Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Gaia Ekho: ‘Müziğin içerisindeki tüm keşifler aslında bir hikâye anlatıyor’

Gaia Ekho, müzikteki sınırsız imkânları keşif sürecini, yaratıcılığın ve ilhamın sınırlarını zorlayarak üretim yapmanın keyifli yanlarını ve kendi sanatsal yolculuğunu paylaştı

  • MIXMAG TURKEY
  • 29 Ekim 2023

Sahip olduğu akademik klasik müzik eğitimini elektronik müzik altyapılarıyla birleştiren ve bu alanda kariyer yapma hedefiyle yola koyularak türlere bağlı kalmadan üretmenin özgürleştirdiği ender sanatçılardansınız. Bu yönde üretmenize ilham neler/kimler?

Eğitim hayatımda aldığım ve daha sonrasında çalıştırdığım tüm öğrencilerimin yetenekleri ve hayalleri beni hep diri tuttu diyebilirim. Müziğin olduğu bir yerde insanın mutlu olması için başka bir etkene ihtiyacı yokmuş gibi hissediyorum. Üretmenin verdiği haz ve yorgunluk hissi de benim bağımlısı olduğum şeyler. Stüdyomda geçirdiğim süreçlerde yaptığım denemeler ve keşfettiğim yeni dünyalar karşısında kalıplardan çıkarak tamamen kendi istediğim şeyleri insanlara sunmak çok özel. Stan Lee, Christopher Nolan, Mitch Dobrowner gibi üretimleri ve hikayelerinden etkilendiğim isimler var.

Ruha dokunan düşük tempo techno tınılarını kullanmaktasınız. Sound'unuzu nasıl tanımlarsınız? Nasıl buldunuz müzikal kimliğinizi?

Çello ve piyanodan sonra bir anda daha yüksek enerjili ve sentetik seslerin de var olduğu bir dünyaya girmek hem ilginç hem de zor oldu benim adıma. Yaşanmışlığı ve bendeki herhangi bir duygudan yola çıktığım parçaları sunmayı ilke ediniyorum. Bir paylaşım oluyorsa hepsinin aslında bir anısı ve hikayesi var. Müzikal kimliğimde çocuklardan çok etkileniyorum. Çocuk koroları, çocukların oyun oynarken söylediği şarkılar ve masumlukları beni hemen hemen her stüdyo sürecinde etkiliyor. Onun dışında etkilendiğim duymayı istediğim ses aralıkları oluyor. Özgün bir şeyler yapma ve sunma gayretinde biri olarak soundumu “bana iyi gelen ve içerisinde hikayeler barındıran pasajlardan oluşan bir diskografim olsun istiyorum” şeklinde tanımlayabilirim.

Hibrit DJ performanslarınız dikkat çekmekte. Gaia Ekho’nun hibrit performanslarında hazırlık ve icra süreçleri nasıl ilerliyor?

Hibrit performanslar sergiledim ve daha sonra aradığım şeyin aslında tamamen live bir performans olduğuna emin oldum. Kontrolün tamamen bende olduğu ve her bir anın üretiminden sorumlu olduğum bir performans sergilemek istediğimi fark ettim. Hibrit performanslarıma da bu nedenle ara verdim. Stüdyoda geçen zamanımın büyük bir bölümünü live setim ve yaratmak istediğim ütopya üzerine kurguladım ve çalışmalarıma başladım. Çellonun, piyanonun, synthesizer ve vokal dokunuşların yer aldığı özel bir performans hazırlamayı çok istiyorum. Olabilecek en iyiyi aramak bazen zaman dilimlerini uzatabiliyor. Herhangi bir deadline koymadan özgürce çalışmalarımı sürdürüyorum.

Groove Schack’in ‘Jameela’ parçasına yaptığınız remiks, stüdyonuzdan çıkan en taze çalışmanız. Yapım sürecinden ve şu ana kadar aldığınız geri bildirimlerden bahseder misiniz?

Max (Groove Shack) ve Burak (Bakayan) mükemmel insanlar. Jameela aslında Berlin’den İstanbul’a gelen bir misafir gibiydi. Onlarla projeye karar verdiğimizden beri hem çok eğlendim hem de iki müzik insanıyla bu projede yer almak beni çok mutlu etti. Yapım sürecinde orijinal parçanın etkisini kaybettirmeden, melodik yapısına paralel olarak bir yürüyüş hazırlamayı amaçladım. Piyano kayıtlarını hücum kayıt olarak alıp; doğal olması açısından olduğu gibi ekledim diyebilirim. Özellikle enstrüman kayıtlarında müdahale veya kayıda dokunma konusunda hassas davranıyorum. Geri bildirimler beni gururlandırıyor. Projenin kendi plak şirketin Anadole etiketi taşıması da benim için özeldi. EP’de yer alan 3 şarkının da kendi ritimleri ve ruhları olan üretimler olması Max ve Burak için de sevindicidir diye düşünüyorum. Her iki dostumla da gelecekte başka bir projede yer almayı çok isterim.

Sizce nedir yaratıcılık? Yaratıcı bir parçanın olmazsa olmazları nelerdir?

Yaratıcılıkla ilgili yaşadığımız topraklar biraz kısıtlayıcı geliyor bana. Toplum olarak yeni fikirlere yeni beyinlere yol açıcı değil negatif bir yaklaşımla baskılayıcı yaklaştığımızı düşünüyorum. Öyle bir noktadayız ki bunu başkası bize yapmasa bile bünye alışmış insan kendi kendine yapıyor. Bulunduğum pek çok ortamda ne zaman bir fikirden söz edilse o fikrin gerçekleşmesi adına yapılması gerekenler değil, neden gerçekleşmeyeceği konuşulur oluyor. Ben yaratıcılığın önünde bir engel olmaması gerektiğini savunanlardanım. Üretimlerimizde estetik dışında herhangi bir kaygımız olmaması gerekiyor. Yeni şeyler denemek, cesur olmak ve köşelerden kurtulmak hepimize iyi gelecek.

Müziğin içerisindeki tüm keşifler aslında bir hikaye anlatıyor. Parçayı yapandan izler taşıyor, onun ruh halini bizlere fısıldıyor. Yaşanmışlıklar barındırması, bir hikayesinin olması ve sanatçının iç dünyasını bizlere veren her parça yaratıcı bir parça olarak yorumlanır benim için.

Birçok başarılı sanatçı ile aynı etkinlik sahnelerini paylaşma fırsatı yakaladınız. Paul Kalkbrenner, Monolink, The Blaze, Maceo Plex, Bicep ve benzeri isimlerle nasıl kesişti yollar? İz bırakan anılarınızdan bazı anektodlar alalım isteriz.

Bu ikonik isimlerle aynı etkinliklerde yer almak deneyim edinme açısından çok önemliydi. Onları dinlemek, kitleleri peşinden nasıl sürüklediğini gözlemlemek her sanatçının iyi bir yol katetmesini sağlıyor. Festivaller bu açıdan çok önemli kesinlikle. Yer aldığım festivaller artık global festivaller olarak anılan özel işler. Bu festivaller için davet almak işim konusunda beni çok motive ediyor ve odaklanmamı sağlıyor. Sahneye çıkışlarından inişlerine kadar her noktaya odaklanıyorum. The Blaze ile uzun uzun sohbet edip, Territory klibinin yapım sürecini ve klibin arkasındaki hikayeyi dinlemek çok keyifliydi. Paul Kalkbrenner’ı çok yakından izlemek ve sahnede nasıl devleştiğini görmek de unutamadığım anılar arasında.

Gelecekten neler bekliyorsunuz; Gaia Ekho için hedefler neler?

Beni dinleyen, destek veren bir kitle oluşuyor. Her sanatçının kendi kitlesinden sorumlu olduğunu düşünüyorum. Paylaşmak, onlarla bir yol yürümek ve bu sorumluluğun farkında olarak çok çalışmak benim önemli meditasyonlarımın başında geliyor. Gelecekte bu kitleyi çok daha fazla büyütmek, farklı ülkelerde farklı sahnelerde hikayemi paylaşmak ve birlikte yürüdüğüm insanlarla daha büyük bir aileye dönüşmek istiyorum. Geriye dönüp baktığımda attığım her adım benim için çok değerli. Yeni adımlar, yeni insanlar ve müziğimizi ulaştırmamız gereken kocaman bir dünya var. Hayal kurmayı asla bırakmadan, kendi yolumda ilerlemek en büyük hedefim kısacası.

Sevgili BeeGee ile b2b projeniz NOW! konsepti altındaki çalışmalarınız nasıl gidiyor? İlk başta Hereafter olarak duyurmuştunuz, sonrasında ilk ortak tekliniz NOW! ile aynı isim altında sizi sahnelerde görmeye başladık. B2b sahne performanslarınız haricinde, ortak müzik üretimleriniz de sürecek mi?

Elektronik müziğe başladığım günden beri BeeGee ile çok vakit geçiriyoruz. Onun deneyimlerini ve benimle paylaştıklarını dinlemek; onlardan dersler çıkarmak benim için çok çok kıymetli. NOW! İlk çıktığında güzel bir ilgiyle karşılaştı. Eğlenceli ve harekete geçirici bir akışa sahip olmasının yanında insanların severek dinlediği bir parçaya da evrildi. B2B performansımızın adına NOW! demek aslında bizi daha çok yansıtacağından bunu seçmiş olduk. Performanslar şimdiye kadar yoğun gidiyor, birçok farklı yerden yoğun bir talep var. İkimizin sound olarak bir kesişim kümesi kurduğumuz; enerjinin ve groove’un hiç kesilmediği bir performans serisi gibi ifade edebilirim. Benim için çok keyifli ve özel bir deneyime dönüşen bu performanslar sürmeye devam edecek. Ortak müzik üretimleri için de 2023 bitmeden ortak bir parça daha yayınlamayı düşünüyoruz. Bunun için stüdyo süreçleri devam ediyor.

Bu yılın sonları ve 2024’teki yeni projelerinizden paylaşabileceğiniz detaylar var mı?

Bu yılın sonuna doğru uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir EP’yi yayınlayacağım. Elektronik müzikten ayrı olarak çello, piyano ve vokalden oluşuyor sadece. Kariyer sürecimde bu kaçışların bir ihtiyaç olduğunu, Gaia Ekho’nun farklı bir yanını da paylaşmak adına doğru buluyorum. Bunun dışında kendi iç dünyamda edinmeye çalıştığım alışkanlıklar ve hobiler yer alıyor. Amatör olarak illüstrasyon yapıyorum. Bunlar henüz paylaştığım çalışmalar değiller ama yeni yılda bunları da paylaşmak, hatta müziğimle de aynı çerçevede kullandığım projeler üretmek istiyorum.

༺༻

Gaia Ekho'nun öne çıkan müzik çalışmalarını dinleyin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...