Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Listeler

Elektronik müzikteki "Fransız etkisini" belirginleştiren 30 klasik

Fransız etkisi, 28 Kasım - 20 Aralık tarihleri arasında Babylon’da düzenlenen “Very Very French Festival XXF” ile İstanbul’da da hissediliyor

  • MIXMAG TURKEY
  • 2 Aralık 2019

1990’ların sonu ve 2000’lerin başında Euro disco’nun bir formu olarak Avrupa elektronik müziği sahnesinde ağırlığını hissettirmeye başlayan ve “French house” olarak da bilinen “Fransız etkisi” başlamadan önce Fransa’nın elektronik müzikteki en popüler sanatçısı Jean Michel Jarre’dı. 1990’ların ortalarından itibaren ülkenin müzikal görünümü, birbirine kenetlenmiş bir grup genç müzisyenin house müzikte kendilerine özgü denemeler hayata geçirmeye başlamasıyla yeni bir çehreye kavuşmaya başladı.

Disco köklerinden kopmayan ve insanın içine işleyen bass dizileri, filtrelenmiş sample sesleri ve fazlaca compress işleminden geçirilmiş 909 beat vuruşlarıyla kendini gösteren bu yeni yaklaşım bulaşıcı bir şekilde tüm dünyaya yayılmaya başlamıştı.

Daft Punk, Cassius ve Motorbass gibi sanatçılar sırasıyla ‘Homework’, ‘1999’ ve ‘Pansoul’ adlı parçalarıyla “Fransız etkisi”nin öncülüğünü yapan çalışmalar ortaya çıkarmaya başladı. Aradan iki yıl geçmeden, Chaka Khan’ın sample sesleri ve cezbedici vokaller içeren Stardust’ın ‘Music Sounds Better With You’ parçası minimal yaklaşımıyla müzik listelerinde üst sıralarda yer buldu.

“Fransız etkisinin" içine aldığı müzik çalışmaları yalnızca bir grup Fransız sanatçı ile sınırlı kalmadı. Chicago ve New York house çevresinden aralarında Paul Johnson’ın da olduğu birçok isim bu rüzgara dahil oldu. Paul Johnson’ın Fransız plak şirketi Riviera’dan çıkan ‘Hit It Up’ adlı çalışması bu anlamdaki en etkili örneklerden biri oldu.

Elektronik müzikteki “Fransız etkisi” 28 Kasım - 20 Aralık tarihleri arasında Türkiye Fransız Kültür Merkezi ve Babylon iş birliğiyle düzenlenen "Very Very French Festival XXF" sayesinde İstanbul’da da hissediliyor. Fransız sanatçıların yeteneklerini Türkiye seyircisine tanıtmayı amaçlayan festival, 28 ve 29 Kasım'da Nouvelle Vague'in performanslarıyla başlamış ve 30 Kasım’da Sofiane Saidi ve grubu Mazalda’nın şovlarıyla devam etmişti.

13 Aralık'ta Feder ve 20 Aralık'ta Acid Arab performanslarıyla devam edecek olan "Very Very French Festival XXF”in ruhu çevremizi sarmalamışken 1990’ların sonu ve 2000’lerin başlarında elektronik müzikteki “Fransız etkisini" belirginleştiren 30 klasik çalışmayı gelin birlikte hatırlayalım.

CHEEK - VENUS (SUNSHINE PEOPLE) [DJ GREGORY REMIX]

Daft Punk - REVOLUTION 909

Daft Punk - Indo SILVER Club

I:Cube - DISCO CUBIZM (Daft Punk REMIX)

THE SUPERMAN LOVERS - STARLIGHT

Demon - You Are My HIGH

ETIENNE De Crecy - PRIX choc

Alan Braxe & Fred Falke - Intro

ROY DAVIS JR. - ROCK SHOCK

Alan Braxe & Fred Falke - PALLADIUM

Paul Johnson - HIT It Up

Paul Johnson - A LITTLE SUNTIN SUNTIN

PHOENIX - HEATWAVE

CASSIUS - FEELING For You

CASSIUS - LA MOUCHE

CASSIUS - LA MOUCHE (DJ FALCON METAL MIX)

CASSIUS - CASSIUS 1999 (RADIO EDIT)

Superfunk - Lucky Star

Jess & Crabbe - The BIG Booya

Daft Punk - HIGH LIFE

Daft Punk - One more TIME

Daft Punk - Too Long

ETIENNE De Crecy & Alex Gopher - Super DISCO

JAMIROQUAI - ALRIGHT (Alan Braxe & Fred Falke REMIX)

MOTORBASS - WAN DANCE

Motorbass - Les Ondes

Stardust - MUSIC Sounds Better WITH You

MODJO - CHILLIN'

LAURENT GARNIER - FLASHBACK

LAURENT GARNIER - COLOURED CITY

20 Aralık 2019 tarihine kadar İstanbul'u etkisi altına alan "Fransız etkisini" Very Very French Festival XXF ile deneyimleyebilirsiniz. Türkiye Fransız Kültür Merkezi ve Babylon iş birliği ile düzenlenen festival, 13 Aralık'ta Feder'in (Hadrien Federiconi) DJ performansını ve 20 Aralık'ta Guido Minisky ile Hervé Carvalho ikilisinden oluşan Acid Arab'ın canlı şovunu Babylon sahnesine taşıyacak.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...