Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Yorumlar

Gezegenimiz için Rave: Dans Müziği Nasıl Çevre Sorunlarına Karşı Bir Hareket Oluşturabilir?

Müzik endüstrisi çevre sorunlarına karşı birleşiyor

  • FURKAN KILIÇASLAN | İLLÜSTRASYON: TIAGO MAJUELOS
  • 2 Kasım 2019

Dans müziği sektörünün çevre problemlerine negatif katkısı dünya karbon emisyonunun toplam yüzde 70’ini üreten 100 şirket kadar olmayabilir. Ancak bu, doğduğundan beri sosyal devrimlere imza atmış, birçok konuda politik olarak duruş sergileyebilmiş dans müziği severlerin ve sektör paydaşlarının geride durmasını gerektirmiyor.

Her zaman olduğu gibi yerin altından, dans müziği topluluklarından doğacak tek bir hareket yine sosyal devrimlerin öncüsü olabilir.

Farkındalık için “Influencer” DJ’ler

David Beckham ya da Kylie Jenner sosyal medya ortamlarında herhangi bir ürün kullandığında bunun satışlara ne kadar etkisi olduğu aşikar. Aynı şekilde DJ'lerin insan davranışını ne kadar etkileyebileceğini düşündüğünüzde “influencer” olma kısmı pozitif olarak kullanılabilir.

Şimdiden çevre sorunlarına karşı adım atan pek çok DJ var. Belki de tüm DJ’ler için özel jet akımını sona erdirip daha çevre dostu ulaşım araçları kullanma vakti gelmiştir bile.

Diğer yandan Jamie Jones, Claude VanStroke gibi isimler daha çevreci festivallere öncelik tanıyacaklarını belirterek bu yolda küçük ama önemli adımlar atıyorlar.

Plastik Kullanımını Azaltın

ADE’den Brunch In The Park’a birçok büyük organizasyon ilerleyen yıllardaki planları arasına plastik kullanımını sıfırlamayı ekledi. Awakenings, DGTL gibi festivaller ise depozitolu plastik bardak kullanımlarıyla müzikseverlerin gece boyunca kullandığı plastik şişe sayısını minimize etmeye özen gösteriyor.

Çevreci Festival Anlayışı

Sanatçıların taşındığı arabaların elektrikli olmasından, karbon emisyonunu düşüren birçok aksiyona kadar festivaller için öncü olunabilecek alan sayısı hayli fazla. Yukarıda konuştuğumuz tüm etkenleri birleştirdiğimizde çevreci festivaller ve influencer DJ’ler sosyal bir duruşun öncüsü olabilir.

Müzikseverler bireysel olarak farklılık yaratma şansına sahipler. Daha çevreci etkinliklere gidip, daha az plastik kullanmaktan çevre sorunlarına karşı duruş alan markaların ürünlerini kullanmaya kadar birbirinden çeşitli inisiyatif alabilirler.

Günün sonunda dans müziği sosyal devrimlere aşina bir kültür. Kim bilir belki de yine aynısını yapmak için bir şansımız vardır...

MIX Festival 2019'a özel hazırladığımız çalma listemizi Spotify’da takip edin.

İçerik yazarı Furkan Kılıçaslan'ı takip edin.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...