Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
TEKNOLOJİ

Yaratıcılıkta yeni dönem: Eva Lazarus ve Swindle 5G üzerinden canlı performans gerçekleştirdi

Ericsson'un 5G ağ teknolojisi sayesinde sanatçılar için ortak projeler sırasında artık nerede olduklarının önemi yok

  • ERICSSON İŞ BİRLİĞİYLE
  • 26 Eylül 2020

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Sanatçıların ortak projeler geliştirmek için aynı mekanda bulunmalarının zorunlu olduğu dönem artık geride kalıyor. Pandemi nedeniyle uzun süredir kalabalık karşısına çıkamayan sanatçılar, dijital çağın sunduğu imkanlar sayesinde farklı yerlerde olsalar dahi aynı odayı paylaşıyormuş gibi iş birliği yapabilme imkanına kavuşuyor. Bristol'daki bir grime prodüktörünün Tokyo'daki MC'lere, Berlin'deki bir house veya techno sanatçısının Baltimore'daki bir başka sanatçıya çevrim içi bağlanıp ortaklaşa performanslar sergilemesi artık yabancısı olmadığımız bir konu. Bu dönüşüm, Ericsson'un 5G ağ teknolojisindeki ''daha sağlam bir aktarım ve görüntü kalitesi ile minimum gecikmeli yayın kabiliyeti'' sayesinde bir adım ileri taşınarak oyunun kurallarını değiştirecek heyecan verici yepyeni bir yaratıcılık çağına yelken açıyor.

2020'ye girilmesiyle beraber günlerimizin genel özeti internete bağlı kalabilmekten ibaretti, şimdiyse ileriye dönük bakıldığında internet hızının nasıl yenilendiği ve tekrardan yapılandırıldığını gözlemliyoruz. Müzik endüstrisi gibi elbette toplumun büyük bir kısmı için de bu yıl biraz zorlu geçti. Teknoloji ve 5G ağının sunduğu imkanlar, müzik endüstrisini tekrar canlandırılabilir hatta yeni bir gelecek inşa edilmesine yardımcı olabilir.

Ericsson'un yeni 5G ağ teknolojisinin gücünü göstermek amacıyla Brownswood Recordings prodüktörlerinden, jazz-funk bass uzmanı Swindle ile vokalist Eva Lazarus bir araya gelerek 5G üzerinden gerçek zamanlı ortak bir performans gerçekleştirdi. Her iki sanatçı da Londra'nın farklı bölgelerinde konumlandı. Swindle, büyüleyici Thames Nehri'nde bulunan The Yacht London üzerinde Nord Stage II klavyesi ve dizüstü bilgisayarı ile hazır bulunurken, Eva Lazarus ise şehrin tarihi yapılarından biri olan The House of St Barnabas'ın kulüp bölümünde mikrofonun karşısına geçti.

Kusursuz 5G bağlantısıyla gerçekleşen performans, Instagram üzerinden görüntü ve ses kalitesi bozulmadan ve gecikmeye uğramadan canlı yayınlandı. Swindle'ın klavyede yetenekli elleriyle kurduğu hakimiyet ile Eva'nın ruhu okşayan sesi, 'Good Today' isimli yepyeni bir parçada gerçek zamanlı olarak harmanlandı.

Mekanlardan bağımsız olarak gerçek zamanlı iş birliği yapmak artık çok daha kolay bir hale geliyor. Ericsson'un 5G teknolojisi yalnızca bağlanılabilirlik konusunda çığır açan bir buluş değil, müzik prodüksiyonundaki iş birliklerini de yepyeni yol haritalarıyla buluşturacak heyecan verici bir döneme kapı aralıyor.

Swindle ve Eva Lazarus'un 5G bağlantısıyla bir araya gelerek 'Good Today' isimli ortak çalışmayla sonuçlanan performansını aşağıda izleyebilirsiniz.

‘Dünyanın Ritmi: Londra’ çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...