Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Live Nation eğlence sektöründe köklü değişiklikler yaratacak adımlar atıyor

Live Nation’ın iç yazışmalarına Rolling Stone’un ulaşmasıyla ortaya çıkan detaylar yankı uyandırdı

  • MIXMAG TURKEY
  • 19 Haziran 2020

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Müzik etkinliklerinin büyük kalabalıklara ne zaman tekrar kapılarını açacağı halen büyük bir muamma. Tüm bu belirsizliğin içindeyken, Kuzey Amerika’nın en büyük canlı müzik etkinliği organizatörü Live Nation, birlikte çalıştığı yetenek ajanslarına gönderdiği yazıda 2021 yılında düzenleyeceği konser ve festivallerde sanatçıları finansal açıdan kötü etkileyecek bir dizi değişikliğe gideceğini açıkladı.

Rolling Stone’un ulaştığı yazışmada, etkinliklerden önce tüm sanatçıların alacağı garanti ücretlerde %20’lik bir kesintiye gidilmesinin istenmesi en dikkat çeken ayrıntılardan biri. Live Nation ayrıca, eğer bir etkinlik düşük bilet satışlarından dolayı iptal olursa, sanatçıların alacağı garanti ücretin yalnızca %25’ini veriyor olacak. Oysa bu uygulama halihazırda sanatçılara etkinlik organizatörlerince %100 oranında ödeme yapılması şeklinde gerçekleşiyor. Üstelik, eğer bir sanatçı anlaşma maddelerini ihlal ederek çıkması beklenen bir performansını iptal ederse, aldığı ücretin iki katını organizatör firmaya geri ödeyecek. Billboard’un aktardığına göre bir nevi ceza gibi bir uygulama olan adım daha önce canlı müzik endüstrisinde rastlanan bir şey değil.

Ajanslara gönderdiği yazıda “Bu değişikliklerin sektör için ne denli önemli olduğunun tamamen farkındayız ve bu değişiklikleri yaparken uzun uzadıya düşündük” ifadelerini kullanan Live Nation, Rolling Stone’un daha fazla açıklama isteyen taleplerini yanıtsız bıraktı.

Live Nation’dan ismi açıklanmayan bir kaynağın açıklamalarına göre iç yazışmadaki bazı maddeler, pandemi süreci öncesindeki maddelerle aynı olan standartlaşmış yol haritalarından oluşuyor ancak tartışma yaratan yeni maddeler, şovlar yeniden başladığı zaman koronavirüs sonrası gelecek için müzik endüstrisiyle yapılan geniş müzakerelerin bir sonucu.

Live Nation’ın sanatçı ajanslarına gönderdiği bilgi notu

"Küresel çapta yayılım gösteren salgın son aylarda tüm dünyayı ve dolayısıyla müzik endüstrisinin dinamiklerini değiştirdi. İçinde bulunduğumuz bu belirsiz zamanlarda misyonumuzu maddi anlamda etkileyen, piyasanın taleplerinde meydana gelen değişimlerle ve belirli gider kalemlerindeki yüksek artışlarla ilgili bir açıklama yapmak durumundayız. İlerleme sağlayabilmemiz için sanatçılarla olan anlaşmalarımızda bazı değişiklikler yapmak zorundayız. 2021 için planladığımız temel değişiklikler aşağıda özetlenmiştir.

Sanatçılara ödenecek garanti para: Garanti ücretlerde 2020’deki seviyeye oranla %20 indirime gidilecek.

Bilet fiyatları: Bilet fiyatları organizatör firmanın takdir yetkisi uyarınca belirlenecek ve değişikliğe açık olacak.

Ödeme maddeleri: Anlaşma maddelerinin ve pazarlamayla ilgili sorumlulukların yerine getirilmesi şartıyla, festivallerden bir ay önce sanatçılara %10 oranında depozito ücreti ödenecek. Vergi ve prodüksiyon masrafları düşüldükten sonra kalacak olan bakiye ise performanstan sonra ödenecek.

Minimum pazarlama gereklilikleri: Her sanatçıdan teklif metninde belirtilen minimum oranında sosyal medya paylaşımıyla festivalin pazarlama süreçlerine yardım etmesi beklenecek.

Yayın düzenlemeleri: Her sanatçı, performanslarının kayıt altına alınarak televizyon, internet ve radyodan canlı yayınlanmasına izin verecek.

Sanatçı isimlerinin sıralaması: Festival afişlerinde ve duyuru görsellerinde sanatçı adlarının sıralama ve pozisyonlanması yalnızca organizatörün takdiriyle belirleniyor olacak.

Ticari ürünler: Sanatçı ürünlerinin satış tutarının %30’u müşteride kalacak ve %70’i festivalin bitimini takip eden iki hafta içinde sanatçıya gönderilecek.

Uçuş ve konaklama maliyetleri: Bu giderler sanatçının sorumluluğunda olacak.

Sponsorluk: Organizatör firma, herhangi bir kısıtlama hissetmeksizin festivaldeki tüm sponsorlukları kontrol altında tutar. Sanatçılar, sahnede yahut sattıkları ürünlerde bazı markaların tanıtımını yapamayabilir.

Yarıçap maddesi: Festival yönetiminin yazılı izni olmadan yarıçap maddesi ihlal edilirse, ya sanatçı ücretinde kesintiye gidilecek ya da önceden ödenen depozitolar organizatöre iade edilerek sanatçı festival programından çıkarılacaktır.

Sigorta: Hava şartları ya da mücbir sebepler dolayısıyla festivalin iptal olmasından dolayı organizatörün sanatçı ücretleri konusunda sorumluluğu bulunmadığından her sanatçı iptal sigortalarını kendileri sağlayacaktır.

Sanatçının performansını iptal etmesi: Sanatçı, anlaşma maddelerini ihlal ederek çıkması beklenen bir performansını iptal ederse, aldığı ücretin iki katını organizatör firmaya geri ödeyecek.

Düşük bilet fiyatları nedeniyle iptal: Etkinlik düşük bilet satışlarından dolayı iptal olursa, sanatçılara garanti paralarının %25’i ödenecek.

Mücbir sebepler: Eğer bir performans, koronavirüs salgını gibi mücbir bir sebepten dolayı iptal olursa, organizatör sanatçı ücreti ödemeyecek. Sanatçılar, bu gibi durumlara karşı iptal sigortalarını yaptırmaktan kendileri sorumlu olacak.

Mekanın tam kapasite kullanılamaması: Mekandan gelen talepler ya da hükümet direktifleri gibi nedenlerden dolayı organizatörün mekanı tam kapasiteyle kullanmasına izin verilmezse sanatçı anlaşmaları organizatör tarafından feshedilebilir. Bu durumda sanatçı önceden aldığı tüm ücretleri geri ödeyecek.

Bu değişikliklerin sektör için ne denli önemli olduğunun tamamen farkındayız ve bu değişiklikleri yaparken uzun uzadıya düşündük. Festival sektörünün yalnızca sanatçılar için değil, aynı zamanda prodüksiyon tarafındaki iş kolları ve müzikseverler için de devamlılığının sağlanmasına yönelik attığımız bu adımların sizler ve tüm sanatçılar tarafından anlayışla karşılanmasını ümit ediyoruz."

Kaynak: Rolling Stone

#Arşiv çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...