Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Techno'nun Geleceğe Bakan İkonik Yüzü: Ellen Allien

Alman sanatçı 22 Nisan'daki Magic Break performansı öncesi Mixmag Türkiye'nin sorularına yanıt verdi

  • RÖPORTAJ: OZAN TEZVARAN | FOTOĞRAF: STINI ROEHRS
  • 19 Nisan 2019

Kendi jenerasyonunun techno türündeki en sivrilen sanatçılarından biri olan Ellen Allien, kendine has stilini techno'nun kökenleriyle uyum içinde geliştiren, ihtiyaç duyduğu ilhamı geleceğe yönelik bakış açısında bulan sıra dışı bir figür. 3 yıl aradan sonra Magic Break festivaliyle yeniden Türkiye'deki sevenleriyle buluşacak olan sanatçıyla 22 Nisan'daki performansı öncesi konuşma fırsatı elde ettik. Müzik yolculuğu, alışkanlıkları, zevkleri, yeni plak şirketi ve Mayıs'ta çıkacak yepyeni albümüyle ilgili bilgiler edindiğimiz röportajımız, sanatçının ne kadar özel bir kişilik olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Geleceğin soundunun yolunu aydınlatan, techno türünde kadın DJ'lerin öncüsü konumunda bir isimsiniz. Geriye dönüp baktığınızda bu yolculuğa çıkmanızın fitilini ateşleyen neydi?

Techno çalan kulüplere gitmeye başladığımda oraya giden insanlarla vakit geçiriyor olmak beni iyi hissettiriyordu. Onlarla konuşuyor, sohbet ediyorduk. Hip hop kulüplerinde ise kendimi kötü hissediyordum. Temposu yüksek olduğu için başlarda techno'yu sevmemiştim ancak aşama aşama techno'nun vücudumu sarmalayan hipnotizmine ve temposuna kendimi kaptırdım.

Önceki röportajlarınızdan birinde kendinizden bahsederken "ilham almak için geleceğe bakan" tanımlaması yapmıştınız. Geleceği nasıl tarif edersiniz? Sizin için geleceğin anlamı ne?

Benim için gelecek sınırları olmayan ülkeler demek. Araç sürmek için petrole ihtiyaç duymadığımız, savaşların olmadığı, çevremizdeki gezegenlerle aramızda gerçek bir iletişimin olduğu bir gelecek. Aslında geleceğin özünün kültürde olduğunu düşünenlerdenim.

Geleceğin soundu ile bir ressamı eşleştirmeniz istense hangi ressam aklınıza gelir?

Fahrelnissa Zeid.

Biliyorsunuz son yıllarda plak iyiden iyiye popülerlik kazanmaya başladı. Sizi yakalamışken, ilk kez ziyaret ettiğiniz bir şehirde en iyi plak mağazalarını nasıl bulduğunuzu sormak isteriz. Bunun bir formülü var mı?

Kayıtlar, müzikleri sonsuzluğa taşımaktaki en önemli medyalar. Dünyadaki en iyi plak mağazalarında, mağazalardan aldığım plakları çaldığım 'Vinylism' adlı etkinlikler düzenliyor, yerel DJ'leri de çalmaları için etkinliklere davet ediyorum. Böylece olunca o müzik mağazalarını, en iyi seçkileriyle kutlamış oluyoruz bir anlamda. İyi plak mağazalarını bulmak interneti ve insanlar arasındaki söylentileri takip ederek kolay. Berlin'deki en iyi techno plak mağazası Hardwax'tı. Ayrıca Delirium adlı bir müzik markette çalışmışlığım da var. Plağa olan ilgi bazı plak şirketlerinin, piyasaya sürdükleri bazı yapımları sınırlı sayıda plakla çıkarmaları ya da bazılarının tüm kataloglarını dijitali göz ardı ederek yalnızca plak olarak çıkarmalarından dolayı yeniden arttı. Her zaman yanımda plak kayıtları taşırım, ama genelde çalamam çünkü çoğu zaman karşılaştığım turntable sistemleri iyi durumda olmuyor ne yazık ki.

"Dünya dışı" bir atmosfer yaratmada kullandığınız en güçlü ekipmanınız nedir?

Hipnotik sesler ve başka bir gezegenden hissiyatı oluşturacak melodiler eklenmiş iyi bir bas davul, iyi bir bass dizisi olmazsa olmazlar. Çılgınca tuhaflıkta iyi kompozisyonlar üretip bunları gizemli atmosferlere dönüştürmede kullanılabilecek pek çok analog enstrüman var. Mükemmel bir sounda sahip müziğe pek meyilli değilim. Tutuculuktan uzak dinamik, ilginç ve modası geçmiş seslerle uğraşmayı seviyorum.

Griessmühle'deki "We Are Not Alone" etkinlikleri hakkındaki en iyi şey ne sizce?

Yeni olana imkan sağlıyorlar. Lokasyon da çok sevdiğim türden engebeli bir yer. Sahipleri tıpkı ben gibi hayat dolu insanlar. Yeni şeylere görünüm kazanmaları için kapı aralayan müthiş bir enerjileri var, enerji kaybına yol açan kurallar yok denecek kadar az.

Yeni plak şirketiniz UFO Inc. neyin arayışında?

Yeni plak şirketim UFO Inc., modern techno'nun sert yüzünün gelenek dışı dokunuşlarla bezendiği yönünü öne çıkarmayı hedefliyor. Bu müziğin cennet ile dünya arasında bir kanal olduğu düşüncesini yansıtıyor.

Ellen Allien'in zihin yapısını yakından görebileceğimiz bir kitap?

Bu kitabı günün birinde göreceksiniz.

Genç prodüktörlere kalıcı olmaları için tavsiyeleriniz nelerdir?

Stüdyoya kendilerini kapatsınlar ve müzik prodüksiyonunu etraflıca öğrensinler. Başkalarını taklit etmemek, akışın götürdüğü yere gitmek ve içe sinen yeni şeyler geliştirmeyi denemek elzem.

Müzik prodüksiyonunun yanı sıra zevkli bir giyim stiliniz de var! Takip ettiğiniz moda figürleri var mı?

Stilim? Düşüneyim... Streetwear tarzında giyinip kuşandığımı söyleyebilirim. Modaya ilişkin siteleri nadiren takip ederim, buna pek vaktim yok. Giyeceğim şeyleri kendim seçer alırım. Mesela iki ay önce Buffalo'dan dünyadaki en rahat ayakkabıyı aldım. Bu aralar iyi tasarımlar yapıyorlar. Pek çok marka onların tabanını olduğu gibi kopyalasa da tercihim orijinal olandan yana.

8'inci albümünüz 'Alientronic' 17 Mayıs'ta çıkıyor. Albüm kayıtlarını, yaratıcılığın doruk yaptığı soğuk ve karanlık Berlin kışında aldığınızı duyduk. Albümün sahip olduğu soundu nasıl değerlendiriyorsunuz? Arkasında yatan hikaye nedir?

Alientronic, dinlemekten zevk aldığım ve kulüplerde çaldığım müzikleri ifade ediyor. Duygularım ve bir nevi hatıra defterim.

Prodüksiyonlarınıza soğuk ve kasvetli duyguları yönlendirmedeki, günlük hayatta bunun etkilerini minimize etmedeki ipuçlarınız neler?

Kulüp ortamlarını bana hissettiren, bir tutam ışıkla melankolik hayatımı bana hatırlatan sevdiğim şarkılar.

Magic Break festivali kapsamında Türkiye performansınızı gerçekleştirmek üzeresiniz. Türkiye'deki dinleyicilerinize bir mesajınız var mı?

Hey, Türkiye! Leziz Türk yemeklerini tatmak için sabırsızlanıyorum. Sizlerle buluşmayı, beraber uzaylı dansı yapmayı dört gözle bekliyorum!

Ellen Allien, 20-23 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya Pegasos Resort Hotel'de düzenlenecek Magic Break festivalinde Len Faki ve Oliver Koletzki'nin de aralarında olduğu headliner üç sanatçıdan biri. Allien ayrıca, Nisan 2016'da Mixmag'in ünlü The Lab serisinin Londra'daki konuklarından biri olmasıyla da hatırlanıyor. 6 farklı sahnede toplam 56 DJ'in sahne alacağı Magic Break festivalinin üçüncü günü olan 22 Nisan'da The Dome sahnesinde performans sergileyecek sanatçının 'Alientronic' adlı yeni albümü 17 Mayıs'ta piyasaya çıkacak. Albümün 'Stimulation' isimli çıkış parçasını aşağıda dinleyin.

Spotify 'Frekans' çalma listemizi takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...