Ara Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Primavera Sound hızlı koronavirüs testinin etkisini görmek için pilot konser düzenleyecek

1.000 kişinin katılacağı klinik bir araştırmanın parçası olan pilot konserden çıkacak sonuçlar hızlı testlerin büyük etkinliklerde enfeksiyon taraması için faydalı bir araç olup olmayacağını belirleyecek

  • MIXMAG TURKEY
  • 11 Ekim 2020

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Koronavirüs testinde geleneksel yöntem olan PCR testi ile yeni geliştirilen hızlı yöntemlerin karşılaştırılması amacıyla bu ay Barcelona’da pilot bir konser düzenlenecek.

Primavera Sound tarafından organize edilecek olan “pilot konser”, kentteki sağlık kuruluşlarından biri olan Germans Trias Hastanesi ve AIDS ve Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Vakfı (FLSIDA) gözetiminde gerçekleşecek. El Mundo gazetesinin paylaştığı habere göre, pilot konserde yeni geliştirilen hızlı koronavirüs testlerinin efektifliği ortaya çıkarılmaya çalışılacak.

Ekim ayı sonunda Barcelona’daki gece kulübü Sala Apolo’da organize edilecek pilot konsere 1.000 kişi katılacak. Sahne alacak sanatçıların ve kesin tarihin henüz açıklanmadığı pilot konserde 15 dakikada sonuç veren yeni bir teknik olan “antigen detection” testlerinin mevcut uygulamalarda standart haline gelen PCR testleriyle karşılaştırması yapılacak.

Katılımcılar içeri girdiklerinde 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uymak zorunda olmayacak ancak maske takılması, içecek tüketilmesi gibi durumlar haricinde mecburi olacak. Ziyaretçiler ayrıca, sık sık el dezenfektanı kullanmaları için yönlendirilecek.

Pilot konserin tüm ziyaretçileri yeni antigen testinden geçirilirken, ziyaretçilerin yarısı ise ilave olarak standart PCR testine de tabi tutulacak. Yalnızca antigen test sonucu negatif çıkan konuklar içeri alınacak ve etkinlikten 8 gün sonra konukların tümü yeniden hızlı testten geçirilecek. AIDS ve Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Vakfı, ikinci tur testlerden sonra pozitif çıkan katılımcıları yakın denetim altında tutacak.

Efektif ve uygulanabilir olduğu gözlemlenirse bu tip hızlı testlerin koronavirüs aşısı bulunana kadar büyük katılımlı etkinliklerdeki enfeksiyon yayılma riskini en aza indirgeyecek uygulamaların önemli bir parçası olması ve müzik endüstrisinde olumlu yöndeki somut gelişmelere kapı aralaması bekleniyor.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...