Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Risk ve yenilik arayışında özgür bir ruh: Black Merlin

One Love Festival 15'in kapanışını gerçekleştirecek sanatçı sorularımızı yanıtladı

  • ONE LOVE FESTIVAL İŞ BİRLİĞİYLE
  • 18 Temmuz 2019

Techno, industrial, space disco ve EBM tarzları arasında kurulu zengin ve hipnotik müzik evreniyle One Love İstanbul 15'in Volkswagen Arena'daki King sahnesinin kapanışını yapacak İngiliz DJ/prodüktör Black Merlin, Türkiye'deki dinleyicileriyle buluşmasından hemen önce Mixmag Türkiye'nin sorularını yanıtladı. Bird Scared Records, World Unknown, Common Thread, Jealous God, Island of the Gods, Berceuse Heroique ve Boysnoize gibi plak şirketlerinden çıkardığı heyecan verici yapımlarla tanınan, bu yıl çıkardığı Kode teklisi ve SFORMATOR 1 adlı kısaçaları beğeniyle karşılanan sanatçı son olarak Peggy Gou'nun kürasyonunu yaptığı DJ-Kicks derleme albümünde 'Kundu' isimli parçasıyla yer alma başarısı göstermişti.

Müzik üretme tutkunuz en başta nasıl ortaya çıktı?

Müzik sevgisinden doğan doğal bir akış içinde oluverdi her şey.

2008 dolaylarında Spectral Empire ikilisinin bir parçası olarak müzik yapıyordunuz. Black Merlin'in solo kariyeri nasıl ve ne zaman başladı tam olarak? Bu süreçten bahseder misiniz?

2009'da Londra Dalston'daki küçük bir apartman dairesinde stüdyo kurarak başladım. O dereceydi ki odamda yer yoktu, yatacak yerim ve kişisel eşyalarım odamın bir yarısını, stüdyom ise diğer yarısını kaplıyordu. Kendimi konforlu hissettiğim için çalışmalarımı evde sürdürüyorum hep. Kendimi evden uzak bir yerde çalışırken hayal edemiyorum. Resmi olarak piyasaya ilk çıkan parçam İtalyan plak şirketi 'Minimal Rome'un 'Urbi Et Orbi III' adlı derleme albümüyle 2012'de çıkmıştı. Sadece kendi adım altındaki ilk çalışmam ise sonraki yıl Andrew Weatherall'un 'Bird Scarer' plak şirketinden çıktı.

Prodüksiyonlarınız hakkında hypnotic dark techno, retrogressive EBM, minimal wave, synth-bazlı krautrock ve spacey disco türlerinin etkili bir bileşimi değerlendirmeleri yapılıyor. Bu çeşitlilikteki ilhamı nereden alıyorsunuz?

Sanırım aradığım ilhamı araştırmaya olan istek ve merakımda buluyorum.

Müzik yapımlarınız şimdiye kadar Bird Scarer Records, SORN, Island of The Gods, Omnidisc, Common Thread, Pinkman, LN-CC, Berceuse Heroique, Boysnoize Records, Jealous God, ESP Institute, Berceuse Heroique ve Die Orakel gibi belli bir çizginin üzerindeki plak şirketlerinden yayımlandı. Hangisi veya hangileriyle yürüttüğünüz çalışmalar sizin için en özeldi?

Aslına bakılırsa her biriyle olan çalışmalarım benim müzikal gelişimimde belirli kendine has adımları temsil ediyor, hepsiyle olan iş birliğimin o dönemlere ait müziğime olan özgün katkısı yadsınamaz. Bu kadar fazla plak şirketiyle çalışmak kesinlikle planlı olarak düşünülmüş bir şey değildi. Yıllar geçtikçe bu kadar fazla plak şirketinin müziğimi desteklemek istemiş olduğunu görmek şaşırtıcı bir mutluluk benim için.

Bildiğimiz kadarıyla kişisel tecrübelerinizi müzikal deneyimlerinizle bütünleştirmeyi seviyorsunuz. 2018'de Papua Yeni Gine'de geçirdiğiniz vakit sırasında 'Kosua' albümünüzü kaydettiniz. Riskli olsa bile yeni insanları, yeni yerleri keşfetmekten keyif alıyorsunuz. Yeni ve bir miktar riskli olan coğrafyalarda bulunmak müziğinize nasıl katkıda bulunuyor?

Bu daha önce üzerinde gerçek anlamda düşünmediğim güzel bir soru. Belki bu durumu tuhaf bir şekilde bir futbol holiganının eve gidip agresif techno çalması veya başarılı bir kemancı, piyanist veya opera sanatçısının beklenmeyecek şekilde sert müzik çalması olarak tarif edebilirim. Belki de belirli ortam, şart ve yerlerde duyduğunuz farklı hisleri birbirine bağlamak veya o belirgin anlardan yola çıkarak aklınızdaki fikirleri müzikal olarak somutlaştırabilmektir bunun cevabı.

2019 üretimsel olarak oldukça aktif bir yıl sizin için. İki kısaçalar albüm (Kode ve SFORMATOR 1), KARAMIKA ile ortak bir albüm çalışması ile Anshaw Black, Anton Klint ve Abstraxion gibi isimlerin parçalarına yaptığınız remiksler şu ana kadar sizden duyduklarımız. Yılın geri kalanında yeni çalışmalarınızı dinleyecek miyiz?

Böyle bir soruyla karşılaşıp yılın ortasında şimdiye kadar zaten ne kadar çok iş ortaya çıkmış olduğunu hatırlamak güzel. Hollandalı plak şirketi 'Pinkman' etiketiyle 'SFORMATOR 2' yolda. Bu seri üç kısaçalardan oluşuyor, yaz mevsimi biter birmez ikincisi çıkmış olacak. Sonrasında Gordon Pohl ile stüdyoya girip yeni KARAMIKA çalışmasına girişmeyi, eşzamanlı olarak da yepyeni Black Merlin albüm çalışmalarımı yoğunlaştırmayı hedefliyorum.

Bu yıl ayrıca pek çok üst düzey etkinlikte sahne aldınız. Boiler Room Los Angeles, kapsamlı bir Amerika turnesi, Fransa'da bir kulüp gecesi ve Doğu Avrupa'da ilkbahar turu bunlardan öne çıkanlar olarak dikkatimizi çekti. 20 Temmuz'da 15'inci organizasyonu düzenlenecek One Love Festival'ın gece programında Volkswagen Arena'da performans sergileyeceksiniz. Neler hissediyorsunuz?

İstanbul'daki müzikseverlerin huzurunda çalacak olmayı dört gözle bekliyorum. Türkiye'ye ilk kez geliyor olacağım, İstanbul hakkında hep iyi şeyler duydum şimdiye kadar. Muazzam derin bir tarihe sahip ilgi çekici bir şehir.

Türkiye'deki dinleyicilerinize iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Underground müziği ve underground kültürü her zaman destekleyin!

Black Merlin 20 Temmuz gecesi One Love Festival'ın gece programı kapsamında Volkswagen Arena King sahnesinde sabahın ilk ışıklarını karşılayan performansı ile festivalin kapanışını gerçekleştiren isim olacak. Etkinlik biletlerini bu bağlantı aracılığıyla satın alabilirsiniz.

'One Love İstanbul 15'e özel hazırladığımız Spotify listemizi takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...