Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Yorumlar

Evladiyelik albümler: Underworld – ‘Second Toughest In The Infants’

Elektronik müzik gurmelerinin baş tacı, tüm zamanların en özellerinden...

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 22 Aralık 2019

Geçtiğimiz günlerde yolum Şişli’ye düşmüştü. Akşam 8-9 sularında Halaskargazi Caddesi'nde yaylana yaylana yürüyerek devam ediyordum güzel parçalar eşliğinde. Bir anda “Banstyle/Sappy’s Curry” çalmaya başladı. O havaya, metropolün en kalabalık noktasındaki yürüyüşüme muazzam bir parça eşlik etmişti. Uyuşuk jungle yapısı, umursamaz Karl Hyde vokali ve parçanın ikinci kısmındaki etnik downtempo yapısıyla 15 dakikalık işitsel şölen sundular yürüyüşüm esnasında.

Underworld aslında sesini Trainspotting filminin finalinde çalan “Born Slippy.NUXX” parçasıyla tüm dünyaya duyurmuştu. Fakat o dönemin elektronik müzik tutkunları için havalı bir dans müzik kolektifiydi. Synthpop yaparak başladıkları kariyerlerini böylesine riskli ve ince eleyip sık dokunmuş elektronik müzik formlarıyla bezeli çalışmalar yaparken aslında günümüzde birçok müzisyen için ilham kaynağı olmuşlardı. Kısaca kendileri için kült tanımını yapmak yanlış olmaz.

Bu albümün en önemli özellikleri, “Dubnobasswithmyheadman” albümündeki yapılamayan sanatsal ve estetik kaygıların modern müzikle entegrasyonu, compression kullanılmaması -ki bu büyük müzikal ustalık ister- ve yine ilk albümdeki birden çok türün iç içe olması ilkesinin genişletilerek güzel dokunuşlarla hazırlanmış olması olarak sıralamak mümkün. Akustik enstrümanların bu derece doğru ve güzel kullanımı da albümün başarısındaki bir başka etkenlerden biri. Progressive house, trance, breakbeat gibi dönemin dominant türlerini kendi meşreplerince icra ederken bir yandan da kalıplara sıkışıp kalmadan hem melodik hem de teknik anlamda kusursuza yakın bir iş çıkartmaları, torunlarımıza dinleteceğimiz kült mertebesine ulaşmış bu albüm, modern müzik tarihine geçmiş en önemli çalışmalardan biri olduğuna bizi ilk saniyeden itibaren inandırıyor.

Öte yandan geriye dönüp baktığımızda, böyle albümlerin aslında sadece dans ettirme gibi bir özelliğinin olmadığını ve her yerde, her şartta size dinlettirebilmesinin belki de bugün bu satırları yazmama sebep olan o olağanüstü atmosferiyle sizi içine alıp farklı duygulara sürüklemesi olduğunu söylemek mümkün.

Underworld'ün 1996 yapımı ‘Second Toughest In The Infants’ albümünü aşağıda dinleyebilirsiniz.

'Dünyanın Ritmi' çalma listemizi Spotify'da takip edin.

İçerik yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...