Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

T78: ‘Türkiye’deki dinleyicilerimin bende özel bir yeri var’

T78 ile 6 Mayıs'ta İstanbul DorockXL Venue sahnesindeki şovu öncesi bu yıl dikkat çeken çalışmalarından ‘Monster Truck’ın yapım süreci hakkında sohbet ettik

  • MIXMAG TURKEY
  • 25 Nisan 2023

'Monster Truck' kısaçalarınız, Maxie Devine ile 2020 yılındaki 'Mutation' adlı teklinizin ardından ikinci ortak projeniz. Maxie ile tekrar bir araya gelmek, projenin gidişatını ve son halini nasıl etkiledi?

2003-2004 döneminde çıkardığı parçalarını plakta dinleme fırsatı bulduğumda tekrar bir araya gelmek için harekete geçtim. Özellikle ’Harlock’ adlı parçadan bahsediyorum. Onu aradım ve bu parçayı gerçekten sevdiğimi, tüm atmosferin harika olduğunu ve güncellenmiş bir versiyonunun harika olacağını düşündüğümü söyledim. Bu yüzden orijinal çalışma dosyasına dayanarak üzerinde çalışmaya başladım çünkü orijinal elementleri ve synthesizer'ları elimizde yoktu. Stüdyoda tüm parçayı yeniden yaratmaya başladım ve ardından üzerinde kendi yeni dokunuşlarını eklemesi için ona gönderdim. Sonra başka fikirler üzerinde çalışmamız gerektiğini düşündük, böylece daha fazla parça yaratmak için paylaşımda bulunmaya başladık ve bazı dosya ve ses eklentilerini birbirimizle paylaştık. Sonunda onun tarzına daha uygun olan ‘Mantisaur’ ve benim alışılageldik tarzıma daha yakın olan ‘Monster Truck’ı ortaya çıkardık.

Hangi ekipmanları kullandınız ve parçaların yaratılmasını nasıl etkiledi?

Sadece bilgisayarlarımızda, harici bir synthesizer olmadan çalıştık. Bugünlerde müzik projelerim üzerinde çalışırken, dışarıdan hiçbir ekipman kullanmıyorum, her şeyi Macintosh'umda yapıyorum. Bundan daha fazlasına ihtiyaç duymadığımı düşünüyorum, çünkü sürekli yollardayım ve müziğimi her zaman yanımda taşımayı ve istediğim zaman, istediğim yerde çalışmayı tercih ediyorum ve ardından stüdyoda bitiriyorum.

Dans pistlerindeki reaksiyon ve geri bildirimler nasıl?

Esas olarak, özellikle techno parçalarımın dans pistinde yarattığı sonuç konusunda her zaman oldukça kendinden emin ve netim. Yani yaptığım tüm müzik, insanların dans etmesine dayalı. Çok fazla deneysel veya soyut gitmem. Çünkü gerçekten çalabileceğim müzik yapmayı seviyorum. İlk kez ‘Harlock’u 2022 yazında test ettiğimde, alandaki sonuç beklediğim gibi çok iyiydi. Daha sonra diğer ikisini de test etmeye başladım. ‘Monster Truck’ parçasını, daha önce dediğim gibi, daha çok çaldığım tarza yakın olduğu için birçok kez çaldım. ‘Mantisaur’, belki daha uzun bir setin ilk 2-3 parçası olarak çalabileceğim bir parça, eğer daha uzun bir setse. Aksi takdirde çoğu zaman atlıyorum çünkü çok yumuşak olmasa da kendi tarzıma ve normalde çaldığım müziğin geri kalanıyla pek uyuşmuyor.

Son 'Tektones' seçkiniz 2022'nin sonlarında çıktı, #onlybombs Vol. 3 ise birkaç ay önce dinleyicilerle buluştu. Bu yıl Autektone etiketinizdeki diğer dikkat çekici projeler neler?

Bu yıl Autektone’da çok fazla yayınımız var. Her altı ayda bir, yeni gelenlerle bir derleme yapıyoruz. Demo e-postası aracılığıyla aldığım parçaları seçkiye alıyorum ve sonra peş peşe birçok yayınımız oluyor. 2 ay içinde 4 proje yayımlayacağım, biri yine Zen ile birlikte olan önceki gün çıktı. Daha önce ‘Europa’ adında oldukça başarılı bir parça yapmıştık. Sonra, eski dostum Savio ile yeni bir ortak projem olacak. İstanbul'daki konserimiz sırasında ve sonra Autektone'da A*S*Y*S ile yeni bir iş birliğimiz olacak ve ardından Cyberpunkers'ın ‘Fuck the System’ parçasına yaptığım remiksimi paylaşacağım. Bu, son altı ayın en önemli parçalarından biri ve herkes bu parçayı soruyor; çünkü alışılmışın dışında olduğu için dans pistinde tam bir çılgınlık hali yaratıyor.

6 Mayıs'ta İstanbul'da şovunuz var. Etkinlik öncesinde hayranlarınıza ne söylemek istersiniz?

Başlangıçtan beri Türkiye'deki, özellikle İstanbul'daki müzik tutkunlarıyla özel bir bağlantım oldu. Ama Türkiye'de çaldığım diğer başka şehirlerde yaşayan kitle için de aynı şeyleri söyleyebilirim, çünkü Türkiye’deki dinleyicilerim gerçekten özeller ve tüm parçaları biliyorlar. Bana Instagram üzerinden istedikleri parçaları çalıp çalamayacağımı soruyorlar. Bu yüzden, bu etkinliği kaçırmamanız gerektiğini düşünüyorum çünkü çok özel olacak. Frank (A*S*Y*S) ile b2b çalacağız. Bu, pek sık yaşanmayan bir şey, çünkü normalde b2b çaldığımı pek göremezsiniz. Bu özel bir detay olacak. Bomba gibi bir gece için herkesi bekliyoruz.

༺༻

T78; Over Daze, Ineffable ve Sharport ortak sunumuyla 6 Mayıs Cumartesi gecesi İstanbul DorockXL sahnesinde olacak. A*S*Y*S, DSTRCT7, Minstrel ve NHLS'nin de sahne alacağı etkinliğin biletlerine buradan ulaşabilir, T78'in ‘Monster Truck’ projesindeki yeni parçalarını aşağıda dinleyebilirsiniz.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...