Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
İncelemeler

Bu coğrafyanın sesleri: Ah! Kosmos — 'Bastards'

Tekinsiz, ikilemli metropol soundtrack'i

  • YAZI: MUSTAFA TOKGÖZ | FOTOĞRAF: ILGIN DENİZ AKSELOĞLU
  • 13 Eylül 2020

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Her ne kadar arada kalmış bir coğrafya olsak da müziğin evrenselliği bu topraklardaki birçok insanı üretme konusunda hep umut etmeye sevk etmiştir. Belki de birçok müzisyenin kurtuluşa ya da özgürlüğe kaçış yolu oldu bu. Geç şehirleşmeyle beraber var olan arayışların 21. yüzyılla beraber büyümesine tanık oluyoruz. Bugün geldiğimiz noktada coğrafyanın genetik kodlarından olan negatifliğin etkisiyle eksikler gözümüze fazlasıyla çarpsa da hiçbir şekilde göz ardı edilemeyecek önemli çalışmalar doğmaya devam ediyor.

Başak Günak'ın projesi olan Ah! Kosmos'un ilk albümü 'Bastards' 2015 yılında ortamlarda yerini almıştı. Açıkçası başlangıçta radarıma girmeyen bu albümü yıllar içinde sindirerek dinleme işlemini yerine getirdikten sonra bu satırlar kafamda oluşmaya başladı. Belki de en doğru zamanı buydu.

Albümü dinlerken bana vaat ettiği ve hissettirdiği duygular karmaşıktı. Müzisyen ruhundan ve aklından süzülmüş bu karmaşıklık ve ikilem kasıtlıydı. Şehrin karmaşasında soyut ile somut arasında sıkışıp kalmışlığın bir özeti gibiydi. Açılıştan itibaren organik elementlerin melodilerle çarpışması sonucu ortaya çıkan denenmiş tekinsizlik, dinleyiciyi örneği olmayan bir canlı arafa sürüklüyor. Temellenen hissiyatlara karanlıkla aydınlık arasında kalmış melodiler ve ritimler de ortak olunca ortaya çıkan sonuç sizi fazlasıyla sarsıyor. Sanatçı bu albümünde ikilemin duyusal deneyimini kendi perspektifinden dinleyiciye aktarırken klişe elementlerden kaçınıyor.

Bu albümün dinleyiciye sunduğu atmosferi, metropolün arka planında dönen hayatların film müziği şeklinde çarpıcı biçimde tezahür etmesi olarak tanımlayabiliriz. Seçilen yöntem ve anlatılacakların zorlu olması, ortaya çıkan bu albüme değer katıyor. Ah! Kosmos'un böyle sükseli bir başlangıca imza atması da takdiri fazlasıyla hak ettiğinin kanıtıdır.

Ah! Kosmos'un 2015 yapımı 'Bastards' albümünü aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçerik yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...