Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Reinier Zonneveld: 'Sınırların ötesinde düşünmek için farklı tarzlardan beslenmelisiniz'

Hollandalı DJ/prodüktör Reinier Zonneveld, 7 Aralık'taki İstanbul performansı öncesi sorularımızı yanıtladı

  • ONUR ATEŞ
  • 4 Aralık 2019

Parçalarında deep melodic unsurların yanı sıra warehouse acid techno'nun izlerine rastlanan, dans pistlerindeki sinerjiyi açığa çıkaran ve uzun saatlere yayılan canlı performanslarıyla dikkatleri üzerine toplamayı başaran Hollandalı DJ/prodüktör Reinier Zonneveld, Happy Memories Happening ve MODULE sunumuyla 7 Aralık Cumartesi gecesi İstanbul'da gerçekleşecek canlı performansı öncesi sorularımızı cevapladı. Son olarak 29 Kasım'da 'Anubis' adlı bir kısçalar yayımlayan sanatçı, günümüz global techno sahnesinin benzersiz prodüksiyonları ve dans pistlerini hareketlendirici performanslarıyla etkili isimlerinden biri.

Müzikle ilk karşılaşmanızın çok erken yaşlarda klasik piyano derslerinize dayandığını biliyoruz. Çocukluk yıllarınızın bugün yaptığınız müziği nasıl şekillendirdiği hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Yaptığınız her şeyin ürettiğiniz müziğe etki ettiğini düşünüyorum. Önceden, şimdiki üretimlerimden farklı olarak caz ve klasik türleri üzerine yoğunlaşıyordum. Müzikal bilgi birikimi konusunda belli bir arka plana sahip olmak, parçalarımda her öğenin müzikal fonksiyonu olmasını sağlıyor. Ritmin, duyduğunuz bas dizilimlerinin veya melodi aranjesinin diğer elementlerle uyum içinde bir bütünlük kazanması gibi fonksiyonları örnek verebilirim. Bu nedenle armoni konusuna oldukça dikkat ediyorum. Techno ritimlerinin, melodi ve armoni ile kombinasyonunu sağlamaya özen gösteriyorum. Müzikal geçmişimin günümüz üretimime temel etkisi bu şekilde.

Üniversitedeki öğrencilik yıllarınız oldukça önemliydi. Daha önceki ifadelerinizden birinde, o yıllarda ilk sentezleyicinizi satın aldığınızı ve sonrasında dans müziği prodüksiyonuna yoğun biçimde odaklanmaya başladığınızı söylemiştiniz. Bütün bunlar olurken de iki yüksek lisans programını tamamladınız. Akademik camiada başarılı bir dönem geçirmenin yanı sıra aynı zamanda müzikle uğraşmanın yoğunluğu ile nasıl başa çıktınız?

O yıllar oldukça zordu. Üniversitenin başında müziğe biraz fazla odaklandığımı, bu yüzden bazı dersleri kaçırdığımı söyleyebilirim. Bütün gece müzik yapıyordum. Bir noktada başladığım şeyi bitirmek istediğimi fark ettim. Çünkü üniversiteyi tamamlamadığınız zaman enerji, zaman ve para kaybediyorsunuz. Bu sebeple üniversitedeki son senemde oldukça yoğun çalışmaya başladım. Ancak komik bir şekilde fark ettim ki, müzik yapmamanız gerektiği zamanlar, mesela sınav döneminin olduğu zaman dilimleri her zaman en iyi üretimlerimi gerçekleştirdiğim zamanlar oldu. İyi bir fikriniz varsa, ne olursa olsun müzik yapıyorsunuz. Yani temelde, benim için o dönem zamanla yarıştığım, olabildiğince az uyuyarak çalıştığım bir dönem oldu. Dersten kalan zamanlarda müzik ile uğraşınca sabah dörde beşe kadar ayakta kalıyor ve birkaç saat sonra alarmla uyanıyordum. Sonunda diplomamı alınca çok mutlu oldum. Sonrasında yalnızca müziğe odaklandım. Temelde çalışma biçimim devam etti ama bu sefer sadece müzik yapıyordum. Bir noktada bittiğine kesinlikle seviniyorum.

Daha sonra Carl Cox, Oliver Koletzki ve Richie Hawtin gibi isimlerin dikkatini çekmeye başladınız ve müziğinizi bu sanatçıların plak şirketleri üzerinden yayımladınız. Bu yapımlar Reinier Zonneveld’in şu anki kariyeri için gerçekten önemli olmalı, değil mi?

Evet kesinlikle çok önemli. Çünkü bahsettiğiniz dönemde tam ne tarz müzik yapmam gerektiğini ararken birçok şeyden hoşlandığımı fark ettim. Biraz zaman alsa da bütün bu tarzları kombinlemeye çalışıyordum, bir müddet sonra techno'nun bütün tarzlarından izdüşümler müziğimde harmanlanmış oldu. Bazen daha çok melodik şeyler duyabileceğiniz gibi kimi zaman neredeyse modern disco patlamalarına yakın yapımlara şahit olabilirsiniz. Daha minimal veya hipnotik çalışmalara da rastlayabilirsiniz. Tek bir parçada halen birçok tarzı bir araya getirmeye çalışıyorum. Sınırların ötesinde düşünmek için farklı tarzlardan beslenmelisiniz. Bu üç sanatçının stili, üretimlerimin bu yöne kaymasında etkili oldu. Aynı zamanda bu plak şirketleri tarafından desteklenmem, daha fazla insan tarafından duyulmamı sağladı. Müziğimi ileriye taşıdı. Ve tabii ki Carl Cox, Richie Hawtin, Oliver Koletzki gibi insanların parçalarınızı çalması sizi daha büyük bir kitlenin önüne çıkarıyor. Şansım yaver gittiği ve bu yolda ilerlemeye devam ettiğim için mutluyum.

Carl Cox ve Christopher Coe ile geçen yıl “Inferno”, bu yıl da “This Is Our Time” adlı ortak parçalara imza atarak harika bir iş birliği ortaya koydunuz. Sırada yeni projeler ve iş birlikleri var mı?

Evet! Aslında Filth on Acid için bazı yeni işler üzerinde çalışıyorum. Bazıları henüz tamamlanmadığı için maalesef bahsedemiyorum. Bahsedebileceğim projeler arasında şunu söyleyebilirim; PPK'in klasik parçası 'Resurrection' için bir remiks çalışması yaptım ve çaldığım setlerde şimdiden dinleyicilerden olumlu tepkiler almaya başladı, önümüzdeki birkaç ay içinde dinleyicilerle buluşmuş olacak. Oldukça heyecanlıyım. Yine Filth on Acid için önümüzdeki senede oldukça heyecanlı olduğum iş birlikleri gelecek. Henüz tamamlanmadığı için bilgi veremiyorum, bu projeleri tamamen sonuçlandırmak için stüdyodaki çalışmalar devam ediyor olacak.

Plak şirketiniz Filth on Acid tarafında işler nasıl ilerliyor? Müzikseverlerin dikkatini çekebilecek yükselen yetenekler kimler?

Filth on Acid tarafındaki çalışmalar yolunda ilerliyor. Kısa zamanda bu kadar hızlı yol alması memnuniyet verici. Bizimle beraber olan sanatçılardan gayet memnun durumdayım. Birçoğu o kadar da yeni sanatçılar olmasa da, geçtiğimiz yaz oldukça heyecanlı olduğum bir anlaşma imzaladık. Lerio Corrado'nun yeni müzik çalışmaları elimize ulaştı. Daha önce bilmediğim bir isimdi. İnanılmaz derecede güzel 10 techno parçası vardı, anlaşma imzalamak dışında bir seçeceğim yoktu. İki tane kısaçalar için anlaştık. Ocak veya Şubat ayında yayımlanmış olacaklar. Yeni bir sanatçı olduğu için de oldukça heyecanlıyım, etkileyici parçaları ve yüksek kaliteli üretimleri var. Hali hazırda yayımlamış birkaç kısaçaları var, yenileri de eklenmek üzere. Benim plak şirketimden çıkmasa bile kesinlikle incelemenizi öneririm. Şu sıralar yeteneği beni etkileyen bir diğer isim ise KlangKuenstler. Daha önce bizimle birkaç çalışma yayımlamıştı. Yıllar içerisinde başka plak şirketlerinde de çok güzel işlere imza atan bir isim.

Ağustos ayında her biri iki parça içeren bir EP serisi başlattınız. Son olarak “Anubis” 29 Kasım’da piyasaya sürüldü. İki parçadan oluşan ardışık EP serisinin arkasındaki hikaye nedir? Bu seri periyodik olarak devam edecek mi?

Asıl planım senenin başında 18 şarkılık uzun bir albüm yayınlamaktı. Farklı yaklaşımlarda ses tasarımları barındıran, evde de dinleyebileceğiniz bir çalışma sunmak istedim. Ama kulüp müziğini ve canlı setimde çaldığım parçaları paylaşmanın yeni bir yolunu da arıyordum. Bu arayış devam ederken iki parçalık kısaçalar serisi başlatma fikri oluştu. Her ayın son Cuma günü bu kapsamda yeni parçalar çıkarıyorum. Bu şekilde üretimimi daha güncel bir şekilde paylaşma fırsatı bulurken, canlı setlerimde çaldığım şarkılarıma da yer vermiş oluyorum. Bu seriye Ocak ayına kadar devam edeceğim. Kısa bir aranın ardından daha sonra yeni bir seri daha başlatabilirim, bu anlamda yeni denemeler üzerine fikirlerimi somutlaştırmaya devam ediyorum.

Önerebileceğiniz bir film, TV dizisi ya da oyun var mı?

Peaky Blinders dizisinin son sezonunu henüz bitirdim. İzlemenizi tavsiye ederim.

Türkiye’de daha önceki birkaç sahnenizin ardından 7 Aralık'ta İstanbul'da tekrar dinleyicilerinizle buluşmak üzeresiniz. MODULE İstanbul'daki performansınız öncesi sevenlerinize özel bir mesajınız var mı?

Türkiye'ye tekrar döneceğim için çok heyecanlıyım. Özellikle İstanbul’a… Oraya gelmemi isteyen bir sürü insan var, sonunda orada buluşmak üzereyiz. Harika bir parti olacağına eminim. Gerçekten dört gözle bekliyorum.

Hollanda'nın global techno sahnesine kazandırdığı en özel yeteneklerden Reinier Zonneveld, 7 Aralık Cumartesi gecesi İstanbul MODULE'de canlı performans sergileyecek. Happy Memories Happening ve MODULE sunumuyla gerçekleşecek "The Birth Of Aliens: Reinier Zonneveld" etkinliğinin biletlerine bu bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Reinier Zonneveld, Mixmag Türkiye takipçilerine özel olarak #Frekans çalma listemizi güncelledi. Hollandalı DJ/prodüktör Reinier Zonneveld'in seçkileriyle oluşan yeni #Frekans'ı hemen dinlemeye başlayın!

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...