Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
Listeler

İzlemeniz gereken en iyi 10 elektronik dans müziği filmi

Dans müziğinin konu edildiği filmleri izlemeye ne dersiniz?

  • KING İŞ BİRLİĞİYLE
  • 2 Nisan 2020

Sadece dinleyerek hissetmenin yanı sıra elektronik müziği konu edinen filmleri izleyerek de bu kültürün büyülü dünyasında yolculuğa çıkmak mümkün. Evlerimizde vakit geçirdiğimiz bugünlerde, yoğun hayat ritmimizde kaçırdığımız pek çok film olduğunu bir kez daha fark ediyoruz. Evde müzik dinleyip film izleyerek geçirdiğimiz keyifli anlara zenginlik katmak ve izlenebilecek film bulma arayışınıza bir nebze olsun katkıda bulunmak amacıyla, elektronik dans müziği ruhunun içine işlediği en iyi 10 filmi sizler için listeledik.

HUMAN TRAFFIC (1999)

Bir Justin Kerrigan filmi olan 1999 yapımı "Human Traffic", beş yakın arkadaşın dönemin elektronik ve dans müziği kültürüyle beraber geçirdiği bir hafta sonunu keyifli ve samimi biçimde aktarıyor. Hem filmde kullanılan müziklerin dönemin müzikalitesini yansıtması, hem de filmin akıcılığı ve içtenliği bu filmi mutlaka izlenecekler listemize almamızda baş rol oynuyor.

IT'S ALL GONE PETE TONG (2004)

Michael Dowse’un 2004 yılında elinden çıkan "It's All Gone Pete Tong", ünlü bir DJ’in hızlı ve çalkantılı geçen hayatının bir döneminde işitme yetisini kaybetmesi, dibe vuruşu ve yepyeni bir başlangıca doğru yelken açmasını trajikomik biçimde anlatıyor. Film, hayatın neleri beraberinde getirebileceğinin ön görülemezliğiyle beraber umut aşılayıcı yönüyle de öne çıkıyor. Aşağıda fragmanını görebileceğiniz filmin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

GROOVE (2000)

Amerikan elektronik müzik sahnesinde yeraltı dans partileri epeyce ses getiren bir özelliğe sahip. "Groove", doksanlar sonu San Francisco semalarında yeraltı rave partilerinin olduğu dönemi çok iyi özetleyen ve tek bir gecede parti esnasında yaşananları konu alan keyifli bir seyirlik. John Digweed’in sürpriz biçimde karşımıza çıktığı bu filmin fragmanını aşağıda izleyebilir, tamamını izlemek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

PART OF THE WEEKEND NEVER DIES (2008)

2000'li yıllarda indie disco türünün önde gelen temsilcilerinden olan, Belçikalı David ve Stephen Dewaele kardeşlerin oluşturduğu Soulwax grubunun dünya turnesinin hikayesini konu alan 2008 yapımı filmin yönetmeni Saam Farahmand. James Murphy, Nancy Whang, Erol Alkan, Tiga, Boys Noize, Justice, Busy P, So-Me, Peaches, The Naked Guy, Kitsuné ve Klaxons gibi sanatçıların da çeşitli sahnelerde karşımıza çıktığı "Part of the Weekend Never Dies", dünya turnesi olgusunun tüm heyecanını, kaosunu ve mizahını ekrana yansıtıyor. Filmin tamamını aşağıda izleyebilirsiniz.

ONE PERFECT DAY (2004)

Kahramanımız Tommy Matisse yetenekli bir müzisyendir ama trajik olaylar silsilesi sonrası memleketi Melbourne’e dönme kararı alır ve elektronik müzikle tanışır. Ardından olaylar gelişir. Film, dramatik atmosferiyle beraber ilerledikçe daha da akıcı bir yapıya bürünüyor ve merak duygumuz kabarıyor. Ayrıca Avustralya elektronik müzik sahnesine ilişkin ilgi çekici detaylar barındırmasıyla da öne çıkan bir yapım olan "One Perfect Day"in tamamını izlemek tıklayın.

EDEN (2014)

Yine iniş ve çıkışlarla dolu bir DJ hikayesi. DJ’lik yapan bir üniversite öğrencisi olan Paul’ün hayatı aynı dönem arkadaşları tarafından kurulmuş Daft Punk ile paralel şekilde müzik yapma hevesiyle devam ederken, çeşitli sıkıntılara ve düşüşlere rağmen müzikal tutkusunu ve kulüp kültürüne bağlılığındaki samimiyeti de içinde barındırıyor. Fragmanını aşağıda görebileceğiniz filmin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

WEEKENDER (2011)

Doksanların başına güzel bir yolculuğa çıkartan bu yapım, Manchesterlı iki deli dolu dans müzik bağımlısı arkadaşın İbiza, Londra ve Amsterdam’daki dans müzik partilerinin izinden gitmelerini, dönemin şartlarına rağmen bu tutkularının kontrol edilemez bir şekilde büyümesini ve ardından aralarındaki ilişkinin çatırdamaya başlamasını konu alıyor. Erken dönem dans müziği sahnesi ve kültürel içerikteki güzel analizleriyle beraber müthiş keyifli bir seyirlik sunan filmin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

KEVIN & PERRY GO LARGE (2000)

İki çekingen ve yakın arkadaş Kevin ve Perry'nin yolları İbiza’ya düşer ve müthiş bir dans, partileme ve eğlence deneyimine girmeye başlarlar. 2000 yılında çekilmiş bu eğlenceli film çıktığı ilk zamanlarda pek ilgi görmese de sonrasında dans müziği ve kültürü konusunda sunduğu içerikle ve soundtrack albümüyle halen ilgi gören yapımlar arasında yerini alıyor. Filmin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

24 HOUR PARTY PEOPLE (2002)

Dans müziğinin Manchester'da 1976-1992 yılları arasındaki dönüşümüne ışık tutan komedi drama filmi "24 Hour Party People", 1970'lerin sonundaki punk rock döneminden başlayıp 1980'li yıllarla birlikte ağırlığı hissedilen rave ve DJ kültürüne uzanıyor. 1990'ların başına kadar devam eden "Madchester" akımından izlenimler sunmayı da ihmal etmeyen yapım, vizyona girdiği yıl 2002'de Cannes Film Festivali'nde yer alarak olumlu eleştiriler almıştı. Filmin tamamını buradan izleyebilirsiniz.

WE ARE YOUR FRIENDS (2015)

"We Are Your Friends", elektronik müzik piyasasında tutunmaya çalışan 23 yaşındaki genç DJ Cole Carter'ın hikayesini konu alan bir drama filmi. Ünlü bir müzik prodüktörü olma hayali kurarken karşısına çıkan insanların yardımıyla düşlerine daha da yaklaşma imkanı elde eden Cole'un hikayesi, bir dönemi etkisine alan EDM rüzgarına ışık tutan nitelikte. "We Are Your Friends"i bu bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz.

King iş birliğiyle ve okurlarımızın önerileriyle oluşan “Heartbeats Rising”, "No Distractions" ve “Cheers To The Night” çalma listelerimizi Spotify'da takip edin!

Sonraki Sayfa
Yükleniyor...
Yükleniyor...