Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

20 yıllık başarı öyküsü: Stil vor Talent

Gelecek sene 20. yılını kutlayacak olan Stil vor Talent, 6 Temmuz’da showcase gecesi ile Klein Phönix’e geliyor

  • MIXMAG TURKEY
  • 28 Haziran 2024

Telegram kanalımıza abone olarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Oliver Koletzki tarafından 2005 yılında Berlin merkezli olarak kurulan Stil vor Talent, neredeyse yirmi yıldır elektronik müzik sahnesinin belirleyici unsurlarından biri konumunda. Bünyesinde barındırdığı çeşitliliği, kendin yap (DIY) yaklaşımı ve sanatsal özgürlüğe olan bağlılığı ile tanınan plak şirketi, modern elektronik müziğin evrimine önemli katkılarda bulunan çok sayıda yeteneğin kariyerinde önemli rol oynadı.

Stil vor Talent, kuruluşundan bu yana Township Rebellion, Reinier Zonneveld, Klangkuenstler ve HVOB gibi önemli isimler de dahil olmak üzere birçok sanatçı için bir yükseliş platformu olma görevini üstlendi. Müzik endüstrisine olan etkisi çok yönlü olan plak şirketi, sanatsal yenilikleri bir tür kolektivizm anlayışıyla harmanlıyor. İlk başarılarından biri olan ve ana akım ile yeraltı müziğini bütünleştiren 2009 yapımı 'Hypnotized' isimli hit parçası, Stil vor Talent’ın bu yönünün güçlü bir örneği.

Şu an 350'yi aşan yayın kataloğu ile üretkenliğini ve müzikal çeşitliliğini kanıtlayan plak şirketi, organik house’dan electronica ve techno'ya kadar geniş bir elektronik tür yelpazesini kapsıyor. Bu eklektik yaklaşım, plak şirketinin müzik trendlerinin ön saflarında kalmasını sağlarken, hem kariyerlerinde ilerleme sağlamış sanatçılar hem de yeni yetenekler için gelişimlerini sürdürebilecekleri bir ortam yaratmaya devam ediyor.

Oluşumun felsefesinin önemli bir yönü de, albüm formatına verdiği önemde kendini belli ediyor. Birçok plak şirketi öncelikle tekli ve EP'lere odaklanırken, Stil vor Talent uzunçalar formatı benimseyerek sanatçılara yaratıcılıklarını tam anlamıyla ifade edebilecekleri bir alan sağlıyor. Oliver Koletzki'nin kendi albümü 'Trip to Sanity' ve Hidden Empire, HVOB ve Cioz gibi sanatçıların albümleri, plak şirketinin kapsamlı müzikal yolculuklara olan bağlılığını vurgular nitelikte.

Stil vor Talent'in etkisi, müzik üretimlerinin yapıldığı stüdyoları da aşarak etkinliklerin renkli dünyasına kadar uzanıyor. Plak şirketi, Amsterdam ADE, Barcelona Off Sonar ve Burning Man gibi büyük elektronik müzik etkinliklerinde devamlı varlık gösterdi. Berlin'de Ritter Butzke ve Sage Beach gibi ikonik mekanlar dahil dünyanın birçok farklı noktası, Stil vor Talent partilerine ev sahipliği yaparak söz konusu lokasyonların kulüp topluluğu için unutulmaz deneyimler yarattı. Şimdi sıra, 6 Temmuz’da İstanbul Klein Phönix’te Hidden Empire, Moonwalk, SKALA ve HOVR’ın sahnede olacağı gecede.

Açık hava etkinlikleri ve Berlin merkezindeki hafta içleri gerçekleştirdiği Instore Sessions ile de hayranların müzik yapımları ve sanatçılarla bağ kurmaları için samimi ortamlar sunan plak şirketi, bu buluşmalarla topluluk katılımına olan bağlılığını yansıtarak ücretsiz deneyimler yaratıyor ve müzik sevgisiyle insanları bir araya getiriyor.

Stil vor Talent’ın sanatçı kadrosu, kariyerlerini belli noktalara çoktan taşımış efsaneler ve yeni figürlerin dinamik bir bileşimini yansıtıyor. HOVR, Konfusia, Kotoe, Fabian Krooss ve SKALA gibi sanatçılar elektronik müziğin yeni dalgasını temsil edip çağdaş sesleri keşfederken, Madmotormiquel, Kellerkind, Moonwalk ve Yetti Meißner gibi uzun süredir sahnede olan isimlerle birlikte performans sergileyerek, plak şirketinin müzik sahnesinde nesiller arası köprü kurma misyonunun yapı taşları oluyor.

Stil vor Talent, 2025'te 20. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanıyor. Bu dönüm noktasına doğru ilerlerken özel yayınlar, topluluk odaklı projeler ve küresel çaptaki buluşmalarda Stil vor Talent etkisi ile sarılıp sarmalanmaya devam edeceğimizden şüphemiz yok.

Bir yandan çağdaş elektronik müziği şekillendirmeye devam ederken, öte yandan müzikseverler ve sanatçılar arasında yaratıcılık ve kapsayıcılık kültürünü teşvik etmeye devam eden Stil vor Talent’ın 6 Temmuz’da Klein Phönix’te gerçekleşecek gecesi için heyecanımız büyük.

Katılım göstermek isteyen okurlarımız, biletlere bu sayfayı takip ederek ulaşabilir.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...