Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Sanatçılar

Maskenin Ardındakiler: Bangoverz

“Düşünce tekrar ayağa kalk”

  • RÖPORTAJ: SU ODABAŞ
  • 17 Mayıs 2021

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

İstanbul merkezli elektronik müzik ikilisi Bangoverz, uzun ve başarılı müzikal geçmişleri olan Efe Yılmaz (maNga grubunun eski DJ’i) ve Mert Zeybekçi’nin yeni projesi. Pandeminin yarattığı boşlukta, birlikte çalışma isteklerini gerçekleştiren Efe ve Mert, ortak sound’larını yaratmak için geçtiğimiz seneden beri iş başındalar. Bangoverz’ın ilk teklisi “Hard Reality” 7 Mayıs’ta dijital platformlarda yayımlandı. Techno ve house türlerinin kombinasyonundan oluşan parçaya Melike Konur vokal olarak eşlik ediyor. Pandemi süreciyle birlikte ortaya çıkan koşullara ve yaşadığımız sert gerçekliğe rağmen, düştüğümüz noktadan tekrar ayağa kalkmamız gerektiğini hatırlatan Bangoverz, ilgi çekici maskeleri ve yepyeni sound’larıyla karşımızda.

Elektronik müzik maceralarınız nasıl başladı?

Efe: 90’lı yıllarda düştüm ben bu merete. Keyif alıyordum dinlemekten ve çalmaya karar verdim.

Mert: Duvarda bir graffiti gördüm ve içinde DJ yazıyordu. Merak edip araştırdım. Bu araştırma beni daha sonra ilkokul ve ortaokul dönemindeki doğum gününü partileri ve ev partilerine taşıdı. Daha sonra bu işten keyif aldığımı fark edip mesleğim haline getirdim.

Mert Zeybekçi ve Efe Yılmaz nasıl tanıştı? Bangoverz projesine başlamaya nasıl karar verdiniz?

Mert: Bizim tanışmamıza DJ U.F.U.K. vesile oldu. 2014 yılında Ufuk ve Efe, Hall of Fame şehir sanatları akademisinde beraberlerdi. Ben de o zamanlar DJ U.F.U.K. ile takılıyordum ve Efe ile orada tanıştık.

Efe: Biz zaten uzunca zamandır beraber bir şeyler yapmak istiyorduk. Birbirimizin sahnedeki enerjisi inanılmazdı. Bu enerjiyi bir şekilde beraberce sahneye taşımak istiyorduk. Karantina bize harika bir fırsat sundu. Bizde bu fırsatı kaçırmadık doğrusu. Bir senedir yoğun ve zor bir çalışma temposu ile eğlenceli bulduğumuz sound’lar oluşturduk ve sahneye çıkmak için sa-bır-sız-la-nı-yo-ruuuuz.

Maskeleriniz neyi sembolize ediyor?

Maskeler aslında sahnedeki enerjilerimizin birer yansıması. Altındaki yüzlerden çok hissettirmek istediğimiz duyguları ön plana çıkartmak için varlar ve bizce eğlencenin yüzleri.

Eğer prodüktörler ve DJ’ler süper kahraman olsaydı, Bangoverz’ın süper gücü ne olurdu?

Efe: Normal olmak. :)

Mert: Ölü diriltmek olurdu herhalde. :)

Müzik yaparken nelerden ilham alırsınız?

Efe: Ben tam bir groove manyağıyım. Önce ortam hayal edip sonra oraya en uygun bulduğum parçayı yapmaya çalışıyorum.

Mert: Bir trenin ilerleyişi bile bana ilham verebilir. Çünkü drive eden sound’ları seviyorum ve tansiyonum genel olarak yüksektir.

Yeni tekliniz “Hard Reality” 7 Mayıs’ta çıktı, ikili olarak ilk projeniz. Bu heyecan uyandıran parçanın arkasındaki hikaye nedir?

Geçen sene dünya gerçekten sert bir gerçeklikle karşılaştı. Alıştığımız her şey boşa düştü. Biz de aslında her gün farkında olmadan yaptığımız “Düşünce tekrar ayağa kalk” felsefesinin bu durum için de geçerli olduğunu müziğe dökmek ve hatırlatmak için bu parçayı yaptık.

Pandemi sürecinden müzikal anlamda nasıl etkilendiniz?

İkimiz de yoğun çalışan insanlardık. Pandemi süreci bizim için bir fırsat oldu projeyi uygulamaya geçirmek için. Efe’nin evinde tam anlamıyla kampa kapandık ve üretmeye başladık. Onlarca parça oluşturduk. Yani kısacası pandemi bize istediğimiz sound’u bulmamız için bir fırsat verdi.

2021 yılı için planladığınız başka projeleriniz var mı? Detayları paylaşabilir misiniz?

Efe: Elimizde yayınlamayı beklediğimiz parçalar var. Öncelikle bunları sırasıyla yayınlamayı planlıyoruz.

Mert: Bu süre zarfında sahne performansı için de kapanmış durumdayız ve parçalara uygun eğlenceli bir ortam kurgulamaya çalışıyoruz. Keyifli sürprizler peşindeyiz.

Bangoverz'ın orijinal ve radyo düzenlemesi olarak iki versiyon halinde çıkan “Hard Reality” isimli teklisini aşağıda dinleyebilirsiniz.

#Turkuaz çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Röportaj: Su Odabaş

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...