Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

WMG ve Doğan Müzik iş birliği Warner Music Türkiye ile yeni bir boyut kazanıyor

Warner Music Group ve Doğan Grubu arasındaki ortaklık Warner Music'in Türkiye ofisiyle birlikte derinleşiyor

  • ZEYNEP YAZICI
  • 12 Ocak 2020
WMG ve Doğan Müzik iş birliği Warner Music Türkiye ile yeni bir boyut kazanıyor

Warner Music, İstanbul merkezli Doğan Müzik ile ortaklığını bir adım ileriye taşıyarak Türkiye’de faaliyet gösterme kararı aldı.

Türkiye’nin en büyük bağımsız plak şirketi olan DMC (Doğan Music Company) ve yan kuruluşu, YouTube’un en popüler kanallarından olan NetD, Doğan Grubu çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Geçtiğimiz yılın Ocak ayında imzalanan anlaşmayla DMC’nin Warner Music’in fiziksel ürünlerinin Türkiye’de satışını gerçekleştirmesi ve repertuvarını Türkiye menşeli dijital müzik platformlarında temsil etmesi kararı alınmıştı.

Warner Music'in İstanbul'da faaliyetlerine başlayacak yeni üyesi, Doğan Müzik ile yerel bir kadro oluşturarak Warner’ın küresel repertuvarının Türkiye’de daha etkili bir şekilde varlık göstermesini hedefliyor.

Warner Music Türkiye'nin ilk genel müdürlük pozisyonuna Gülce Özyeşilpınar getirildi. Özyeşilpınar, müzik sektöründeki kariyerine bağımsız plak şirketi Pasaj Müzik’te prodüksiyon asistanı olarak başladı. İçerik üretimi ve yöneticilik deneyimlerinden sonra 2014 yılında Sony Music’in İstanbul şubesinde dijital pazarlama yöneticisi olarak çalıştı. Üç yıl sonra Warner Music’in Türkiye’deki tüm pazarlama operasyonları ve hesaplarını yöneten Witch Brew Works’ü kurdu.

Gelişmeyle ilgili açıklamalarda bulunan Doğan Müzik CEO'su Samsun Demir, "Warner Music ile Türkiye’de ortaklık kurduğumuzu açıklamaktan çok mutluyuz. Bu ortaklığın Türkiye’deki müzik endüstrisinde sürdürülebilir bir etki yaratacağına ve yaratıcı fırsatları sınırsızca keşfedecek ve gelecek yıllarda ortaklığımıza katkı sağlayacak olan yerli sanatçılara dünya çapında görünürlük kazandıracağına inanıyoruz. Warner’ın uluslararası bağlantıları ve Doğan’ın Türkiye’deki etkili konumu sayesinde sanatçılarımıza büyük başarılar getireceğimize güvenimiz tam ve bu konuda çok heyecanlıyız” ifadelerini kullandı.

Warner Music’in Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Asya yönetim kurulu başkan vekili Alfonso Perez-Soto ise şunları ekledi: “Türkiye’de görünürlük kazanmak ve ortağımız Doğan Müzik ile ülke ve dünya çapında etki yaratacak sanatçı kampanyaları gerçekleştirmek için adım atmış olmak bizi oldukça heyecanlandırıyor. Bu ortaklık Warner Music adına tarihi bir an: Atlantic Records’un efsanevi kurucusu Ahmet Ertegün’ün memleketine dönüş.”

Warner Music Türkiye genel müdürü Gülce Özyeşilpınar, duyduğu heyecanı dile getirdiği açıklamasında, "Warner Music Türkiye’nin ilk yöneticisi olmak benim için büyük bir gurur. Ortak kadromuza küresel destek sağlamak için Doğan Müzik ekibiyle çalışmayı dört gözle bekliyorum. Warner’ın Türkiye’deki uluslararası yıldızları için yaratıcı ve stratejik açıdan sağlanan reklam desteğini artırmak için sabırsızlanıyorum. Her gün Türkiye’deki en tutkulu dinleyici ve hayranlarla etkileşime geçiyoruz ve onları yetenekli sanatçılarımızla daha çok bir araya getirecek olmak beni çok heyecanlandırıyor. Yaratmak, paylaşmak, desteklemek ve ilham vermek için buradayız” diye konuştu.

Türkiye’de iki milyondan fazla kişi resmi müzik dinleme platformlarından hizmet almak için para ödüyor. Meslek örgütü IFPI (Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu)’na göre bu rakam, ülkede müzik sektöründe elde edilen gelirin yüzde 60’ını oluşturuyor. Piyasa, geçtiğimiz yıl elde edilen 42 milyon doları aşkın gelirle yaklaşık yüzde 15 oranında büyüme kaydetti. Warner Music'in Türkiye'de daha aktif şekilde bir pozisyonlanma içine girmesi, Türkiye'nin müzik sektöründe uluslararası çapta büyüme grafiği yakalayan ivmesinin devamlılığı açısından önemli bir adım olarak görülüyor.

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Haber yazarı Zeynep Yazıcı'yı takip edin.

Yükleniyor...
Yükleniyor...