Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Galeriler

Banksy'nin Londra'daki pop-up mağazasını sizin yerinize ziyaret ettik

Stormzy'nin giydiği Birleşik Krallık bayrak detaylarıyla özelleştirilen kurşun geçirmez yelek ve Massive Attack için tasarlanan yastıklar öne çıkan parçalar arasında

  • AHMET AYDEMİR
  • 3 Ekim 2019

İngiliz sokak sanatçısı, film yönetmeni ve aktivist Banksy, Londra'da Gross Domestic Product adlı bir pop-up mağaza açtı. Mağazada üç pencere boyunda, eski ve Croydon kasabasına has halılar ve sanatçının kendisi tarafından hazırlanan 'kullanışlı olmayan ve saldırgan' temalı ürünler dikkat çekiyor.

Church Caddesi'nde bulunan mağazanın bir gecede açılmasına karar verilip, kapılarını ziyaretçilerine asla açmamak gibi bir kararı var. Ürünler önümüzleki iki hafta boyunca müzayede kapsamında sergilenecek ve ürünler 10 sterlinden başlayan fiyatlarla online satışa açık durumda.

Ele avuca sığmayan sanatçı yaptığı açıklamada, "Bu mağazayı açmak zorunda kaldım çünkü bir tebrik kartı şirketi benim ismimi kullanıp kendi sahte ürünlerini 'Banksy Merchandise' adı altında satma teşebübüsünde bulundu" dedi.

Mağazada satışa sunulan ürünler arasında, ünlü sanatçı Stormzy'nin Glastonbury festivalinde giymiş olduğu, manşetlere konu olan Birleşik Krallık süslemeli çelik yeleği, Massive Attack'in 'Blue Lines' yastıkları ve aramızdan ayrılmış olan ünlü karakter Frosties'deki 'Tony the Tyger'ın kilime resmedilen uyarlaması bulunuyor.

Ürünler arasında aynı zamanda polis kaskında disco topları ve çocukların ahşap göçmen figürlerini nakliye kamyonuna yükleyerek saymayı öğrendikleri oyuncaklar da var. Elde edilecek gelir, İtalyan yetkililer tarafından el koyulan bir göçmen kurtarma botunun yenisini almak için kullanılacak.

Bu performansın Banksy'nin sanatının kendine özgü özelliğini korumasını sağlayacağına kuşku yok. Mağazanın açılışı, Banksy'nin parlamento üyelerini şempanzelerle değiştirdiği ikonik Avam Kamarası resminin Sotheby's galerisinde açık artırmayla satışa sunulduğu döneme denk gelmesiyle de ayrı bir önem taşıyor.

W3.CSS

Spotify '#Frekans' çalma listemizi takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...