Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Yorumlar

Evladiyelik albümler: Ricardo Villalobos – ‘Alcachofa’

Mikro bozuklukların dansı

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 21 Şubat 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Ricardo Villalobos; Şili’de doğmuş, Alman tedrisatından geçmiş bir sanatçı. Bu farklı kültürlerin bileşkesinde bir vizyon oluşturan müzisyenin elektronik müziğe armağanlarını günlerce konuşabiliriz. Bunun en temeline inerek ilk albümü olan, İspanyolca “enginar” anlamına gelen Alcachofa’nın yarattığı etkinin günümüzde minimal dans melodilerinin talep görmesinde ve bir ekol yaratmasındaki itici güç olduğunu belirtmek gerekir.

Villalobos’un bu minimal perspektifi bir uzunçalar albüme yaymaya yönelik bakış açısı, teorik olarak çok zorlu bir durum olarak tanımlanabilir. Zira repetasyonun bir noktadan sonra dinleyicide uzun miks dinliyormuş hissiyatı yaratması ve sıkıcılığın had safhaya ulaşması gibi riskler söz konusu. Ancak Villalobos’un alamet-i farikası burada ortaya çıkıyor. Sessizce arka planda çalan enstrümanların ve seslerin, karmaşık üst üste binen ritimlerin ve açıkça elektronik olarak üretilen tınıların kullanımının gücü bu albümün ve Villalobos’un müzikal vizyonunun temelini oluşturarak dans müziğine indirgeniyor. Ayrıca müzisyen hem küçük melodik bölümler hem de ritmik öğeler olarak bozuk ve etkilenmiş ses bitlerini kullanarak akıcı ve içerik olarak zengin bir sunu oluşturması, albümün bir başka güçlü yönünü ortaya koyuyor. Albümün dans müziğinde kendini gösteriş biçimiyse ritmin sizi beklenmedik anlarda gitmeyi pek tercih etmeyeceğiniz yola doğru kolayca sürükleyebilmesi. Garip ve ürkütücü arka plan melodilerindeki tekinsizlik size farklı hissiyatlar yaşatırken bir yandan da usulca ritme ayak uyduruyorsunuz. Aslında bu olan bitene kendinizi verdiğiniz an albümün gücünün ne kadar etkili olduğunu görmeniz zor olmayacaktır.

Gözlerden ırak bir şekilde yaptığı müzik gibi bir hayat yaşasa da Villalobos'un dans müziğinde belli kalıplara bağlı kalmadan yüksek tempoda ve melodilerin dominantlığıyla süregelen formüllere karşı radikal bir tutum sergilemesi fazlasıyla takdiri hak ediyor. Belki de minimalin aslında doğru bir şekilde yaratıldığında dans müziğinde ve dinleyicide yarattığı etkinin ne kadar çarpıcı olduğunu daha ilk albümünde kanıtlayarak elektronik dans müziğinde yeni bir sayfa açıyor.

Ricardo Villalobos'un 2003 yapımı "Alcachofa" albümünü aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçeriğin yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...