Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

Türkiye’deki ilk Cocoon etkinliği 23 Şubat’ta Klein Phönix’te

Sven Väth’in kurucusu olduğu Cocoon’un 25. yıl dünya turnesinin İstanbul durağı öncesi etkinlik direktörü Benedict Windelband ile sohbet etme fırsatı yakaladık

  • MIXMAG TURKEY
  • 19 Şubat 2024

1999 yılında ilk olarak Amnesia’da hayat bulan Cocoon, birçoklarına göre Balear Adaları’nın, belki de dünyanın en iyi konsept partilerinden birini vaat ediyor. Sven Väth ve ekibinin yarattığı konsept ve vizyon, İbiza’nın da başarı öykülerinden biri olarak öne çıkıyor. Gece yarısı başlayan ve sabah 8'e kadar devam eden partiler; Richie Hawtin, Adam Beyer, Ricardo Villalobos, Luciano, Carl Craig, Nina Kraviz ve Loco Dice gibi sanatçıların yer aldığı geceler, Cocoon'un bir jenerasyonu elektronik müziğe bağlama ve ilham verme gücünü gösteriyor. Tüm bunlar, gizli after party'leri ve kendine özgü müzikal kimliği ile belirginleşen Cocoon'un elektronik müzik dünyasındaki benzersiz yerini vurguluyor.

Yenilikçi müzik politikası ve dans pistindeki sıra dışılığı öne çıkarmasının yanı sıra o zamanlar Cocoon’un ilk kadın resident DJ’i olan Cassy, Maya Jane Coles ve Ida Engberg gibi sanatçılara da ilham olacaktı. 2000'li yılların başından itibaren 560 single/EP ve albüme ev sahipliği yapan Cocoon Recordings ise bu başarının mihenk taşlarından biri olacaktı. Bugün aklınıza kim gelirse gelsin, büyük ihtimalle Cocoon Recordings ile yolları kesişmişti. Adam Beyer’den Guy Gerber’e, Ricardo Villalobos’tan Zombie Nation’a uzanan geniş spektrum 350'den fazla sanatçıya ev sahipliği yaptı.

Bu sene 25. yılını kutlayan Cocoon hakkında demeç veren Sven Väth, “Bu yolculukta sadece müzik çalmayı değil, benimle dinleyiciler arasında bir köprü kurmayı hedefliyorum. Enerji, duygu ve tutkudan inşa edilmiş bu köprü benim için her zaman en içten duygu olmuştur ve öyle olmaya devam edecektir” demişti. Bu yıl dünyayı turlayacak Cocoon - 25th Year Anniversary’nin bir durağı da yenilenen Klein Phönix olacak. Türkiye’deki ilk Cocoon etkinliği olarak kayıtlara geçecek 23 Şubat’taki buluşma öncesi Cocoon ekibinden etkinlik direktörü Benedict Windelband ile bir araya geldik.

Cocoon’un dünya çapında öncü bir techno partisi olarak statüsüne katkıda bulunan temel unsurlar neler?

Cocoon'un dünya çapında öncü bir techno partisi olarak başarısı, hem kendini kanıtlamış hem de yükselen yetenekleri içeren olağanüstü sanatçıları bir araya getirmede gösterdiğimiz titizlik, özel marka tasarımları ile üst düzey prodüksiyonun gerektirdiklerine olan adanmışlığımız ve müzikseverlerin tutkusu gibi çeşitli faktörlere bağlı. Bunların hepsi hayati rol oynadı. Tipik bir müzik etkinliğini aşan bir atmosfer yaratmaya odaklanıyoruz, böylece Cocoon etkinlikleri eşsiz bir techno deneyimi arayanlar için bir çekim merkezi haline geliyor.

Elektronik müzik sahnesinde yıllar içinde meydana gelen değişikliklerden Cocoon’un müzikal kimliği nasıl etkilendi veya Cocoon bu değişiklikleri ne yönde etkiledi?

Cocoon, 1999'da İbiza'da uluslararası çapta hayata geçtiğinden beri elektronik müzik sahnesinde trend belirleyici olmuş ve o zamandan beri dünya çapında trendleri hem adapte ederek hem de etkileyerek devamlı bir gelişim göstermiştir. Müzikal kimliğimiz, sınırları zorlama ve elektronik müziğin evrimini benimseme anlayışımızla şekillendi. Cocoon aynı zamanda yenilikçi tarzları ön plana çıkararak ve yetenekli sanatçıların büyümesini teşvik ederek elektronik müziğin genel manzarasını şekillendirmede kritik bir rol oynadı.

Cocoon'un 25. yılını kutlarken, markanın geleceğini ve elektronik müzik dünyasına katkısını nasıl görüyorsunuz?

Cocoon etkinliklerinin 25. yılını dünya çapında kutlarken, elektronik müzik deneyimlerinin sınırlarını zorlamaya devam eden bir gelecek hayal ediyoruz. Sadece enerji açısından en iyi etkinlikleri düzenlemekten öte, aynı zamanda izleyicilerin elektronik müzikle bağ kurmaları noktasında da öncü konumdayız. Küresel elektronik müzik sahnesini şekillendirmede itici güç olmayı sürdürmeyi, taze fikirler sunmayı ve müzikseverler arasında bir topluluk duygusu beslemeyi amaçlıyoruz.

Bu yıl Cocoon Compilation V piyasaya çıkacak. Katkıda bulunan sanatçılar ve çıkış tarihi hakkında detay paylaşabilir misiniz?

Bildiğiniz üzere her yıl heyecanla beklenen Cocoon Compilation serisinde, Cocoon Recordings dünyasındaki sesleri ve stili tam olarak temsil eden çağdaş sanatçıların muhteşem çalışmalarına yer veriyoruz. Compilation V için henüz özel detayları açıklayamasak da, her zamanki gibi Cocoon'un özünü kapsayan ve belirli bir hikaye barındıran parçalar bekleyebilirsiniz. Çıkış tarihinin yaz sonları veya sonbaharda olacağını öngörüyoruz. Yeni derlemedeki heyecan verici müzik yolculuğu için takipte kalın. Yakında daha fazla bilgi paylaşıyor olacağız.

Cocoon’un 25. yılı hakkında demeç veren Sven Väth, “Bu yolculukta sadece müzik çalmayı değil, kendimle dinleyiciler arasında bir köprü kurmayı hedefliyorum. Enerji, duygu ve tutkudan inşa edilmiş bu köprü benim için her zaman en içten duygu olmuştur ve öyle olmaya devam edecektir” demişti. Bu bağlantıyı Cocoon etkinliklerinde nasıl sağlıyorsunuz?

Sanatçılarla dinleyiciler arasında bağlantı kurmak, Cocoon'un değerler sisteminin merkezinde yer alıyor. Bu bağlantıyı, çeşitli zevklere hitap eden line-up’ları titizlikle hazırlayarak ve her sanatçının sahneye benzersiz bir enerji getirmesini sağlayarak başarıyoruz. Ayrıca, üst düzey prodüksiyonun gerekliliklerine olan bağlılığımız, kendi görsellerimizde ve tasarımlarımızda sürükleyici ortamlar yaratmaya yönelik hassasiyetimiz, sanatçılar ile kitlemiz arasındaki duygusal ve kalpten bağlantıyı güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Türkiye'deki ilk Cocoon partisi 23 Şubat'ta gerçekleşecek. Bu etkinliğinizi bekleyen Türkiye’deki hayranlar için özel bir mesajınız var mı?

Cocoon’u 25. yılında ilk kez Türkiye'ye getirecek olmaktan inanılmaz derecede heyecanlıyız. Türk hayranlarımıza ilgileri ve destekleri için minnettarlığımızı ifade etmek istiyoruz. Kendimize has Cocoon ses dünyası, sürükleyici deneyimler ve sınırları aşan bir birlik duygusuyla dolu unutulmaz bir geceye hazır olun. Bu özel yılı Türkiye’deki takipçilerimizle paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Cocoon yolculuğunun bir parçası olduğunuz için teşekkür ederiz!

༺༻

Cocoon’un 25. yıl dünya turnesinin İstanbul'daki buluşması, 23 Şubat Cuma Klein Phönix'te gerçekleşecek. Etkinlik biletleri için bu sayfayı ziyaret edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...