var. Bunların hepsi heyecanlı adımlar.

Stüdyonuzda en sevdiğiniz yazılım ve donanımlar nelerdir?

Yazılım: Ableton, Arturia, U-He, Soundtoys, Fabfilter, Valhalla, Serum

Donanım: Akai MIDI mix, Ableton Push, Elgato Stream Deck, Novatiok Launchkey 61

Kendi tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Agresif, enerjik ve öforik.

Geçen yıl solo parçanız "Solitude" ile Afterlife’da ilk kez boy gösterdiniz. Bununla beraber Afterlife ile dünyanın birçok noktasında şovlar da yaptınız. Bunlardan biri de Afterlife’ın İbiza’daki kapanış partisiydi. Yolunuz nasıl kesişti?

Yollarımız oldukça doğal bir şekilde kesişti. Daha önce çalıştığım plak şirketleri kendilerine ulaştı ve parçalarımı gönderdiler. Bu vesileyle ben de tanışmış oldum.

Yubik’in "Human Aura" parçasına yaptığınız remiks, Radikon etiketiyle ilk parçanız oldu. Şu ana kadar geri dönüşler nasıl?

Radikon’dakiler harika insanlar. Yaptıkları işte gerçekten profesyoneller ve yaptığınız işten zevk almanızı sağlıyorlar. Onlarla beraber çalışmak istiyordum ama öncesinde bir türlü iyi bir proje çıkaramamıştık. Daha sonra ’’Human Aura’’nın vokali duyduğumda bu parçanın doğru bir iş birliği olacağını biliyordum.

Türkiye’de çok kez çaldınız. Kalabalığı ve atmosferi nasıl buluyorsunuz?

Türkiye, gelip çalmaktan en zevk aldığım ülkelerden biri. Her zaman enerjik ve tutkulu bir kalabalık var. Bana özgür bir alan bırakıyor kitle.

İstanbul’dan hatırı sayılır bir dinleyici kitleniz var. Hayranlarınıza bir şey söylemek ister misiniz?

İnanılmaz desteğiniz için teşekkürler. Instagram’da hepinizden çok sayıda mesaj alıyorum ve bunları görmek her zaman harika hissettiriyor! Aralık’ta görüşmek üzere…

Yakın gelecekte sizi heyecanlandıran yeni projeleriniz olacak mı? Detay verebilir misiniz?

Çok heyecan verici projeler var. Bunun yanı sıra yeni müzikler de yakın zamanda müzikseverler ile buluşacak.

༺༻

Massano 19 Kasım Cumartesi günü İzmir Kalt sahnesinde olacak. Ayrıntılı bilgi ve biletler için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...