Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
TEKNOLOJİ

Müzik prodüksiyonu için en iyi 8 yapay zeka aracı

Müzisyen olarak yapay zekanın gücünden yararlanmak ister misiniz? Bu araçları mutlaka keşfedin

  • MIXMAG TURKEY
  • 5 Ağustos 2023

Telegram kanalımıza abone olarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Yapay zeka, sanatçıların yaratıcı işlerini geliştirme ve pazarlama şeklinde büyük değişikliklere yol açmaya başladı. Yeni müziklerin ortaya çıkarılmasından albüm (veya dergi) kapaklarının tasarlanmasına kadar her yerde kendini hissettiriyor. Yeni yapay zeka üretim araçları, bağımsız müzisyenlere yardımcı olarak yeni deneyimler için yeni yollar sunma, müzik üretim sürecinde harcanan zamanı azaltma işlevi görebiliyor. Yapay zeka müzik araçları, meta analiz yoluyla ve parça kompozisyonlarının kalıplarını anlayarak yeni müzikler üretebiliyor ve yeterli bilgi edinildikten sonra, araçlar benzersiz müzik kalıplarını öğrenip taklit edebiliyor ve müzik yapımcılarının üretkenliklerini artırmasında destekleyici bir unsur olarak öne çıkabiliyor.

Yaratıcı süreçte yapay zekanın bulunduğu veya bulunması gereken alanla ilgili çok fazla tartışma olsa da, kişisel yaratıcı vizyonla birlikte yapay zeka destekli dijital ses iş istasyonlarının (veya DAW’ların) kullanılması bağımsız sanatçılar için büyük fayda sağlayabilir.

Sektörde bir tür silah yarışı da yok değil; birçok araç popüler hale geldikten sonra daha büyük şirketler tarafından satın alındıktan sonra kullanılamaz hale geldi. Örneğin, eski AI tabanlı Amper, kullanıcıların “saniyeler içinde özel müzik bestelemesine” izin veriyordu, ancak artık Shutterstock tarafından satın alındı ve ses yaratımları artık sadece satın alanlar için mevcut. Öncü start-up Jukedeck ise 2017 civarında popülerlik kazandı ancak 2019’da TikTok’un sahibi Bytedance tarafından satın alındıktan sonra artık erişilebilir değil. Diğerleri ise iyi finanse edilen şirketler içinde öncelikleri düşürdü, örneğin OpenAI’nin popüler besteci aracı MuseNet, Aralık 2022’de ChatGPT’nin halka açık hale gelmesiyle yaklaşık aynı zamanda çalışmayı durdurdu, muhtemelen AI destekli dil modeline odaklanmak için bilgi işlem gücünü oraya kanalize etmek önceliklendirildi. Bu nedenle ücretsiz seçenekleri göz önünde bulundurmak veya size uygun olabilecek güvenli abonelik modelleri sunan platformları incelemek bu aşamada faydalı olacaktır.

İşte üretim sürecinde yararlanabileceğinizi düşündüğümüz sekiz yapay zeka aracı:

MAGENTA STUDIO (V1.0)

Google tarafından yayınlanan Magenta Studio, ücretsiz bir AI müzik üreticisi. Hem MacOS hem de Windows cihazlarla uyumlu müzik yaratıcılık araçları ve eklentileri içeriyor ve Ableton Live’da bir eklenti olarak da kullanılabiliyor. Magenta’nın yapay sinir ağı tarafından desteklenen araç kutusu, kısa bir melodi veya riff yazmanıza ve istediğiniz herhangi bir tarzda enstrümantal bir kompozisyona dönüştürmenize olanak tanıyor. Web sitesinin arayüzü görsel olarak çekici ve temiz görünümlü, ayrıca diğer benzer modeller kadar karmaşık değil.

İndirildikten sonra, beş farklı uygulama arasından seçim yapabileceksiniz: Continue, kullanıcıların bir MIDI dosyasından yeni seslerle müziği uzatmasına izin veren bir müzik dönüştürücü aracıdır. Drumify, girdi melodilerine veya basa dayalı davul kalıpları oluşturur. Generate, milyonlarca melodi üzerindeki eğitimini benzer şekilde rastgele not üreticisi gibi çalışmak için kullanır. Groove, bir davul parçasını analiz eder ve ritme değişiklikler yapmak için Magenta’yı kullanarak daha gevşek, daha ‘insan’ hissi verir. Son olarak Interpolate, iki ayrı MIDI melodi parçasını köprüleyen bir ses kompozisyonu ortaya çıkarır.

Buradan indirebilirsiniz.

WAVTOOL

Tarayıcı tabanlı bir AI aracı olan WavTool, mevcut olan ilk metinden müziğe çıktı üreten DAW’lardan biri. GPT-4 tarafından desteklenen bir MIDI dizisi besteci asistanı içeren araç, aynı Open AI çok modlu model ChatGPT’de kullanılabiliyor. DAW, metinden müziğe yaratımı kolaylaştıran bir sohbet asistanı ile geliyor; beğenmediğiniz bir şey yaparsa, modelin neden böyle bir seçim yaptığını bile sorabilirsiniz!

Sohbet botu - Conductor, müzik teorisi ve ses prodüksiyonu konusunda iyi bir kavrayışa sahip ve kullanıcıları müzik yapma sürecinde yönlendirici detaylar içeriyor. Kullanıcılar, projelerine değişiklik yapmak, değiştirmek veya eklemek için düz metin İngilizce ile istemler girebiliyor.

Enstrüman ön ayarları ve kullanıcıların EQ ve reverb gibi şeyleri kontrol eden cihazları kurmasına izin veren bir panel de içeren WavTool, ses araçları metin istemleri aracılığıyla kontrol edilir ve değiştirilir. Ayrıca ekranda çalınan notaları gösteren bir piyano arayüzü de içeriyor.

Ücretsiz kaydolabilirsiniz, ancak ücretsiz hesaplar sınırlı sayıda metin girdisi ile çalışabiliyor. Abonelikler aylık 20 dolardan başlıyor.

Buradan deneyebilirsiniz.

BOOMY

Kullanıcıların orijinal şarkılar oluşturup yayın platformlarında dağıtabilecekleri bir hizmet alanı sunan Boomy platformu, müzikal yaratımlarından kazanç elde etme fırsatı sunarak kullanıcıları maddi anlamda da destekleyici bir rol üstleniyor.

Geniş bir yelpazede özelleştirilebilir stillerde parçaları oluşturmak ve değiştirmek için gelişmiş yapay zeka algoritmaları kullanan platform kullanıcıları, elektronik dans, rap beat’leri, lo-fi veya global groove gibi önceden ayarlanmış stillerden seçim yapabiliyor.

Boomy, popüler müzik dinleme platformları ile sorunsuz entegrasyon sunarak, müziğini küresel kitleye ulaştırmak isteyen başlangıç seviyesindekiler için faydalı olabilir ve hatta üretimlerinden telif hakkı kazanabilir.

Boomy’nin yapay zeka aracı, telif hakkına sahip müzikler kullanılarak eğitilmemiş, bunun yerine sistemi sıfırdan organik kompozisyonlar oluşturmaya yönlendirmek için tümevarımsal bir yaklaşım kullanıyor ve bu da yasallık konusunda olası pürüzleri ortadan kaldırıyor.

Buradan inceleyebilirsiniz.

AIVA

Bu DAW, kullanıcılara enstrümanlar veya bir şarkı türü gibi önceden ayarlanmış stiller altında temalar sunmasıyla öne çıkıyor. Tamamen sıfırdan duygusal film müziği besteleyebilmek veya zaten yayınlanmış şarkılardan ilham olarak AIVA’nın parçayı orijinal sayılacak kadar değiştirip düzenlemesini sağlamak mümkün.

AIVA’nın pro planına abone olduğunuzda (ayda 33 Euro), yazılım kullanılarak üretilen herhangi bir müziğin telif hakkına sahip olabilir, böylece tam kullanım özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Ücretsiz ve daha uygun seçenekler de mevcut, ancak bu seçeneklerde telif hakkı AIVA’nın uhdesinde.

Abonelik seçeneklerini incelemek için bu sayfayı ziyaret edin.

ORB PRODUCER SUITE 3

Orb Producer Suite 3, müzik yapımcılarının profesyonel kalitede müzikal kalıplar ve kompozisyonlar oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir yapay zeka eklentisi. Paketin içinde dört ilave plugin eklentisi de bulunuyor.

Orb melodi eklentisi, müzikal yaratımlarınız için doğru melodiyi elde etmek için kullanışlı denetleyiciler ve seçeneklerle donatılmış sayısız melodi fikri sunarken, Orb Bass modülünden de gün alarak tüm harmoniyi analiz ediyor ve parçanız için en iyi bas dizisini öneriyor. Orb Arpeggio modu, daha gelişmiş kullanıcılar için uygun parametrelerle arpejler sunan bir modül. Herhangi bir sentezleyicinin klasik araçlarını içinde barındıran Orb synth eklentisi ise, ses modülasyonlarını isteğe göre şekillendirmek için yeterli imkanı Orb Producer Suite 3 kullanıcılarına tanıyor.

Buradan satın alabilirsiniz.

SOUNDFUL

Soundful, kullanıcıların müzikal bir geçmişe veya teknik bilgiye ihtiyaç duymadan sınırsız sayıda telifsiz müzik oluşturmasına izin veren bir yapay zeka programı. Müzik türleri, mood ve enstrümanlara göre geniş bir özellik yelpazesi barındırarak kullanıcılarına sezgisel bir deneyim sunmayı amaçlayan platform, “müzik yaratımını ve dağıtımını demokratikleştirmeyi” önceliklendirdiğini belirtiyor.

Soundful’daki algoritmalar, tekil örnekler oluşturmak için nota bazında öğretildiğinden, platformda ortaya çıkarılan müzik benzersiz nitelik taşıyor. Kullanıcılar ayrıca yaratımlarını birçok popüler yayın platformunda veya filmlerde, TV’de ve diğer medyalarda kullandırarak gelir elde etme şansına da sahip olabiliyor.

Ücretsiz denemek veya abone olmak için bu bağlantıyı kullanın.

LOUDLY

Bu araç, 170.000 ses kompozisyonu ile kullanıcıların gerçek zamanlı olarak bu hazır sesleri serbestçe birleştirmesine ve değiştirmesine izin veren gelişmiş bir oynatma motoruna sahip. Kullanıcılar bu kolay kullanımlı platformdan yararlanarak yüksek kaliteli şarkılar üretebilir. Ancak, döngüler önceden var olan seslerden geldiğinden, üretilen müzik telif hakkına tabi olabilir. Kişisel kullanımdan profesyonel kullanıma kadar değişen abonelik fiyatlandırma yapıları mevcut.

Detaylar burada.

ECRETT MUSIC

Sayısız saatlik zaman dilimi içeren geniş bir şarkı havuzuyla eğitilen bu DAW, basit arayüzüyle kullanıcıların müzik klipleri oluşturmasına izin veriyor. Kullanıcılar bir sahne, mod veya bir müzik türü seçimi yaptıktan sonra bir düğmeye basitçe tıkladığında, platform gerisini yaratıcı biçimde hallediyor. Aynı ayarı kullansanız bile, platform her seferinde farklı bir ses dokusu ortaya çıkarıyor. Kullanıcılar ayrıca enstrümanları ve parça yapılarını kolayca özelleştirebiliyor.

Buradan ücretsiz deneyin veya abone olun.

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...