Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü

Fransız deha N'to, Big Burn İstanbul'da Türkiye'deki dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor

Farklı tarz ve disiplinlerden beslenen sanatçının arkasında nasıl bir felsefe yatıyor?

  • BIG BURN ISTANBUL İŞ BİRLİĞİYLE
  • 11 Temmuz 2019
Fransız deha N'to, Big Burn İstanbul'da Türkiye'deki dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor

26-28 Temmuz tarihleri arasında üçüncü kez düzenlenecek olan Big Burn İstanbul, Fransız deha N'to'yu konuk edecek. Montreux Caz Festivali, DGTL ve Cercle gibi önemli organizasyonlarda yer alan, son teklisi 'The Morning After' ile büyük beğeni toplayan sanatçı farklı tarzlardan ve disiplinlerden beslenen tarzıyla dikkat çekiyor. Peki sahnede dinleyiciyi uzun süre etkisi altına almayı başaran N'to'nun arka planında nasıl bir felsefe yatıyor olabilir? Merak ettik ve sanatçıyı sizler için mercek altına aldık.

Boş zaman çizelgesinden rengarenk bir tabloya

Zaman çizelgesinin boş bir kanvas ve her bir müzik türünün ise birer renk tonu olduğunu kabul edecek olursak, 70’ler rock’ını, 30’ların meşhur swing’ini, hip-hop, trip-hop, pop, jazz, soul ve klasik müziği parçalarını renklendirmek için kullanan bir ses ressamı olarak nitelendirebiliriz N’to’yu. Yalnızca elektronik müzik aracılığıyla kendisini tamamen ifade edebildiğini ve gerçekleştirebildiğini aktaran sanatçı, anavatanı Fransa’nın sınırlarını aşan bir üne sahip. Bununla beraber kendisini Fransız tekno dünyasının kilit aktörü yapan bu ünü kendine has, saf ve "puantilist" sesine borçlu. N’to zengin ritminin her bir santimini ustalıkla şekillendiriyor ve alışkanlıklarımıza ihanet ederek sesleri adeta yapısöküme uğratıyor.

Tüm bunlara rağmen ve her nasılsa doğrudan gitmesi gereken yere ulaşan ve beklentilerimizin ötesine geçen melodileri çok kolay bir şekilde hafızaya kazınıyor. Arkadaşları Worakls ve Joachim Pastor ile birlikte Hungry Music markasını kurmalarını, “hayal gücünün ve müzikal eklektizmin özgürce akmasını sağlayabilmek için eşsiz bir fırsat” olarak ifade ediyor ve böylelikle kendisini sürekli olarak yeniden keşfedebildiğini aktarıyor.

Bir röportajında kurdukları markanın adının neden Hungry Music olduğunu sorusuna ise “Çünkü hepimiz müzik ile besleniyoruz!” yanıtını veren N’to, bizlere Sokrates’in o meşhur sözünü bir kez daha hatırlatıyor: "Müzik ruhun gıdasıdır".

N’to’nun son teklisini aşağıda dinleyebilir, sanatçıyı 26-28 Temmuz tarihleri arasında Big Burn İstanbul'un bu yılki organizasyonunda dinlemek için biletleri buradan satın alabilirsiniz.

Big Burn Istanbul'a özel hazırladığımız Spotify listemizi takip edin.

Yükleniyor...
Yükleniyor...