Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Beyaz perdeden melodiler | Tron Efsanesi

22 Şubat'ta 28 yıllık birlikteliklerine son veren Daft Punk’ın kendileriyle olan en büyük rekabeti

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 28 Şubat 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

1982 yapımı Tron filminin devamı olan, Joseph Kosinski’nin yönetmen koltuğunda olduğu 2010 yılının ses getiren filmlerinden Tron Efsanesi (Tron: Legacy) filminin müziklerini Daft Punk’ın yapacağını ilk duyduğumuzda büyük bir heyecan sarmıştı. Alive turundan sonra ortalıklarda gözükmeyen ikilinin film müziği işine kalkışması çok önemli bir olaydı. Ancak ikili öyle bir iş çıkarmıştı ki yaptıkları müzikler filmin ötesine geçmişti. Hatta hatrı sayılır bir kesim sırf Daft Punk filmin müziklerini yaptığı için filmi izlemeye gitmişti. Belki de Daft Punk’ın kendilerine karşı bir meydan okumasıydı bu albüm.

Bu soundtrack albümünün en önemli özelliği Vangelis, Jean-Michel Jarre, Hans Zimmer, Max Steiner, John Carpenter ve ilk filmin bestecisi Wendy Carlos gibi isimlere saygı duruşu niteliğinde bir çalışma oluşturmuş olmalarıdır. Sinematik temelin güçlü oluşu ve yer yer modern elektronik müzik farkı yaratan melodilerin hasıl olduğu kompozisyonların, post prodüksiyon harikası bu filmi izlenebilir kılan en büyük etken olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Derezzed, albümün en öne çıkan parçası ve yayımlanan ilk tekli olmakla birlikte, Derezzed kadar vurucu parçalar da mevcut. The Game Has Changed, Rinzler, Arrival, Arena, C.L.U., Disc Wars, Fall, Flynn Lives epik atmosferler içerirken; Adagio, Sunrise Prelude, Nocturne, Solar Sailer gibi daha içe dönük ve melankolik hissiyatı filme yansıtan enfes parçalar var.

Orijinal olarak 22 parça içeren soundtrack albümüne, daha sonra yayımlanan plak ve iTunes’a özel versiyonlarında dokuz bonus parça eklenmişti. Albüm son olarak geçtiğimiz Aralık ayında tüm dijital platformlarda ilk kez yer alarak dinleyicilere sunulmuştu. Albümün yaptığı büyük sükseden sonra seçkin prodüktörlerin remikslerinden oluşan Tron: Legacy Reconfigured remiks albümü bir sene sonra yayımlandı. Avicii, Kaskade, Moby, Boys Noize, The Glitch Mob, Paul Oakenfold remiksleri, var olan kaliteyi daha üst noktaya taşımış.

Her albümünde farklı bir bütünlük sağlayan Daft Punk, film müziği üretme konusunda da en kalitelisini yaparak kendilerini aşmayı başarmıştır. Üzerinden on seneyi aşkın zaman geçse de modern epik anlatının müzikal versiyonunu yaratmak, tam manasıyla zamansız kavramına örnek olacak bir başarıdır. Bu yüzden Daft Punk müziğinin tüm zamanlardaki en iyilerinden biri olarak anılacağının kanıtıdır.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçeriğin yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...