Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
MÜZİK

Sufle'nin 'Pus' Şarkısının Yeni Remiksi Dans Pistleri İçin Birebir

Pus'un Bandtra imzalı yeni remiksi 12 Nisan itibarıyla elektronik müzikseverlerin beğenisine sunuldu

  • MIXMAG TURKEY
  • 12 Nisan 2019

Temelleri 2012 yılında Mustafa Kemal Atik ve Göksu Taşçeviren tarafından atılan, kariyerine akustik cover ve bestelerle başlayarak daha sonra bünyesine kattığı Enis Oğuzhan Eren'le güçlenen Ankara kökenli grup Sufle, 2013 yılında yaptığı bir cover ve bunu takiben Türkiye'nin birçok şehrinde verdikleri konserleriyle tanınan başarılı bir üçlü. 2014 yılında kendi bestelerinden oluşan bir albüm hazırlamaya karar vererek müzik tarzını alternatif pop-rock yönünde geliştiren grup, ilk albümleri "Pus"u 2017 yılında müzikseverlerle buluşturmuş, albümün çıkış parçası 'Pus' ise Bir Aşk İki Hayat sinema filminde rastladığımız şarkılardan biri olarak öne çıkmıştı.

Sufle grubu, Hande Mehan ile birlikte ortak çalışmaları 'Bu Gece Benimle Kal' ile bu yıl etkili bir çıkış yapan Bandtra grubuyla 'Pus'un remiks süreci için güç birliğine gitti. Sufle grubunun 2018 yılındaki "Kayboldum" isimli kısaçasını ve "Fallin' (feat. Gökcan Sanlıman)" adlı başarılı teklisini takip eden remiks, 'Pus'un orijinal dark-pop tarzını ve melankolik yapısını bozmadan deep house türünde Bandtra tarafından tekrar yorumlandı.

Sufle grubu, bu dikkat çekici remiks çalışmasının piyasaya çıkışıyla eş zamanlı olarak Mixmag Türkiye'ye konuştu ve hem kendileri hem de Bandtra grubuyla olan iş birlikleri hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle sizleri tanıyalım. Sufle grubu kimlerden oluşuyor ve müziğe nasıl başladı?
Grup temelde Göksu Taşçeviren, Mustafa Kemal Atik ve Enis Oğuzhan Eren’den oluşuyor. 2010’da üniversitede tanışan Göksu ve Mustafa bestelerini bir araya getirip albüm için hazırlıklara başladı ve Oğuzhan’ın da dahil olmasıyla çekirdek kadro oluşmuş oldu, bunun yanında bize sevdiğimiz ve güvendiğimiz dostlarımız sahnede klavye ve davulda eşlik ediyor.

Grup isminizi nasıl belirlediniz?
Gruba isim düşünürken Mustafa’nın aklına geldi bu isim ve hepimizin hoşuna gitti. Suflenin kelime olarak birçok anlamı var ve hepsi de güzel geldi bize açıkçası, bir de kulağa güzel gelişi etkili oldu.

İlham aldığınız diğer grup ve sanatçılar kimler?
Çok var tabi ve dönem dönem değiştiği için de hepsini saymak zor ama Coldplay, Arctic Monkeys gibi İngiliz grupları oldukça seviyoruz. Elektronik müzik için de Avicii, Armin van Buren, ülkemizden de Bedük gibi isimleri sayabiliriz mesela, bu isimler bize bu tarzı sevdirdi ve dahil olma isteği uyandırdı aslında.

Ternary Records'tan çıkan, trance türünde bir Feronia düetiniz var. Hatta yakın zamanda bu parçanın Brezilyalı prodüktör Sunset imzası taşıyan bir remiksi SMIND Music etiketiyle yayınlandı ve Paul van Dyk gibi önemli bir isimden destek gördü. Sizi rock müzikten elektronik sahnesine taşıyan şey ne oldu?
Yıllarca akustik ve enstrümantal bi duyuma alıştıktan sonra farklı bi alana girmiş oluyosunuz tabi ki ilk başta hem zor hem de heyecan vericiydi bizim için. Ama sevdiğimiz isimleri dinledikçe, ilham aldıkça bu tarzda üretme isteği doğdu. Feronia ile de müziğini sevdiğimiz ve tanıdığımız bir ekip olduğu için güçlerimizi birleştirmek bizi ayrıca heyecanlandırdı. Şarkımızın dünyaca tanınan isimler tarafından sevilmesi tabi ki harika bir duygu.

'Bir Aşk İki Hayat' filminde de dinlediğimiz 'Pus' adlı çalışmanıza gelelim. Hikayesi nedir? 12 Nisan'da Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya çıkan çok taze bir yapım.
‘Pus’ bizim için çok özel bir şarkı. İlk albümümüzün grupça favori şarkısı diyebiliriz. Remiks halini de epeyce beğendik ve her halinin güzel olması ayrıca büyütüyor şarkıyı bizce. 12 Nisan ve sonrası için heyecanlıyız. Hikayesi için pek ayrıntıya girmeyelim çünkü yaşanmış bir şeyi anlatıyor.

Bandtra ile nasıl tanıştınız? Ekiple ilgili neler söylemek istersiniz?
Bandtra ile yine üniversiteden arkadaşımız olan üyesi Sancar Yıldırım vasıtasıyla tanıştık ve karşılıklı yaptığımız müzikleri sevmemiz, kafalarımızın uyumu böyle bir birlikteliği getirdi ve bizce çok da iyi oldu. Zaten ‘Pus’un remiksini dinleyince anlayacaksınız.

Son olarak elektronik projelerinizin devamı gelecek mi?
Geliyor diyebiliriz hatta. Yeni şarkılar yaptık bu süreçte ve heyecanla onları yayınlayacağımız günü bekliyoruz. Bizi takipte kalın!

Sancar Yıldırım, Kadir Güngör, Burak Sarsılmaz ve Cenk Eröge dörtlüsünden oluşan Bandtra grubu geçtiğimiz günlerde Hande Mehan ile birlikte Mixmag Türkiye'nin sorularını yanıtlamıştı. Sufle'nin 'Pus' şarkısına Bandtra dörtüsünün getirdiği elektronik yorum 12 Nisan itibarıyla piyasadaki yerini aldı.

Remiksi aşağıda dinleyebilir, satın almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Spotify 'Frekans' çalma listemizi takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...