Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Yorumlar

​Pandemi sonrası yeni bir ‘çılgın 20’ler’ dönemi bizi mi bekliyor?​

Yale Üniversitesi’nden epidemiyolog Dr. Nicholas Christakis’e göre evet…

  • ONUR ATEŞ
  • 6 Ocak 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Tarih tekerrürden ibarettir sözü, koronavirüs krizi sonrası şekillenecek sosyal yaşantımızda da ağırlığını hissettirecek gibi görünüyor. En azından kimi bilim insanlarının paylaştığı öngörülere bakınca bu ihtimale kayıtsız kalmak elde değil.

Bundan tam 100 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihin ekonomik anlamda en müreffeh ve tüketimin zirve yaptığı bir on yıllık dönem başlamıştı. “Çılgın 20’ler(roaring twenties) olarak bilinen bu dönem, tüketimin inanılmaz derecede arttığı, abartılı partilerin yaygınlaştığı ve yasaklara meydan okuyan Caz Çağı ve Harlem Rönesansı gibi kültürel akımların meydana çıktığı bir zaman dilimi olarak tarihe geçmişti. Peki çılgın 20’ler hangi olayın ardından tarih sahnesinde yerini almıştı dersiniz? 50 milyon civarında insanın hayatına mal olan, tarihin en büyük salgınlarından biri olan İspanyol gribi salgınından hemen sonra.

Yale Üniversitesi’nde görev yapan sosyal epidemiyolog Dr. Nicholas Christakis, tarihin bu anlamda tekerrür edeceği tezini savunan bilim insanlarından biri. Christakis, “Apollo’s Arrow: The Profound and Enduring Impact of Coronavirus on the Way We Live” isimli kitabında Amerika’nın pandemi sonrası yeniden çılgın 20’ler benzeri bir döngüye gireceğini öngörüyor. Christakis bu öngörüyü her ne kadar Amerikan toplumu özelinde yapsa da küreselleşen günümüz dünyasında sosyal akımların çok hızlı coğrafi mesafe kat ettiği göz önüne alındığında böyle bir gelişmenin sadece ABD ile sınırlı kalmayacağı açık.

Müzik tutkunlarının konserleri ve festivalleri iştahla beklediği yadsınamaz bir gerçek. Ancak Christakis’e göre olası bir yeni çılgın 20’ler periyodu 2024’ten önce başlayamayacak. Aşılamada ilk uygulamalar sadece bir başlangıç; pandeminin toplumlar üzerindeki sosyal, psikolojik ve ekonomik etkilerinin ne kadar daha bu denli şiddetli süreceğini şimdiden kestirmek zor.

Bilim insanının diğer birtakım ilginç tahminleri de var. Christakis’e göre pandemi sonrası doğum oranlarında ani bir sıçrama olacak ve elle tokalaşma olabildiğince nadir rastlanan bir davranış biçimi olarak azalma eğilimi gösterecek. Ayrıca evden çalışmanın bir norm haline geleceği de kitapta dikkat çeken bir başka güçlü tahmin.

21. yüzyılın “çılgın 20’ler” dönemi gerçekleşir mi bilinmez ama buna sanırız kimse hayır demez. Tek temennimiz tarihin yeni “çılgın 20’ler”den hemen sonra yeniden tekerrür etmemesi ve yeni bir “büyük buhran”la karşılaşmamamız.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...