Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
İncelemeler

Phase Fatale’nin vahşi ve karanlık tınıları sinematik düzlemde yorumlayan çalışması: 'Scanning Backwards'

Hayden Payne’in son çalışması ünlü kulüp Berghain’ın değişen çehresinin dışavurumu niteliğinde

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 26 Mart 2020

Daha önceden de bahsetmiştim çeşitli yazılarımda ama yine de tekrarlamakta fayda var; elektronik müzik insanlığın değişen çağla beraber komplikeleşen duygularına, hissiyatlarına fon müziği oluşturma konusunda öncül bir müzik akımı. Günümüzde bu türün bu kadar çok popülerleşmesindeki en temel faktörlerden biri budur. Bunun yanında kapsayıcılığıyla beraber sınırlarını kalıplaştırmadan yenilemesinin, bu türün bugün kendine büyük ve önemli bir komünite oluşturmasında oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Kompleks cümlelerle yaptığım açılış tiradını size sadece ve örnekli bir biçimde açıklamak için Phase Fatale’nin son albümü "Scanning Backwards" elimizdeki en uygun numune. Prodüktörün hissiyatının temelinde ünlü kulüp Berghain’daki etkinliklerin yelpazesinin genişlemesi ve değişen yeni yüzüne tanık olmanın etkileri var. Post-punk, darkwave, EBM ve techno türlerini harmanlarken bu hissiyatlarının süzgecinden geçirerek sinematik düzlemde son haline getirmiş. “Öyle ya da böyle bu parçalar Berghain’ın duvarlarında yankılanacak” diyen prodüktör, ayrıca fetiş ve queer konsept gecelerinden etkilenmiş olacak ki parçaların hep bir yanına vahşi seksüel hisler enjekte etmiş. Kümülatif olarak baktığımızda, dinleyici için günlük hayatında yaşadığı o yorgunluğu, buhranı etkisiz hale getirmede kulübe, eğlenceye ya da etkinliğe gidemeyecek olmasa bile oradaymışçasına bir hissiyat getiren kaliteli bir çalışma.

Artık elektronik müzik üreticileri, coğrafi keşifler gibi keşfedilmemiş kompleks insan ve hayat duygularını, hissiyatlarını keşfedebilme konusunda fazlasıyla kafa patlatıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi kompleks ve bir yandan da tanımlayamadığımız duygularımıza fazlasıyla bağlı haldeyiz. Müziğin bu noktada bizi yakalaması çok önem arz ediyor. Phase Fatale bu bahsettiğim hissiyatları yakalama konusunda önemli bir çalışmaya imza atmış.

Sanatçının "Scanning Backwards" adlı albüm çalışmasını aşağıda dinleyebilirsiniz.

Phase Fatale, 10 Nisan'da KHIDI Records'un çıkaracağı “KHIDI Various Artists 1” derleme albümüyle "Cursing Losses" adlı yeni parçasını dinleyicileriyle buluşturacak. Detaylar için tıklayın.

King iş birliğiyle ve okurlarımızın önerileriyle oluşan "No Distractions" çalma listemizi Spotify'da takip edin!


İçerik yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...