Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
TEKNOLOJİ

Size en uygun oyun konsolu hangisi?

Sosyal mesafe döneminde en iyi konsolu seçmenize yardımcı olalım

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 20 Mayıs 2020

Zor zamanlardayız. Kulüpler kapalı, festivaller iptal edildi, dünya durmuş bir halde. Tabii ki satın alınacak müzik ve yayınlanacak performanslar var ancak doğru sosyal mesafeyi uygularken şüphesiz gidişat epey kötü hissettirebiliyor.

Oyun oynamak her zaman hem zaman geçirmek hem de sizi farklı alemlere taşımak için uygun bir seçenek olmuştur ancak bazıları için şimdiye kadar akıllarına gelen bir şey değildi.

Evde çokça vakit geçirilen bir dönemde oyun oynamak, arkadaşlarınızla evinizin rahatlığında hem çevrim içi hem de çevrim dışı bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Oyun konusunda deneyimli veya acemi olup olmadığınızından bağımsız bu içerikte size uygun bir şeyler var.

Birazdan sizin için en iyi konsolları ve oyun yöntemlerini inceleyeceğiz, siz de kendinize en uygun olanı seçebileceksiniz.

Savaş alanı, futbol sahası, yarış pisti ve uçuş simülatöründe görüşmek üzere.

PLAYSTATION 4

En iyi yanları: Uzun süredir oyun oynayanlar için vazgeçilmez, deneyimli oyuncular için birebir
Konsola özel oyunlar: Death Stranding, God Of War, The Last Of Us

Doksanları görmüş olan herkes PlayStation ile güçlü bir aşk yaşayacak. O dönemin bir çocuğu olarak Sega Mega Drive'ı ve Nintendo 64'ü herkes çok sevdi, ancak Playstation One (PS1) ilk çıktığında işler değişti.

Sony o zamandan beri yenilik yapıyor ve gelişiyor. Mevcut versiyon olan PS4, öncekilerde olduğu gibi canavar gibi. Eğer oyun konsolu düşünüyorsanız ve uzun süreli, genişleyen ve büyüyen oyunların içine hapsolmayı seviyorsanız bu sizin için en iyi seçim olabilir.

Death Stranding, Hideo Kojima'nın nefes kesen kıyamet sonrası bir dünyada ağır aksak ilerleyen ortamında olanlar bazılarınız için biraz yavaş gelebilir fakat Mads Mikkelsen'in başrolünde olduğu bu başyapıtla zaman su gibi akacak. The Last of Us için de aynı şey geçerli, ama aynı zamanda günümüz beğenisine uygun olarak yeniden düzenlenmiş Sypro ve Crash Bandicoot gibi herkesin çokça sevdiği çocukluk kahramanları da var.

Shadow of the Colossus, aslında şimdiye kadar yapılmış en büyüleyici oyunlardan biri, oyunun yeniden düzenlenmiş versiyonunu 4K TV'nizede oynamak isterseniz uygunluğunu gözden geçirmeniz gerekecek. Çokça olan otomobil meraklıları için de Gran Turismo oyunu aynı şekilde çalışıyor.

Blu Ray disklerle de oynayabilirsiniz ve ayrıca çevrim içi servis aylık ücret karşılığında oyun oynamak için bir sürü seçenek sunuyor. PlayStation'da olduğu gibi, seçebileceğiniz binlerce oyun var ve gerçekten güvenebileceğiniz bir konsol.

Satın almak için tıklayın.

XBOX ONE

En iyi yanları: Çok yönlülük, büyük oyunlar ve devasa Game Pass kütüphanesi
Konsola özel oyunlar: Gears Of War, Halo, Forza Motorsport

Tamamen dürüst olmak gerekirse, Xbox ve PlayStation arasında seçim yapmak zor, çünkü ikisi de gerçekten sağlam sistemler. Genellikle başta sadakat gelir, bazı insanlar Sony'ye sıkı sıkıya bağlıyken diğerleri Microsoft'tan ayrılmayı aklından geçiremez.

Xbox güçlü bir konsol, üç sürümü var: Xbox One S, Xbox One S All-Digital Edition ve Xbox One X. One S, sadece dijital disk sürücüsünden kurtulmuş ve oyunları indirilebilir hale getiren standart sistemdir. One X, 4K oyun ve 4K Ultra HD Blu-ray oynatıcıya sahip bir sistemdir.

İstatistikler bir yana, özel oyunlar burada fark yaratacak. Halo hayranları, klasik franchise'ın her zaman olduğu gibi sadece Xbox aracılığıyla kullanılabileceği bilgisiyle sevinebilirler ve şimdiye kadarki en iyi birinci şahıs nişancılardan biri olmaya devam edebilirler. Eşit derecede korkutucu Gears Of War franchise'ı da bir Microsoft spesiyali ve yaratık katleden üçüncü şahıs nişancı oyunu artık beş farklı edisyona sahip ve zaman ayırmaya değer.

Forza Motorsport, piyasadaki en iyi yarış oyunlarından biri ve Xbox'a sadık kalmaya devam ediyor. Son zamanlarda, topluma yönelik bir bakış açısıyla, oyuncular Xbox Game Pass Ultimate Grand Theft Auto V ve Halo: The Master Chief Collection'da dahil olmak üzere 100 farklı oyuna (PC ve Xbox'ta oynanabilir) sınırsız erişim sunuyor.

PlayStation ile çok benzer bir şekilde fiyatlandırılsa da, Xbox One S All-Digital Edition aslında yüksek kaliteli konsol oyunları için en ucuz seçenek.

Satın almak için tıklayın.

NINTENDO SWITCH

En iyi yanları: Çoklu oyuncu özelliği, kolay taşınabilirlik, aileden biri
Konsola özel oyunlar: Mario Kart, Super Smash Bros, Pokémon

Nintendo'nun en eğlenceli konsol olma zahmeti eşsizdir: Hayatı asla çok ciddiye almayan ve bir şekilde yaşlıları sıkıcı göstermeyi başaran genç kardeş gibi. Nintendo 64 bize Goldeneye ve Super Mario 64 gibi klasikler verdi, Gamecube'de Double Dash vardı, Wii çığır açan bir konsoldu, GameBoy modeli ise oyunların nasıl farklı şekillerde oynanabileceğini kanıtladı.

Nintendo Switch çıktığında Japon devinin yine farklı bir şey yapmak istemesi şaşırtıcı değildi. Elde taşınır, TV'de kullanılabilen hibrit özelliği, Nintendo'nun iyi olduğu her şeyi tek bir pakette bir araya getiriyor.

Takılıp çıkarılabilen kontrolörleri arkadaşlarınızla oynamak için çıkarabilir veya kendiniz oynamak için kullanabilirsiniz. Switch'i evde TV'nizde oynayabildiğiniz gibi uçuş esnasında bile oynayabiliriz. Özünde oyun konsollarının optimus prime'ı olan dördü bir arada bir sistem.

Aile eğlencesi ve çok oyunculu aksiyon için bulunmaz bir fırsat sunuyor. İki kişi Mario TV 8, Super Smash Bros ve Mario Party gibi oyunları evde TV'nizde oynayabilir ya da taşınabilir ekranın etrafında toplanabilirsiniz. Yalnız oynamak istiyorsanız, o zaman şaşırtıcı Legend of Zelda: Breath of the Wild ve sürekli büyüleyici, son derece bağımlılık yaratan Pokémon'un Sword and Shield adlı geriş dönüş yaptığı versiyonunu oynayabilirsiniz.

Yeni piyasaya sürülen Nintendo Switch Lite, TV bağlantısı ve takas edilebilir kontrol cihazları olmadan konsolun aynı taşınabilir sürümünü sunuyor. Temelde Switch başlamak için çok kolaydır ve oyunlar, son 20 yılını oyuna adayarak yıpranmış bir profesyonel olmanızı gerektirmez. Anneniz, babanız, kardeşiniz, arkadaşlarınız, partneriniz hatta büyük ebeveynleriniz için mükemmel bir konsol.

Oyunseverlere birçok şey vaat eden bu konsol sizi karantina sırasında hayatın eğlenceli tarafına bakmaya zorluyor.

Satın almak için tıklayın.

PC

En iyi yanları: Grafikler, güç ve performans

Güvenilir bir bilgisayar, sadece e-posta göndermek ve internette gezinmek için bir cihaz değil, aynı zamanda piyasadaki en güçlü oyun oynama aracıdır. Grafik, işlem gücü ve yüksek performans açısından PC, pişmiş bir oyuncunun en iyi arkadaşıdır.

Kendi bilgisayarınızı kurma fikri yeni bir şey değil ancak oyuncular için fırsat dünyasına kapı açmaktadır. İnanılmaz derecede net grafikler mi istiyorsunuz? Minimum yükleme sürelerine mi ihtiyacınız var? Oyunlarınızın pürüzsüz çalışmasını mı istiyorsunuz? Tüm oyunlara, şu anda, depolama konusunda endişelenmeden sahip olmaya ne dersiniz? Tahmin edin, doğru bilgisayar ile tüm bunlara sahip olabilirsiniz.

Tabii ki standart konsoldan fazlasını yaratmak daha pahalıya mal olacak ancak para burada bir sorun değilse ve güç nihai hedefinizse, PC sizin için en uygunu olabilir.

Valve'in çevrimiçi oyun mağazası Steam, hemen hemen bir tıkla erişebileceğiniz her türlü oyunu içeriyor ve Age Of Empires, Flight Simulator and The Sims mazideki oyunlarla da vaktinizi geçirebilirsiniz. Konsollar için çoğu oyun mevcut olduğundan bugünlerde PC için gerçekten çok fazla bir şey yok, ancak peşinde olduğunuz şey güçlü bir oyun bilgisayarı ise sizi hiçbir şey durduramaz.

Alienware ve Razer gibi markalar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar şeklinde hazır oyun çözümleri sunuyor, böylece güçlü bir bilgisayar için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın büyük güç büyük sorumlulukla beraber gelir.

VR (SANAL GERÇEKLİK)

En iyi yanları: Kim oyunun içinde olmak isterse oyunun bir parçası olur
VR'a özel oyunlar: Oyunlar Oculus Rift ve PlayStation VR arasında farklılık gösteriyor

Sanal Gerçeklik (VR) uzun zamandır geleceğin nasıl görüneceğiyle ilgili bilim kurgu filmlerine özel bir konuydu, ancak bugün hayatımızın gerçekliklerinden biri. Daha mesafe kat edilecek çok yol olmasına rağmen, VR'da oyun oynamak son birkaç yılda geniş kitlelerin erişebileceği bir pratik haline geldi.

Bu konuda esas ismin, çeşitli popüler oyunları içerdiği için Oculus Rift olduğunu söyleyebiliriz. Beat Saber, oyuncuların en sevdikleri şarkılarla bir ışın kılıcını hızlıca kaydırarak oynadığı bir müzik oyunudur, bu nedenle tüm raver'larımız için bu bir zorunluluk haline geliyor.

En popüler oyunların çoğu henüz VR uyumlu olmasa da gerçek zamanlı olarak savaş meydanında koşmanın veya Barcelona için futbol oynamanın sadece bir zaman meselesi olduğu açık...

PlayStation'ın sanal gerçeklik dünyasına taşınması, belki de yeni alemlere yelken açmanın en erişilebilir ve en yaygın yoludur. Sony'nin kendi kulaklığı ve bir dizi oynanabilir oyunu, bu dünyada maceraya atılmanın en hesaplı yollarından biri. Şu ana kadar dünya çapında 5 milyondan fazla ürün satıldı ve şu anda 500'den fazla oyun piyasaya sürüldü.

Oturma odanızın konforunda yeni dünyalara girmek istiyorsanız, VR kesinlikle bunun en iyi yollarından biri. Sadece gerçekliğe dokunmaya çalışmayın yoksa sonunuz Inception'daki Leonardo Di Caprio ya da Matrix'teki Neo gibi olur.

PlayStation VR'ı satın almak için tıklayın.
Oculus Rift'i satın almak için tıklayın.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçerik yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...