Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Moodymann: Detroit'in tozu ayağımda

Karizmatik Kenny Dixon Jr. ile yepyeni bir belgesel için Detroit'in yolunu tuttuk

  • NEW ERA İŞ BİRLİĞİYLE | FOTOĞRAF: TIM BORROW
  • 17 Eylül 2019

Pek çok müzik ikonunun yaşadığı Detroit'te karizması, cazibesi ve duruşuyla Kenny Dixon Jr. (Moodymann) kadar öne çıkan çok az isim vardır. İlk albümünün üzerinden 20 yılı aşkın süre geçen Moodymann, şehrin dokusunu yansıtan 'soulful house' türünün tanınan temsilcisi olarak dans müziğinin en sevilen figürlerinden biri olmayı başarmış özel bir isim. Kenny ve New Era için belgesel çekmeye giderek sanatçının ve kentteki arkadaşlarının bilge dünyalarında gezintiye çıktık.

"Nerede olursam olayım, gittiğim her yerde DETROIT'in tozu ve kiri ayaklarımın altında"

Moodymann: "Geçmişe dönüp baktığınızda tek bir türe odaklanmadan her şeyi çalıyorduk. Düşük tempo jam session'lar bile yaptık. Demek istediğim, sizin orada yanınızdaki kadına nasıl daha da yakınlaşacağınızla ilgili. Düşük tempoda jam çalmazsanız mutlaka yanınıza gelip "Kız arkadaşıma seslenmek istiyorum ama kalkmış Parliament ve Funkadelic çalıyorsun şimdi. Şu lanet olası şeyi yavaşlatman lazım artık" diyen bir pislik mutlaka karşınıza çıkar."

Mike Banks: "Sıra dışı bir şeyler deneme arzusunda olan diğer DJ'ler karşılarındaki kitlenin 4/4'lük ritim düzeninden başka bir şey bilmediğini gördüklerinde geri adım atıyorlar. Kenny bunu asla yapmadı, yapmaz da. İnsanları siyah kültürü hakkında eğitmeyi seviyor. O bir DJ'den daha fazlası, o bir öğretmen."

MM: "Buy-Rite Records'ta çalışırken birçok yeni insanla tanıştım. Theo [Parrish], Marcellus [Pittman], Omar S... İyi liste!"

MM: "Japonya'da çalmak çok farklı bir durum... Eğitimliler. Sanki orada siyah müziği hakkında ders veriyorlarmış gibi adeta. Hayatımın merkezinde olan şeyi onların yaptıkları işlerde görebiliyorum."

Amp Fiddler: "Kimse Kenny Dixon gibi yürümüyor. Herkesten farklı olarak, hayatla vals yapan özgün bir rotası var. Bu onun sihri."

"Plansız bir setle oraya çıkmam. Ebeveyniniz gibiyimdir, neye ihtiyacınız varsa size onu veririm"

MM: "Theo'nun, benim ya da Dilla'nın evine uğrarsanız tüm ekipmanların hep açık vaziyette olduğunu görürsünüz. Bizim için kapatma tuşu diye bir şey yok."

MM: "New Era aradığında başta bunun şaka olduğunu düşündüm. Sonrasında kendimi Londra ofislerinde bu koleksiyonu tasarlarken buldum. Tüm arzum 'Detroit' markasını kullanmaktı. Şehrimi bu anlamda desteklemek istiyorum."

Mixmag ve New Era iş birliğiyle çekilen, Detroit'in ikonik figürünün hayatına ışık tutan belgeseli aşağıda izleyebilir, Moodymann'in New Era için hazırladığı özel koleksiyonu buradan inceleyebilirsiniz.

Spotify '#Frekans' çalma listemizi takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...