Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Yeni ankete göre müzikseverlerin %82'si normalleşme sonrası etkinliklere gitmekten çekinmiyor

10,000'den fazla insan ankete katıldı

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 3 Haziran 2020

Festival keşif platformu Festicket, koronavirüsün müzik etkinlikleri ve katılımcıların düşünceleri üzerindeki etkisini inceleyen yeni bir anket yayınladı.

Geçmişte herhangi bir festivale katılan 110.000'den fazla insan ulaşıldı ve yüzde 82'si, karantina sona erdikten bir ila altı ay içinde bir festival olursa katılım göstermek konusunda herhangi bir sorun hissetmediğini belirtti.

Yüzde 66'sı bir ila üç ay sonra festivale katılma konusunda rahat olacaklarını, yüzde 30'u ise karantina bittikten hemen sonra herhangi bir festivale gideceğini söyledi.

Yüzde 70'i hafta sonu sürecek bir festivale katılabileceklerini ve yüzde 59,5'i yurt içinde ve yurt dışında herhangi bir festivale mutlu bir şekilde katılacaklarını söyledi. Çok fazla seyahat gerektirmeyecek veya evden uzakta bir gecede kalmayı gerektirmeyen daha kısa günlük festivaller, katılımcıların geri dönmeye en hazır hissettikleri etkinlikler olarak belirtildi.

2021’de festival sezonunun devam etme ihtimaline dair güven yüksek gibi görünüyor. İnsanların yüzde 75'inden fazlası önümüzdeki iki ay içinde gelecek yıl yapılacak bir etkinlik için bilet satın alacaklarını belirtiyor.

İnsanlar da bu olaylardan sonra kesenin ağzını açmaya istekli görünüyorlar. Katılımcıların yüzde 34'ü bir festival gezisinde 250 ila 500 € arasında, yüzde 24'ü ise 500 €'dan daha fazla harcama yapabileceğini belirtti.

Ancak, etkinliklerin olası iptali önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor ve insanların yüzde 82'sinden fazlası, bir bilet satın alırken belirli bir süre zarfında “FlexTicket” iadesi için bir bileti iptal etme hakkı tanınmasının önemli bir husus olacağını söyledi.

Festicket'in pazarlama direktörü Luis Sousa şunları söyledi: “Mevcut tüm belirsizliğe rağmen, festival katılımcılarının yüksek bir yüzdesinin canlı etkinlik endüstrisi için olumlu bir görüşe sahip olduklarını ve etkinlikler için rezervasyon yapma konusunda rahat hissedeceklerini söyleyenlerin oranının yüzde 75'in üzerinde olduğunu görmek 2021 için güven verici. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, festival katılımcılarının -en azından kısa vadede- organizatörlerden ve mekanlardan kaygılarını hafifletecek çeşitli tedbirleri almalarını bekleyeceği 'yeni normal' sürecin başlangıcına giriyoruz. Azaltılmış kapasite ve zorunlu masa servisi gibi önlemlerle kapılarını tekrar açmaya başlayan bazı mekanlarda bunu gözlemliyoruz."

#Arşiv çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Haberin yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...