Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Listeler

Müzik prodüksiyonu öğrenebileceğiniz en iyi 10 YouTube kanalı

Sosyal izolasyon sürecini yeni bir hobiyle ya da yeni bir profesyonel kariyere atılacak ilk adımla taçlandırabilirsiniz.

  • KING İŞ BİRLİĞİYLE
  • 9 Nisan 2020

İnternet çağının sunduğu en büyük olanaklardan biri kuşkusuz bilgi paylaşımının ve paylaşılan bilgilere erişimin gün geçtikçe daha kolay ve çeşitli hale gelmesi. Hazır sosyal uzaklaşma sürecinde internette daha fazla vakit geçiriyorken, tutkuyla bağlı olduğumuz dans müziği nasıl ve hangi yöntemlerle üretiliyor gibi sorulara yanıt arayan, hayatın olağan koşuşturmacası içinde daha önce vakit bulamayıp artık öğrenmeye başlasam diye düşünen, içinde bulunduğumuz süreçte yeni bir hobi ya da müzikle iç içe yeni bir kariyere ilk adımını atmak isteyen okurlarımız için müzik prodüksiyonunu öğrenebilecekleri popüler YouTube kanallarını listeledik.

Müzik prodüksiyonu, içinde ses tasarımı, aranje, kompozisyon, müzik teorisi, kayıt, miksaj ve mastering gibi çeşitli bileşenleri bünyesinde barındıran geniş bir alan. Müzik prodüksiyonuna ilk adımı atarak farklı parametrelerle dolu bu zengin ve eğlenceli dünyada yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

1
PRODUCTION MUSIC LIVE

Production Music Live, techno başta olmak üzere belirli tarzlarda parça üretimini baştan sona ele alan videolarıyla öne çıkan bir kanal. Kanalda ayrıca MIDI notalarıyla çalışma, yazılımsal ipuçları, belirli ses üretim araçlarına özel eğitim oturumları ve kaçınılması gereken prodüksiyon hataları gibi pek çok eğitici videoya erişmek mümkün. Dark techno tarzında davul örüntüleri oluşturmayla ilgili örnek videoyu aşağıda izleyebilir, videonun altındaki linkten kanaldaki tüm videolara ulaşabilirsiniz.

2
TOM COSM

Çeşitli müzik tarzlarında farklı becerilere odaklanan eğitim videoları ve özel canlı yayınların da olduğu dopdolu bir içerik bu kanalda sizleri bekliyor. Aşağıda kanalın ses tasarımına yönelik paylaştığı video serisinden bir bölümü izleyebilirsiniz.

3
SEAMLESSR

Ses sentezinden baştan sona parça yapımına, evdeki stüdyonuzda ekipmanların konumlandırmasıyla ilgili ipuçlarından bass kompozisyonu yazmanın inceliklerine kadar pek çok konuda video SeamlessR kanalında. Örnek videoda davul kompozisyonu oluşturmanın adımlarını detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

4
ZEN WORLD

Tarzlara göre farklı becerilere odaklanan videoların yanı sıra dünyaca ünlü prodüktörlerle özdeşleşmiş prodüksiyon tekniklerinin paylaşıldığı Zen World, listemizdeki bir diğer popüler YouTube kanalı. House tarzında üretim yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz shaker ses elementinin programlanmasını ele alan örnek videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

5
BUSY WORKS BEATS

Teknik ipuçlarına ek olarak melodik kompozisyon oluşturma becerilerinizi de geliştirmenize fırsat tanıyan Busy Works Beats, müzik prodüksiyonuna ilgi duyan herkesin takip etmesi gereken kanallardan biri. Aşağıdaki linkten tüm Busy Works Beats içeriklerini incelemeye başlamadan önce, akor yürüyüşleri oluştururken prodüktörlerin işini kolaylaştıran Scaler yazılımı yardımıyla daha yaratıcı bir beatmaker olmanın inceliklerini örnek videoda izleyebilirsiniz.

6
PYRAMIND

Pyramind, dünyanın dört bir yanından prodüktörlerle yaptığı röportajlar ve müzik lisanslama, pazarlama gibi özel konularda endüstri profesyonellerinin görüşlerini aktardığı yayınlarıyla fark yaratan kanallardan biri. Pyramind'ın zengin içeriğinde yolculuğa çıkmadan hemen önce, kompozisyon oluştururken akor yürüyüşlerinin parçaya kattığı zenginliğin öneminin altını çizen örnek videoyu mutlaka izlemenizi öneririz.

7
MULTIPLIER

Kendinize özgü ses dokuları oluşturmanın inceliklerini anlatan eğitim videoları arayışındaysanız Multiplier tam size göre. Ses işleme teknikleri, efekt modülasyonları oluşturma ve detaylı plugin tanıtımlarının yanı sıra müzik prodüksiyonunun geniş yelpazesinde ses mühendisliğinin alanına giren teknik konularda da ipuçları sunan kanaldan seçtiğimiz örnek videoda kullandığınız efektleri nasıl daha güçlü hale getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

8
ADSR

Birbirinden çeşitli yazılımsal ipuçları, plugin incelemeleri, ses tasarım teknikleri ve müzik teorisine ilişkin pratik bilgiler bu kanalda. YouTube dünyasının popüler kanallarından biri olan ADSR'ın aşağıdaki örnek içeriğinde, kullanacağınız ses elementleri üzerinde yankı efekti yardımıyla yapabileceklerinizin sınırsızlığını görebilirsiniz.

9
THE PRODUCER SCHOOL

The Producer School, ünlü sanatçılarla özdeşleşen ses manzaralarını detaylı anlatımlarla aktaran, aynı zamanda farklı elektronik müzik türlerinin tematik yapılarını inceleyen eğitim videolarıyla dikkat çeken bir kanal. Future Trance türünde bir parça yapımının detaylandırıldığı örnek video aracılığıyla The Producer School'un geniş içerik yelpazesinde yerinizi alabilirsiniz.

10
SONIC ACADEMY

Farklı dijital ses işleme istasyonu (DAW) yazılımlarının işleyişiyle ilgili kapsamlı video arşiviyle tanınan, bu alandaki en büyük eğitim portallarından biri olan Sonic Academy'nin YouTube kanalında müzik prodüksiyonuna ilgi duyan herkesin yararlanabileceği kaynaklar mevcut. Popüler synthesizer plugin'i ANA'in geliştiricisi olmasının yanı sıra prodüktörlerin sıklıkla kullandığı çeşitli ses bankası paketleri de üreten Sonic Academy'nin YouTube kanalını incelemeye başlamadan önce clap sesi üzerinde ters reverb efekti kullanmanın yarattığı etkiyi mutlaka izleyin.

PEKİ HANGİ YAZILIM VE SES ARAÇLARINI KULLANMALISINIZ?

Müzik prodüksiyonunda ilerleme kaydettikçe ev stüdyonuzu harici ses kartı, stüdyo monitörü, MIDI klavye ve çeşitli analog cihazlarla zenginleştirebilirsiniz ancak ilk adımda bir dijital ses işleme istasyonu (DAW) yazılımına, dijital ses üretmenize yardımcı olacak sanal synthesizer plugin'lerine ve kendi prodüksiyonlarınızı oluştururken yararlanabileceğiniz önceden kaydedilmiş yüksek kalitede ses örneklerine ihtiyacınız olacak.

Bu üç önemli adımda size en uygun tercihleri yapmanız için, müzik yapımcılığı konusunda önde gelen haber organlarından musicradar.com'un dünya genelinde en çok tercih edilen DAW yazılımı ve sanal synthesizer programlarını ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirdiği güncel anketleri incelemenizi ve Music Radar'ın ücretsiz on binlerce ses örneği dosyasını derlediği sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

En çok tercih edilen DAW yazılımları

En çok tercih edilen sanal synthesizer plugin'leri

Ücretsiz indirebileceğiniz on binlerce ses örneği dosyası: SampleRadar

King iş birliğiyle ve okurlarımızın önerileriyle oluşan “Heartbeats Rising”, "No Distractions" ve “Cheers To The Night” çalma listelerimizi Spotify'da takip edin!

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...