Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
ÖNE ÇIKANLAR

Dünden bugüne One Love Festival

One Love Festival tarihinde zaman yolculuğuna hazır mısınız?

  • ONE LOVE FESTIVAL İŞ BİRLİĞİYLE
  • 6 Temmuz 2019

15'inci yılında 20 Temmuz 2019'da Türkiye’den ve dünyadan pek çok tanınmış ve gelecek vaat eden ismi konuk ederek müzikseverlere şehir hayatında festival özgürlüğünü, müziği, umudu ve birlikteliği yaşatmak için gün sayan One Love Festival, Türkiye'nin en istikrarlı ve uzun soluklu festival konseptlerinden biri. Dört yıllık aranın ardından festival ruhunu İstanbullu müzikseverlere yaşatmak için hazırlıkların aralıksız sürdüğü festival, bu yıl 2 ayrı mekanda 5 farklı sahnede benzersiz bir deneyim sunacak.

Milenyumun ilk yıllarından itibaren yaz aylarında şehirle özdeşleşen çok özel bir festival olarak her geçen yıl çizgisini yukarı taşımayı başarabilen One Love İstanbul'da şimdiye kadar kimler geldi kimler geçti göz atmaya var mısınız? İşte ilk olarak 2002 yılında gerçekleşen, bu yılki 15'inci organizasyonu merakla beklenen One Love İstanbul'un tarihine yolculuğumuz...

2002

8, 9 ve 10 Haziran 2002 tarihleri arasında Parkorman'da ilk kez gerçekleşen One Love Festival sahnesinde Gotan Project, Manu Chao & Readio Bemba Soundsystem, State of Bengal DJ Set, Arto Tunçboyacıyan & Armenian Navy Band, BaBa ZuLa ve Babylon Jukebox DJ Set’i yer almıştı.

2003

One Love Festival, ikinci yılında Moby, Gus Gus, Yuri Buenaventura, Futureshock, Soul II Soul Soundsystem, Olodum, DJ Luke Slater, Fred Everything, Swayzak Soundsystem, Captain Comatose, DJ Hakan Henry ve DJ Yakuza'yı konuk etti. Festival, 13 ve 14 Haziran 2003 tarihlerinde Parkorman'da gerçekleşti.

2004

İstanbulluları kış uykusundan uyandıran ve yazın enerjisiyle buluşturan One Love Festival'ın üçüncü organizasyonu Keziah Jones, Peter Gabriel, Dizee Rascal, Squarepusher, John Cale ve Chumbawamba gibi önemli figürleri konuk etti. "Yaz burada başlıyor: doğa, buluşma, canlı müzik, dans, heyecan, özgürlük, parti..." sloganıyla tanıtılan etkinlik 19-20 Haziran 2004 tarihlerinde Parkorman'da misafirlerini ağırladı.

2005

2005 yazı başladığında müzik ile randevuyu kaçırmayan İstanbullular 9-11 Haziran arası yine Parkorman'ın büyüleyici doğal ortamında The Chemical Brothers, Lemon Jelly, Ian Brown, Super Furry Animals, Manga ve Replikas gibi uluslararası ve yerel müzik sahnesinin heyecan uyandıran isimleriyle dopdolu üç gün geçirdi.

2006

One Love Festival, doğa, müzik ve dansla yazı karşıladığı 2006 organizasyonunda aralarında The Black Eyed Peas, Morrissey, Violent Femmes, Mor ve Ötesi, Kangroove ve Çilekeş'in de olduğu pek çok ismi ağırladı. Milyonlarca albüm satışıyla tüm dünyanın en sevdiği gruplardan biri olan Black Eyed Peas ve o dönem 30 yıla yaklaşan kariyeri boyunca sıkı bir hayran kitlesine sahip olan Morrissey İstanbul'daki ilk konserlerini bu etkinlikte vermişti.

2007

Altıncı senesinde Underworld, Beastie Boys, Idlewild, Orishas, cirKus featuring Neneh Cherry ve Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ı sahnesine taşıyan programıyla One Love Festival yine daha çok müzik ve daha çok eğlence dedi. Parkorman'da üç gün süren festival 15-17 Haziran 2007 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

2008

2008 yılı, One Love Festival'ın mekan değişikliğine gittiği ilk yıl olarak hafızalarda. Ziyaretçilerine ilk kez santralistanbul'un ferah atmosferinde eğlenme imkanı sunan festival 21-22 Haziran 2008 tarihlerinde aralarında Roisin Murphy, Gogol Bordello, The Long Blondes, Bedük, Hot Chip, Shantel & Bucovina Club Orkestar, Kreş, Miss Platnum, BaBa ZuLa, Gevende, Selim Sesler, Kolektif İstanbul, DJ Style-ist & Mabbas ve DJ Ahmet Musluoğlu gibi isimlerin olduğu birçok sanatçıyı müzikseverlerle buluşturdu.

2009

8. senesinde yine santralistanbul’u tercih eden festivalin 20-21 Haziran 2009 tarihleri arasındaki konukları Röyksopp, Klaxons, Tricky, M83, Ayça Şen, Portecho, Bora Uzer, Aeroplane, Filthy Dukes, Yasemin Mori, Zero 7, Ross Allen, Jonny Rock, Style-ist, Batı Yakası ve DearHead oldu.

2010

One Love Festival, dokuzuncu yılında her zamanki gibi geride dopdolu anılar bıraktı. İki ayrı günde iki ayrı konseptle santralistanbul’da misafirlerini ağırlayan festivalde müzik tutkunları, 19-20 Haziran 2010 tarihlerinde Groove Armada, The Ting Tings, The Whitest Boy Alive, Wild Beasts, Sophie Eliis-Bextor, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions / Erik Truffaz, Sattas, Multitap, The Revolters, Gizli Özne, Soaked, Kung Fu, Model, Ars Longa, Ramadan, Dengesiz Herifler, Neşeli Milis, Oldies But Goldies, Matias Aguayo & Band, Rainer Trüby vs. Yakuza, DJ E, Just Jack ve Fuchs & Cervus gibi isimleri dinleme fırsatı yakaladı.

2011

2011 yılı festival için unutulması mümkün olmayan bir dönüm noktası niteliğindeydi. 10'uncu organizasyonunu başarıyla gerçekleştiren One Love İstanbul, tarihinde ilk kez Temmuz ayında düzenlendi. Festivalin zengin programında Suede, Manic Street Preachers, Happy Mondays, Cake, Nneka, Editors, Büyük Ev Avlukada, 123, Neşeli Milis, Sade, Radyo Babylon Soundsystem, Onor Bumbum, Ricochet, Ece Dorsay, Model, Yora, Kitschcraft, Farfara, Kısmet Şov, Seni Görmem İmkansız, Gözyaşı Çetesi, Eva, Kırık Çizgi, Social Inclusion Band ve Sapan hafızalardan çıkmayacak iki gün yaşattı.

2012

İlk 10 yılında 72 grup ve 1459 sanatçıyı ağırlayan festival, 11'inci yılında santralistanbul'da 14-15 Temmuz 2012 tarihleri arasında düzenlendi. Pulp, Kaiser Chiefs, Kimra, Damien Rice, Replikas, Selah Sue, Yuck, Elif Çağlar, Mira, Neyse, Kurhan Futacı & Kara Orkestra, Kolektif İstanbul, Ayyuka, The Away Days, Kafabindünya, On Your Horizon, Sapan, Softa, Les Males Propres, Barıştık Mı, Ahali, Halimden Konan Anlar, Puik’s Journey, Erkin Gören ve Social Inclusion Band, 11'inci yıl programında yer alan sanatçı ve gruplardı.

2014

20-22 Haziran 2013 tarihleri arasında 12'nci organizasyonunu kutlamaya hazırlanırken Gezi olayları ve 11 Haziran 2013 tarihli, alkollü içeceklerin reklam ve satışıyla ilgili birçok yasak içeren yasal düzenleme sebebiyle 12 Haziran 2013'te iptal edildiği duyurulan One Love Festival, 2014 yılında "Birlikte Hayata" sloganıyla kaldığı yerden devam etti. Basement Jaxx, Mogwai, Moderat, Bonobo, Oh Land, Omar Souleyman, Modeselektor, MØ, Jaguar Skills, BuBiTuzak ve Yüzyüzeyken Konuşuruz’un Parkorman'da ağırlandığı festival 14 ve 15 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşti.

2015

13-14 Haziran 2015 tarihlerinde 14. programını Life Park'ta hayata geçiren One Love Festival; James Blake, Tom Odell, Metronomy, Hot Chip, Julian Casablancas + The Voidz, Jose Gonzalez, Fink, Little Dragon, Everything Everything, Slow Hands, Loulou Players, Darren Roach, Austra, 123, Sattas, Ahmet Şendil, Sapan, The Ringo Jets, Biz, The Away Days, Norrda, Adamlar, Ceylan Ertem, Dayko & Jamiryo, Kim Ki O, Can Güngör, Barış Demirel, Palmiyeler, Cem Salman, Unus Emre, Deniz Kabu, Batu Çelik, Sevil Soylu ve Ali Murat Karakuş gibi isimleri İstanbullu müzik tutkunlarıyla bir araya getirdi.

Dört yıllık aranın ardından festival ruhunu İstanbullu müzikseverlere yaşatmak için gün sayan One Love Festival 15'in saat 12:00'da Parkorman'da başlayacak ilk bölümünde Years & Years, THE BLAZE, Ezhel, Dekmantel Soundsystem, Palms Trax ve Mind Shifter dahil pek çok sanatçı 12 saat boyunca performans sergileyecek.

Saat 23:30'da Volkswagen Arena'da başlayacak ikinci bölüm ise King sahnesindeki The Black Madonna, Art Department, Black Merlin ve Ferhat Albayrak'ın performanslarıyla 21 Temmuz sabahına kadar kesintisiz olarak devam edecek.

20 Temmuz'da gerçekleşecek One Love Festival 15'in gündüz programının biletlerini buradan, King sahnesinin yer aldığı gece programının biletlerini ise bu bağlantıdan satın alabilirsiniz.

[Fotoğraflar: One Love Festival arşivi]

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...