Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Müzik endüstrisi George Floyd’un ölümü üzerine bir günlüğüne faaliyetlerini durduruyor

Müzik endüstrisindeki pek çok küresel şirket 2 Haziran’da işlerini bir günlüğüne durdurarak ırkçı ayrımcılığa tepki gösterecek

  • MIXMAG TURKEY
  • 1 Haziran 2020

Aralarında Atlantic Records, Columbia Records, Universal Music Group, Capitol Music Group, Republic Records, Sony/ATV, Sony Music, Def Jam, Elektra Music Group, HitCo, Interscope Geffen A&M, Warner Records, Island Records, Virgin EMI, Pulse Music Group, Drumcode ve Reservoir’in de bulunduğu pek çok şirket 2 Haziran Salı günü faaliyetlerini bir günlüğüne durduracağını açıkladı.

25 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri’nin Minneapolis kentinde 46 yaşındaki George Floyd’un gözaltı işlemi sırasında polis memuru Derek Chauvin tarafından boynuna diziyle basılması sonucu boğularak yaşamını yitirmesi, siyahilere karşı uzun dönemdir devam eden polis şiddetine biriken tepkileri alevlendirdi ve geçtiğimiz haftasonu ülkenin 30’u aşkın yerleşim yerinde büyük çaplı protesto eylemleri meydana geldi.

İlk olarak 29 Mayıs Cuma günü sosyal medyada yoğun şekilde paylaşılmaya başlayan bir görsel ile müzik endüstrisinin bileşenlerine 2 Haziran’da bir günlüğüne tüm işlerini durdurarak ortak tepki gösterilmesi çağrısı yapıldı. #TheShowMustBePaused hashtag’i kullanılarak ve “son yaşananların ardından acil bir duruş gösterilmesi gerekliliği” söylemiyle yaygınlaşan çağrı kısa sürede distribütör EMPIRE, Apple Music editörlerinden Ebro Darden, yayımcı Peermusic, efsanevi prodüktör Quincy Jones ve İngiliz plak şirketi Dirty Hit tarafından paylaşılarak karşılık buldu.

Daha sonra sektördeki pek çok şirketten kendi söylemlerini içeren paylaşımlarla destek açıklamaları peşi sıra gelmeye başladı. Columbia Records, çağrıya “Bu aslında işe ara verilen bir gün değil. Aksine dayanışma içinde ilerlemenin yolları üzerine düşünüp bunları dile getireceğimiz bir gün. Belki de müzik sustuğunda bazı şeylere gerçekten kulak verebiliriz” ifadeleriyle destek verirken, Atlantic Records ise (diğer Warner Music Group şirketleriyle paralel şekilde) “WMG’deki işleyiş artık eskisi gibi olmayacak. Bu şimdilik bir günlük bir eylem gibi görünse de mücadelemizi gerçek bir değişim ortaya çıkana kadar devam ettireceğiz” sözlerini paylaştı.

Amazon Music, Apple Music, BMG, Full Stop Management, Kobalt, Live Nation, Milk & Honey, SESAC, SoundCloud, Spotify, Vevo, YouTube ve Drumcode gibi şirketler de çağrıya destek verenler arasında.

Türkiye’de dans müziği ve kulüp kültürünün öncü medya kuruluşu olan Mixmag Türkiye olarak biz de “Black Out Tuesday” çağrısına kulak vererek 2 Haziran Salı günü tüm faaliyetlerimize bir günlüğüne ara veriyor, her türlü ayrımcılığa karşı siyah bireylerle dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz. Bu bir günlük sessizliğin birbirimizi gerçek anlamda dinlemeye başlayacağımız huzurlu bir geleceğe atılan yepyeni bir adım olmasını diliyoruz.

George Floyd'un ailesine yardımda bulunmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...