Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Ableton Live 11'in çıkış tarihi belli oldu

23 Şubat'ta çıkacak Live’ın yeni sürümünde pek çok yenilik var

  • MIXMAG TURKEY
  • 13 Şubat 2021
Ableton Live 11'in çıkış tarihi belli oldu

Yarı ve tam zamanlı rollerde yaratıcılığınızı işinize yansıtabileceğiniz harika bir ekibe katılmak istiyorsanız bu sayfayı ziyaret edin!

Ableton Live’ın merakla beklenen yeni sürümü 23 Şubat Salı günü çıkıyor.

İlk olarak Kasım ayında duyurusu yapılan Ableton Live 11’in beta sürümü, Live 10 Standard ve Suite lisansına sahip kullanıcılara sunulmuştu. Marka ayrıca, şu an Live 10 satın almak isteyenlere %20 indirim ve 23 Şubat’a kadar Live 11’e ücretsiz yükseltme fırsatı sunuyor.

Yeni güncellemesinde Ableton’ın işleyiş mekanizmalarına birçok yenilik kazandırılıyor. Comping özelliği, güncellemedeki en dikkat çekici ayrıntıların başında. Bu özellik sayesinde bir vokal kaydının ya da belirli bir kompozisyonun farklı zamanlarda alınmış alternatif deneme kayıtlarının en iyi kısımlarını bir araya getirmek çok daha pratik hale geliyor. Aranje ekranında farklı tekil kayıt dosyalarında kullanılmak istenen bölgeleri birbirine eklemek ve kesitleri yenisiyle değiştirmek daha önce hiç olmadığı kadar kolay.

Bir başka entegrasyon ise Ableton Live’ın MIDI kabiliyetlerini yukarıya taşıyan niteliğe sahip. MIDI polifonik ifade (MPE) entegrasyonu sayesinde MIDI araçlar üzerinde performe edilen kompozisyonlar esnasında bend, slide ve velocity gibi ince akustik nüanslara duyarlılık bir üst seviyeye çıkmış durumda. MPE uyumluluğu olan donanımlara sahip kullanıcılar bu özellikleri rahatça kullanmaya başlayacak. MPE uyumluluğu olmayan donanımlar için ise Ableton’ın sunduğu “Expression View” fonksiyonu sayesinde yazılım üzerinde MPE otomasyon verileriyle düzenlemeler yapmak mümkün olacak. Ableton’ın popüler Wavetable, Sampler ve Arpeggiator gibi araçları da Live 11 ile kendine özgü bağımsız MPE desteğine sahip olacak.

Hybrid Reverb aracı da Ableton kullanıcılarını heyecanlandıran yeniliklerden biri. Algoritmik kontrol kolaylığıyla reverb kuyruğunu istenen ölçüde uzatıp üzerinde oynama yapma imkanı tanıyan eklenti, reverb efektinin duyumundaki fiziksel gerçekliği artırıyor. Spectral Resonator, ses sinyallerindeki spektrumu parçalara ayırıp ilgili ses alanlarını frekansa ya da çalınan notaya göre hassas şekilde dönüştürme fırsatı sunuyor. Frekansa veya notaya göre dönüştürüşmüş söz konusu sesleri MIDI ile bir enstrüman gibi kullanmak ayrıca mümkün.

Frekans bazlı güçlü bir gecikme efekti modülü olan Spectral Time, glitch gibi etkinleyici gecikme efekt aracı PitchLoop89 ve hem doğal hem de fiziksel işlemlerden yararlanan altı özel enstrüman / efekt barındıran Inspired By Nature, Ableton Live 11’e ciddi anlamda fark katan yeni araçlar arasında.

Ableton Live 11’le ilgili detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Yükleniyor...
Yükleniyor...