Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

Beyaz perdeden melodiler | Massive Attack - Danny The Dog (Unleashed OST)

Massive Attack'in alışkın olduğumuz sinematik dokunuşlarının kümülatif bir sunumu

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 21 Ağustos 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

2004 yılında vizyona giren Unleashed filminin senaryosunu ünlü fransız sinemacı Luc Besson (Taxi serisi, Angel-A, La Femme Nikita, The Fifth Element) yazmış ve yine başka bir ünlü Fransız sinemacı Louis Leterrier (The Incredible Hulk, Now You See Me, The Brothers Grimsby) çekmiştir. Filmin başrollerinde ise Jet Li, Bob Hoskins ve Morgan Freeman göze çarpıyor. Bu tanımlamalar tabi ki de bize yüksek tempolu ve aksiyonu bol bir film içeriğini işaret ediyor. Peki nasıl olur da Massive Attack böylesine bir filme müzik hazırlamıştır? Aslında bahsedilmesi gereken asıl maharet burada başlıyor.

Massive Attack ve daimi prodüktör arkadaşı Neil Davidge, var olan kolektif çalışmalarını bu filme de aktarırken yine farklarını yaratıyor. Öyle ki yukarıda bahsettiğim gibi filme olabildiğince müziklerle daha da özel bir ruh katıp üstüne kendi üsluplarından ödün vermeden kaliteli bir sinematik melodiler sunuyor. Bu soundtrack albümünü ilk dinlediğim zaman yaşadığım özel hisleri kelimelere dökmem zor ancak şunu diyebilirim, var olan Massive Attack yapımlarından epey farklı ama bir o kadar Massive Attack yaratıcılığıyla yapılmış. Soundtrack baştan sona filme sıra dışı bir eşlik sunuyor. Yer yer klasik müzik dokunuşları (Sam, Everybody's Got a Family) yer yer temğonun arttığı anlarda temposu yükselen aksak ritimli parçalar (Atta' Boy, Simple Rules, One Thought at a Time, I am Home) ve yine yer yer bildiğimiz Massive Attack vuruculuğunda pasajlar (Polaroid Girl, Danny the Dog)... Yapılabilecek en kaliteli film müziği içeriğinin belki en aleni kanıtı olabilir bu çalışma. Film müziklerinin kalıplarının dışına çıkıp üstüne kendi müzikal kimliğini sunabilmek büyük maharet ister. Zaten çok çok uzun zaman önce rüştünü ispatlamış topluluk bu filmde de farkını ortaya koyuyor. Öylesine kaliteli bir soundtrack albümü ki kendi karakteristiğini ilmek ilmek filme işliyor alabildiğine başarılı melodilerle. Filmin aslında esas anlatısı olan, "zincirleri kırmak kolay önemli olan tasmadan kurtulmak" cümlesini eli kolu bir iki kalıpa bağlı şekilde bir çalışma ortaya çıkarmıyor. Alabildiğine özgür, alabildiğine kendine has üslupla bir yaratı sunuyor.

Birçok film var ki müzik olmasa bile sizi içine alıp götürüyor. Birçok film var keşke müziksiz olsa daha iyi dedirtiyor. Var olan bir görsel sanata sesler bütününü entegre etmek zordur. Hele ki kendine has üslupla bunu sunmak daha da zordur. Massive Attack ilk ve şu ana kadar ki tek soundtrack çalışması olan Danny The Dog (Unleashed OST) ile bunun fazlasıyla üstesinden geliyor. Her ne kadar dinleyici kitlesi tarafından göz ardı edilen bir çalışma olsa da döneme ve filmin yapısına göre Massive Attack çok çok özel bir çalışmaya imza atmış. Baştan sona sıkılmadan dinlenebilecek ve filmdeymiş gibi hissettirecek başarılı soundtrack.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçerik yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...