Menü
Ana Sayfa En Son Haberler Menü
HABER

Goldman Sachs'a göre müzik endüstrisinin değeri 2030'a kadar iki katına çıkacak

  • MUSTAFA TOKGÖZ
  • 4 Haziran 2020

E-posta listemize katılarak en güncel içeriklerden ve ayrıcalıklardan haberdar olun.

Goldman Sachs, iki buçuk aylık süreyi geride bıraktığımız karantina döneminin krizle baş başa bıraktığı müzik sektörünün önümüzdeki on yıllık sürecine ışık tutan bir rapor yayımladı.

Goldman Sachs analistleri, kriz sebebiyle etkinliklerin ertelenmesi ve iptal edilmesinden müzik endüstrisinin ciddi şekilde etkilendiğini belirtti. Analizde ileriye dönük umut ışığına rağmen son aylarda gelirlerdeki %75'lik büyük düşüşün altı çiziliyor.

Goldman Sachs'ın geçen yılki raporunda 2020 sonunda dünya genelindeki 75 milyar dolarlık değer tahmini son yaşananlar nedeniyle %29'luk düşüşle 57,5 milyar dolar şeklinde revize edildi.

Bu oldukça büyük bir düşüş anlamına gelse de uzun vadede güçlü bir toparlanmayla birlikte 2030 yılı sonuna kadar sektördeki toplam değerin (canlı etkinlik organizasyonları, müzik yayımcılığı, müzik dinleme gelirleri ve çevrim içi internet yayınları dahil) 142 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu 2019'daki seviyeye kıyasla %84'lük bir artış demek. Ayrıca çevrim içi yayıncılığın daha da büyüyüp 2030 sonunda 1,2 milyar kullanıcıya ulaşması öngörülüyor.

Kuruluşun medya ve internet araştırmaları direktörü Lisa Yang, raporla ilgili yaptığı açıklamada, "2022'ye kadar yukarıya doğru büyük bir sıçrama olacağını ve finansal hacmin tekrar koronavirüs dönemi öncesindeki seviyelere ulaşacağını öngörüyoruz. 2021'de %26, 2022'de ise %18 oranında yukarıya doğru büyük ivme bekliyoruz. Sonrasında 2030 sonuna kadarki süreçte de büyümenin yıllık ortalama %6'lar seviyesinde devam edeceğini tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

#Frekans çalma listemizi Spotify'da takip edin.

Haberin yazarı Mustafa Tokgöz'ü takip edin.

Sonraki yazýyý yükle
Yükleniyor...
Yükleniyor...